Stopy od čtyř Zemanových sponzorů vedou k příteli podnikatele Janouška. Všechny je znám, připustil

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 26. 1. 2018 18:38
Společným jmenovatelem údajných sponzorů kampaně Miloše Zemana je Luboš Pašek, který patří k nejlepším přátelům podnikatele Romana Janouška. Spolu s ním je i stíhán.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Vojtěch Marek

Praha, Mělník - Část sponzorů kampaně prezidenta Miloše Zemana má nečekaného společného jmenovatele. Je jím podnikatel Roman Janoušek, kterému soud před rokem ze zdravotních důvodů přerušil výkon trestu.

A to prostřednictvím Luboše Paška, který je jedním z nejlepších Janouškových přátel. Nejenže s ním podniká, ale právě on Janouška odvážel od policejního výslechu poté, co pod vlivem drog srazil ženu. Pašek se "proslavil" i tím, že u něj policie při zátahu v souvislosti s razií na Úřadě vlády v roce 2013 zabavila peníze a zlato v hodnotě 50 milionů korun.

Janouška s Paškem policie před rokem obvinila za předražené krevní testy pro nemocnice, které dodávala společnost Chambon. Podle policie si s dalšími třemi obviněnými přišli neoprávněně na 176 milionů korun.

Vazbu na Paška má hned několik údajných sponzorů kampaně uvedených na seznamu, s nímž přišel do televizní debaty prezident Miloš Zeman.

Na seznamu jsou čtyři lidé z Mělnicka. Petr Sádlo, který je předsedou místního tenisového klubu, dal stejně jako majitelka koupelnového studia Jana Verneková 200 tisíc korun. 150 tisíc korun dal majitel místního velkoobchodu s hračkami Jan Kůna a 220 tisíc Petr Tauchman z šest kilometrů vzdáleného Lužce nad Vltavou.

Posílala jsem to na Klokánky

Paškova dcera Iveta si vzala syna Jany Vermekové. "Já nemůžu za to, že si můj syn vzal Ivetku, to s tím vůbec nesouvisí," uvedla Vermeková, která připouští, že zná další sponzory Sádla a Kůnu.

"Mělník je malý, tady se známe," vysvětluje a rezolutně popírá, že by kryla jiného dárce či ji někdo ke sponzorování prezidentovy kampaně přemluvil.

Dar přitom vysvětluje značně krkolomně - prý chtěla přispět na Klokánky, které pan prezident také podporuje a dává na ně podle svých slov třetinu prezidentského platu. Nicméně Verneková neposlala peníze na Zemanův účet, ale na účet spolku jeho přátel, kteří z něj uhradili volební kampaň a zaplatili například plakáty. A to, kde vzala číslo bankovního účtu spolku a proč právě na něj peníze poslala, neumí vysvětlit.

Společný byznys se stářím a časopis

A vazbu na Paška má i další sponzor Tauchman, který vlastní zavedenou firmu na provádění elektroinstalací a v posledních letech založil dva domovy pro seniory. Právě ve vedení jednoho z nich se potkal s Ilonou Paškovou: spolu sedí v Senior komplexu v Praze na Třebešíně.

Padesátiletá Pašková se pak s Lubošem Paškem potkává v řadě firem. Mimo firem Skyway a Gironde například i ve společnosti Harrasov, kde byl členem představenstva i Roman Janoušek. A oba také byli donedávna spolumajiteli Týdeníku Mělnicko.

Sám Tauchman to, že podpořil Zeman, přiznává. Ale i on tvrdí, že to byla jeho soukromá iniciativa. "Chtěl jsem podpořit pana Zemana, zjistil jsem si na internetu, že funguje takovýto systém, tak jsem je oslovil," uvedl na dotaz Aktuálně.cz.

Na opakovaný dotaz přitom popřel, že by Paška znal. Přiznal pouze, že mezi jeho známé patří další sponzor Petr Sádlo, ale o sponzorství Zemanovy kampaně se s ním prý nebavil. "Nikdo mě nevyzýval," uvedl. Další otázky již odmítl zodpovědět a zavěsil telefon.

Jsme malé město, nic za tím nehledejte

I již zmíněný Sádlo má k Paškovi blízko - místní bohatý podnikatel totiž dlouhá léta sponzoroval tenisový klub, jehož je Sádlo prezidentem. 

Pana Paška znám, nic komentovat nebudu," říká Sádlo suše. "Je to moje iniciativa a se svými prostředky nakládám podle své svobodné volby," dodal a zavěsil telefon. Stanovisko Kůny se nepodařilo získat, podle své spolupracovnice je na dovolené v zahraničí.

Sám Pašek připouští, že všechny čtyři sponzory zná a ví údajně i o tom, že peníze na Zemanovu kampaň poskytli. Odmítá však, že by dary inicioval. "Jsou to moji přátelé. Jsme malé město a známe se," říká. Spekulace, že by za dary stál on, označuje za nesmysl. "Určitě jsem nic neinicioval. Jsou to normální podnikatelé, kteří se rozhodli k takovému kroku," tvrdí Pašek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy