Zeman odmítl jmenovat Veselého předsedou ústeckého soudu

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 7. 2014 16:04
Důvodem jsou podle mluvčího Jiřího Ovčáčka jeho nedostatečné pracovní výsledky.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat soudce Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Prezident naopak vyjádřil souhlas se jmenováním soudce Milana Bořka do čela brněnského krajského soudu.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jsou důvodem "nedostatečné pracovní výsledky". "Pan prezident při svém rozhodování zohlednil negativní stanovisko Soudcovské unie a také to, že Okresní soud v Mělníce se z hlediska hodnocení umisťoval na posledních místech," vysvětlil Ovčáček v tiskové zprávě.

Doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a své rozhodnutí již odeslal ministryni spravedlnosti Heleně Válkové.

Ministryně ve svém pozdějším vyjádření uvedla, že prezidentovo rozhodnutí respektuje. Nové výběrové řízení prý vyhlásí tak, aby se mohl nový předseda ujmout své funkce od 1. října.

Jan Veselý odmítnutí nekomentoval. "Prezident rozhodl. Já nemám jak reagovat, je to jeho pravomoc," řekl.

Veselý nemá praxi u krajského soudu

Zeman zároveň odsouhlasil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu - Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.

Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008.

Jeho vítězství ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Proti jeho jmenování se postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem na jeho jmenování váhala. Rada upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu.

Důvod konce Marvanové

Konkurz, v němž neuspěli místopředsedové ústeckého soudu, vedla tehdejší náměstkyně Válkové Hana Marvanová, která zdůrazňovala, že výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče zvenčí. Otázka jmenování Veselého byla součástí sporu Marvanové s Válkovou, který vyvrcholil odchodem náměstkyně.

Marvanová ve čtvrtek řekla, že pociťovala tlaky, aby se novým předsedou stal předjednaný kandidát z prostředí ústeckého soudu. "Výsledek výběrového řízení některým lidem v justici nevyhovoval a mám pocit, že tito lidé si nyní našli cestu i k panu prezidentovi," prohlásila.

Zeman jmenoval loni v září hned tři předsedy krajských soudů, jejichž předchůdcům končil mandát. Novým šéfům plzeňského, českobudějovického a pražského městského soudu tehdy na Hradě řekl, že si velmi podrobně prostudoval jak jejich životopisy, tak i koncepce, které ve svých funkcích hodlají prosazovat.

Krajské soudy v Ústí nad Labem a v Brně byly v letech 2009 až 2011 zmiňovány ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby. Ta upozorňovala na možné prorůstání s podsvětím a klientelismus na těchto soudech.

 

Právě se děje

Další zprávy