Praha - Přes 90 procent českých seniorů užívajících internet se setkalo s takzvanými řetězovými maily, na jejich šíření se pak podílel jeden z pěti. Statistika vyplývá z průzkumu organizací Elpida a Nadace O2, který provedly na reprezentativním vzorku 315 respondentů ve věku 60 až 99 let.
Pravdivost informací ze svých oblíbených zdrojů si podle průzkumu neověřuje celých 40 procent seniorů. "Prudký rozvoj digitálních médií tedy zastihl dnešní generaci 60+ nepřipravenou a snáze ohrozitelnou dezinformacemi a manipulacemi," uvedla ředitelka Nadace O2 Anna Kačabová. Je přitom možné, že je reálné číslo ještě vyšší. "Vzhledem k přirozené tendenci respondentů k přikrášlování svých odpovědí se ve skutečnosti může jednat o více než polovinu," upozornila Kačabová.
Ačkoli internetové servery navštěvuje 60 procent seniorů s přístupem k síti, informace stále získávají hlavně z televizního zpravodajství, které pravidelně sleduje více než 90 procent starších lidí.
Za nejdůvěryhodnější zdroj jej ovšem považuje pouze třetina dotázaných, podobně velká skupina lidí pak označila televizi za hlavního původce falešných zpráv a dezinformací.
Zprávy České televize a TV Prima považuje za spolehlivé 50 procent seniorů, relacím TV Nova a TV Barrandov pak věří pouze 40 procent. Veřejnoprávní média ale dotázaní označili jako šiřitele fake news častěji než soukromé subjekty.
Termíny dalších debat
4. října v 19 hodin v Olomouci - Divadlo na cucky - Věřte nevěřte novinářům
6. října v 18 hodin v Bratislavě - Berlinka - Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
13. října od 18 hodin v Košicích - Kino Úsmev - Věřte nevěřte slovům (Jedna babka povedala)
15. listopadu od 18 hodin v Brně - Literární kavárna Academia - Věřte nevěřte internetu
Organizace Elpida, která si klade za úkol realizovat projekty pro aktivní život seniorů, v návaznosti na průzkum pořádá na podzim ve spolupráci s organizací Transitions a za podpory Nadace O2 cyklus besed Věřte nevěřte, prostřednictvím kterých chce mezi staršími lidmi rozšířit mediální gramotnost a zlepšit jejich orientaci na internetu.
"Nechceme jim radit, co je pravda a co ne, ale poskytnout návod, díky kterému snáze poznají podezřelou zprávu nebo zdroj informací," uvedl ředitel Elpidy Jiří Hrabě.
První beseda se uskuteční v úterý 25. září v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP. Jako hosté se jí zúčastní například Robert Čásenský, Janek Rubeš nebo Apolena Rychlíková.