Stát prohrál arbitráž s Diag Human. Zaplatí 9 miliard

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 8. 2008 18:20
Dluh každý den narůstá o milion korun

Praha - Česko prohrálo miliardový spor s firmou Diag Human.

Firma podnikatele Josefa Šťávy vyhrála arbitráž a stát jí má zaplatit 8,8 miliardy korun.

Původně firma požadovala náhradu ve výši skoro 14 miliard.

"V tuto chvíli analyzujeme zprávu od arbitrů a zvažujeme, jakým způsobem se odvolat," uvedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Podle Julínka přicházejí v úvahu dvě možnosti: Odvolat se u jiné arbitrážní komise nebo jít u soudu. O konečném postupu rozhodne vláda, které ministr po rozboru právníků předloží doporučení. "Vláda by se návrhem měla zabývat po 10. září," dodal Julínek.

Arbitři uznali, že české úřady zmařily v devadesátých letech Šťávově firmě obchodování s krevní plazmou. Julínka jejich rozhodnutí zaskočilo: Argumenty protistrany pokládá za chabé. "Důkazy jsou pouze hypotetické, protistrana neprokázala souvislost mezi dopisem tehdejšího ministra Martina Bojara z roku 1992 a škodou, která jí měla vzniknout."

Bojar tehdy v obchodním dopise označil firmu Diag Human za neseriozní. Ta si jeho slova nenechala líbit a spustil se šestnáct let trvající kolotoč sporů a žalob.

Bezmála devět miliard, které by měla podle rozhodnutí česká strana platit, tvoří dvě položky. Jen 4,1 miliardy je skutečná náhrada za "ušlý zisk", zbytek tvoří úroky.

Tyto úroky přitom budou každý den, po který Česko nezaplatí, narůstat zhruba o milion korun.

Dále čtěte:
Součková nekončí. Soud opět nepotvrdil, že je nevinná
Jan Urban bloguje: Policie zablokovala web s dokumenty o kauze Diag Human
Advokát z kauzy Diag dostal podmínku za zpronevěru

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy