reklama
 
 

Verdikt: Čunek bude muset vypovídat před soudem

6. 11. 2008
Musí také zaplatit 20 tisíc pokuty

Praha - Lidovecký předseda a vicepremiér Jiří Čunek bude muset vypovídat před soudem. Svědectví pod přísahou se Čunek snažil vyhnout a za odmítnutí výpovědi mu v létě přerovský okresní soud udělil pokutu 20 tisíc korun.

Čunek byl zařazen jako svědek v kauze Romana Vaškůje, jenž je obviněn z pokusu o uplácení korunní svědkyně proti Čunkovi Marcely Urbanové, aby stáhla výpovědi proti Čunkovi.

Přerovský soudce Jiří Barbořík předvolal vicepremiéra proto, aby objasnil, jakou roli v této akci hrál. Pokud by se ukázalo, že Čunek o pokusu Vaškůje uplatit Urbanovou věděl, vrhlo by to na korupční aféru vicepremiéra nové světlo.

Čunek měl také před soudem vysvětlit, jak se dostal jeho podpis pod omluvný dopis psaný Marcele Urbanové. 

Vysvětlování pod přísahou se však Čunek vyhnul s odovláním na senátorskou imunitu. S tímto argumentem by však podle dnešního verdiktu Krajského soudu v Olomouci už neměl uspět.

"Zamítli jsme stížnost pana Čunka na pokutu," řekl Aktuálně.cz předseda krajskéhou soudu v Olomouci Bohuslav Mierva. "Soudce ho může znovu předvolat."

Bez imunity

Podle rozhodnutí krajského soudu neexistují zákonné důvody, proč by Čunek neměl vypovídat. "Shledali jsme, že pro odmítnutí výpovědi není žádný zákonný důvod," uvedl soudce Mierva. "A to s ohledem na fakt, že Čunek již obsáhle vypovídal v přípravném řízení."


Soud zároveň dal příkaz k vymáhání pokuty ve výši 20 tisíc korun, kterou mu za odmítnutí výpovědi uložil v červnu přerovský soudce Jiří Barbořík.

Ten na rozhodnutí soudu čekal několik měsíců, protože bez tohoto verdiktu nemohl nařídit další soudní líčení v kauze Vaškůje a spol.

"Jakmile dostanu rozhodnutí krajského soudu, tak nařídím líčení," řekl Aktuálně.cz soudce Barbořík. "Počítám, že to bude do konce roku, nebo na počátku nového. Samozřejmě budu trvat na předvolání svědka Jiřího Čunka."

Soudce Barbořík má podle krajského soudce Miervy možnost Čunkovi, pokud bude vypovídat, pokutu prominout. "Za jistých okolností může být pokuta prominuta," říká Mierva. "Lze to v případě, že bude vypovídat."

Jiří Čunek na dotaz Aktuálně.cz řekl, že mu verdikt krajského soudu dosud nebyl doručen. "Není tudíž pravomocný," uvedl vicepremiér. "O jeho obsahu vím pouze z médií a nemohu se proto k němu detailně vyjádřit. Zaráží mě ale, že se o rozhodnutích soudu dozvídají dříve novináři, než osoba, které se toto rozhodnutí týká," dodal.

autor: Eliška Bártová | 6. 11. 2008

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama