Kárná žaloba kvůli letovisku od Janouškovy spojky. Soudci hrozí, že přijde o talár

Jan Horák Jan Horák
1. 4. 2020 11:25
Mělnický soudce Jan Veselý se bude zodpovídat z možného porušení povinností před kárným soudem. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, předseda mělnického soudu na něj podal kárnou žalobu. Důvodem je únorové zjištění Aktuálně.cz, že soudce vlastní komerční letovisko a drží živnostenské oprávnění. Zákon soudcům až na výjimky zakazuje vedlejší příjem, podle šéfa soudu se Veselý do výjimky nevešel.
Na snímku je penzion a část parkoviště v Harasově, které patří soudci Janu Veselému.
Na snímku je penzion a část parkoviště v Harasově, které patří soudci Janu Veselému. | Foto: Jakub Plíhal

"Dne 1. dubna jsem podal kárný návrh proti soudci Janu Veselému, ve kterém navrhuji kárnému soudu, aby ho odvolal z funkce soudce," potvrdil Aktuálně.cz předseda Okresního soudu v Mělníku Oldřich Kajzr. Návrh na odvolání z funkce je nejpřísnějším možným postojem, který mohl předseda zaujmout. "Důvodem podání návrhu je zjištění, že jmenovaný soudce vykonává výdělečnou činnost živnostenským způsobem," vysvětlil Kajzr.

Kárnou žalobu odeslal předseda mělnické instance ve středu Nejvyššímu správnímu soudu, jenž kárné žaloby na soudce projednává. Pokud Kajzr, který v kauze vystupuje jako kárný žalobce, přesvědčivě doloží své podání, Veselý přijde o talár. Nejvyšší správní soud ale může uložit i mírnější trest, například může soudci Veselému snížit plat. Není ale vyloučené, že ho soud očistí.

Předseda soudu Oldřich Kajzr podal kárnou žalobu na základě zjištění Aktuálně.cz, že soudce Veselý vlastní komerční letovisko. V lokalitě Harasov v Kokořínském dole na Mělnicku mu patří penzion před otevřením, přilehlé placené parkoviště, kemp a zatím ruina hotelu, jenž prochází rekonstrukcí. Letovisko koupil jako součást balíku nemovitostí v roce 2016 od soukromé společnosti za 9 milionů korun.

Deník Aktuálně.cz také zjistil, že Veselý od ledna 2018 disponuje živnostenským oprávněním na ubytovací služby, realitní činnost či pronájem věcí movitých. Podle zjištění Aktuálně.cz je soudce od prosince 2017 i plátcem DPH. Daň z přidané hodnoty platí podle zákona ti, jejichž ekonomická činnost přesáhne obrat jeden milion korun ročně.

Dědictví po rodičích

"Již toto vaše zjištění, že soudce JUDr. Ing. Jan Veselý je držitelem živnostenského oprávnění v oboru vymezených činností jako ubytovací služby, dále realitní činnost, správa a údržba nemovitostí a dále pronájem a půjčování věcí movitých, považuji za natolik vážné, že jsem zahájil interní šetření," reagoval v únoru předseda soudu Kajzr, když ho Aktuálně.cz na aktivity soudce Veselého upozornilo.

Zákon o soudcích všem ženám i mužům v taláru nařizuje, aby za každých okolností dbali důstojnosti své funkce a nestrannosti jejího výkonu. Za tímto účelem jim vyloženě zapovídá mít vedlejší výdělek, výjimkou jsou například publikační činnost, vědecká práce či poradenství pro orgány veřejné moci. Předseda mělnického soudu dospěl k závěru, že soudce mezi Veselý mezi zmíněné výjimky nepatří.

Chtěl řídit krajský soud v Ústí, ale prezident to zarazil

  • Jan Veselý začal jako justiční čekatel v roce 1997. Soudcem se stal v roce 2000, od první chvíle působil na Okresním soudu v Mělníku. V roce 2008 se stal jeho předsedou. Na jaře 2014 kandidoval na šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem, konkurz vyhrál. Řízení ale vyvolalo rozpaky, protože ve výběrové komisi nebyl nikdo spjatý s ústeckou justicí. Kritici poukazovali i na to, že Veselý o krajském soudu nic neví.
  • Veselý se nakonec šéfem ústeckého krajského soudu nestal, prezident Miloš Zeman ho odmítl jmenovat. Poukázal na prověrku ze strany nadřízeného soudu, podle kterého mělnický soud pod vedením Veselého byl v několika sledovaných kategoriích nejhorší v regionu. Rok 2014 byl navíc také posledním, kdy Veselý řídil mělnický okresní soud. Jeho nástupcem se stal zmíněný Oldřich Kajzr.

"Nemovitosti na Harasově jsem koupil v rámci správy dědictví po rodičích, kteří náhle zemřeli. Zdědil jsem také podnik zabývající se správou vlastních nemovitostí. Nemám žádnou komerční provozovnu ani na Harasově, ani jinde," napsal soudce Veselý, když Aktuálně.cz na jeho aktivity upozornilo a chtělo znát jeho stanovisko.

Koupě od blízkého Romana Janouška

Rodiče Veselého roku 2015 skutečně náhle zemřeli a soudce po nich zdědil rozsáhlý majetek včetně peněz. Za ně koupil letovisko v Harasově. Jenže letovisko nemá se správou dědictví nic společného, jeho rodičům tamější nemovitosti nepatřily. Pořídil je od firmy s názvem Harasov Park, která se zbavovala majetku a pak skončila v likvidaci. Za společnost podepsal kontrakt o koupi blízký přítel a obchodní partner lobbisty Romana Janouška Luboš Pašek.

Při pohledu na placené parkoviště, které na místě vzniklo až po koupi nemovitostí od Paška, a na penzion před otevřením, v němž během sezony už několik let ve vlastnictví soudce funguje bistro pro turisty, neobstojí ani Veselého tvrzení, že nevlastní komerční provozovnu. Tím spíš když má letovisko svou webovou prezentaci nabízející zmíněné služby.

Pohled na koupaliště, bývalý hotel a penzion, které vlastní soudce Veselý.
Pohled na koupaliště, bývalý hotel a penzion, které vlastní soudce Veselý. | Foto: Jakub Plíhal

"Shora uvedené skutečnosti se nikdy jakkoli nedotkly mé práce soudce a jakkoli s ní nesouvisejí," ujišťuje soudce Veselý, který na civilním úseku mělnického soudu působí od roku 2000 a v letech 2008 až 2014 celou instanci řídil. Stávající předseda soudu Kajzr má však za to, že aktivity soudce Veselého jsou v hrubém rozporu s požadavkem na nestrannost, důstojnost a především zákaz vedlejšího příjmu.

"Soudce nesmí provozovat soustavně a vlastním jménem podnikatelskou činnost, což jsou definiční znaky živnosti," vyjádřila se dříve jasně pro Aktuálně.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, že živnostenské oprávnění a registrace jako plátce DPH slučitelné s funkcí soudce nejsou. "Obecně považujeme případ za závažný," sdělila Aktuálně.cz ke kauze Andrea Šlechtová z tiskové oddělení ministerstva spravedlnosti.

Parkování u penzionu je placené - 90 korun za den pro auta a 130 korun za den pro karavany či autobusy.
Parkování u penzionu je placené - 90 korun za den pro auta a 130 korun za den pro karavany či autobusy. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy