Praha - Na počátku byla jediná věta: Firma Diag Human je neseriozní. Na konci je již vyplacených 326 milionů a dvě prohrané arbitráže.
To je v kostce kauza Diag Human, spor kvůli jediné větě, který se táhne už šestnáct let.
Dosavadní postup státu se dá přitom bez nadsázky shrnout jednoznačně: Co krok, to chyba.
Aféry firmy Diag
Spornou větu o nedůvěryhodnosti Diagu napsal v březnu 1992 v obchodní korespondenci někdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar.
Proč o firmě pochyboval? Firma (tehdy ještě pod názvem Conneco) se nejprve pokusila ze země vyvézt tuny látky, z níž lze snadno vyrobit narkotika. Úřady jasně řekly: Bylo to nezákonné.
Kromě toho firma v rozporu s rozhodnutím ministerstva obchodovala s krevní plazmou a byla zapletena do korupčního skandálu v Německu. Právě kvůli němu Němci vydali na šéfa firmy Josefa Šťávu mezinárodní zatykač.
Firma si ale Bojarova slova nenechala líbit a začala se domáhat odškodnění. S argumentem, že přišla o zakázky.
Osudná chyba: arbitráž
A tehdy stát udělal jednu z klíčových chyb: nedohnal případ před soud a místo toho rozhodl, že se povede neveřejný spor v rozhodčím řízení. Stalo se to v době, kdy ministerstvu zdravotnictví šéfoval Jan Stráský (ODS) a rozhodčí smlouvu podepsal na radu svého náměstka Aleše Dvouletého.
Další chyba přišla o pár let později, kdy se za Zemanovy vlády stal ministrem Bohumil Fišer a resort nabídl Diagu smír. Tím de facto uznal, že stát způsobil firmě škodu a právě tento argument sehrál velkou roli, když rozhodci vynesli verdikt o vině státu.
"Příčinná souvislost mezi Bojarovou větou a škodou způsobenou firmě je zřejmá... Ostatně ministerstvo zdravotnictví o tom nepochybuje, když dopisem nabízí firmě Diag Human smír," napsali rozhodci.
A když pak znalci dospěli k předběžné škodě 326 milionů, stát se opět nebránil a rovnou zaplatil. I v dalších letech pak úředníci a politici vršili jednu chybu za chybou.
Například další ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) podávala nekvalitní právní rozbory a odmítala případ předat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má podle zákona v takovýchto případech působit.
Obvinění? Jen pro Součkovou
Součková je však jediná, kdo byl v kauze obviněn.
Čtěte také: Součková nekončí. Soud opět nepotvrdil, že je nevinná
U soudu se zodpovídá například i z toho, že bez výběrového řízení uzavřela na zastupování státu v kauze Diag smlouvu s právníkem Zdeňkem Nováčkem a přiřkla mu honorář deset milionů korun.
Čtěte více: Advokát z kauzy Diag dostal podmínku za zpronevěru
Proti lidem, kteří stáli na počátku kauzy a rozhodli, že případ půjde mimo transparentní soudní řízení, policie nikdy nezasáhla. Stejně tak nebyli obviněni ti, kteří nabídli Diagu smír a dali mu tak do dalšího souboje silnou zbraň.
Verdikt o prádzninách
Zajímavé je, že oznámení arbitrů, že Česko arbitráž o odškodné prohrálo a má platit bezmála devět miliard, přišlo vprostřed prázdnin. Tedy v době, kdy je spousta lidí z klíčových úřadů na dovolených. V právních kruzích se přitom o prohraném sporu a zhruba osmimiliardové "pálce" mluví už dlouhé měsíce.
Arbitři navíc nerozhodli v době, kdy vládla ČSSD Jiřího Paroubka, která odmítala na návrhy podnikatele Šťávy přistoupit a snažila se spor zvrátit ve svůj prospěch.
Rozhodli v době, kdy ve vládě sedí Šťávův přítel, ministr financí Miroslav Kalousek.