Soudce kauzy Opencard jde z taláru, Benešová ho odstavila kvůli manipulacím výpovědí

ČTK ČTK
15. 2. 2020 12:04
Soudce pražského městského soudu Alexandr Sotolář musí dočasně svléknout talár, ministryně spravedlnosti ho zprostila výkonu funkce kvůli manipulacím s výpovědmi v kauze Opencard. Nejvyšší soud kvůli jeho postupu v případu projedná kárnou žalobu, Nadační fond proti korupci na soudce Sotoláře navíc podal trestní oznámení.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: ČTK

"Důvody jsou jasné. Je tam kárná žaloba a je obava, aby nedělal dál tyto praktiky," řekla ministryně spravedlnosti Benešová Českému rozhlasu. O odstavení Sotoláře rozhodla minulý týden.

Kárnou žalobu podal Sotolářův nadřízený, předseda soudu Libor Vávra. Navrhuje, aby Nejvyšší správní soud zbavil Sotoláře funkce předsedy soudního senátu natrvalo. V kárné žalobě vytýká Sotolářovi jak dezinterpretování některých důkazů, tak i nerespektování názoru odvolacího soudu.

Sotolář před časem přestal řešit odvolací agendu a jako prvostupňový předseda senátu už pouze dokončoval své dřívější neuzavřené kauzy, důvodem byly jeho manipulaci v kauze Opencard, kterou měl na starosti.

Trestní oznámení od NFPK

Nadační fond proti korupci na Sotoláře podal trestní oznámení. Tvrdí, že soudce padělal veřejnou listinu a zneužil svou pravomoc, když manipuloval s protokoly z hlavního líčení v trestní kauze Opencard.

Z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu podle protikorupčního fondu plyne, že někdo záměrně zkresloval protokoly z výslechů obžalovaných i svědků v neprospěch stíhaných politiků.

Sotolář v kauze Opencard dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Vrchní soud ale oba jeho rozsudky zrušil a nyní má případ na starosti nová soudkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy