reklama
 
 

Omluvný dopis Urbanové? Čunkův podpis byl psán ručně

19. 6. 2008 17:05
Soud zpochybnil tvrzení, že ho Vaškůj oskenoval

Přerov - Ve čtvrtek pokračovalo hlavní líčení s Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem, kteří jsou obžalovaní z pokusu o ovlivnění korunní svědkyně v kauze Čunek.

Mezi svědky, kteří před soudem vystoupili, byl například boss vsetínského hokejového klubu Oldřich Štefl, či další aktér schůzek s Marcelou Urbanovou Vlastimil Zubík.

Během čtení ze spisu však soudce Jiří Barbořík upozornil na fakt, který může být důležitý pro posouzení, zda Jiří Čunek o akci Vaškůje věděl, nebo ne. Či zda se v ní nějak aktivně angažoval.

Soudce totiž citoval závěr odborníků, ze kterých plyne, že omluvný dopis, jenž Vaškůj dal Urbanové se jménem Jiří Čunek, podepsal někdo ručně.

Vyvrací tak tvrzení Vaškůje, že podpis zfalšoval skenováním Čunkova podpisu z památníku.

Čí je podpis?

Omluvný dopis byl jednou z listin, které policie u Vaškůje našla v době jeho zadržení. Podle dohody s Marcelou Urbanovou se v něm měl Jiří Čunek omluvit za chování vůči ní a stvrdit ho svým podpisem.

Vaškůj však již dříve na svoji obhajobu uvedl, že podpis Čunka pod tímto dokumentem je falešný. "Měl jsem jeho podpis v památníku," uvedl Vaškůj. "Oskenoval jsem ho a použil v omluvném dopise."

Dnes však soud odkryl závěry expertů, které jsou uvedeny ve spisu, a které tuto verzi vyvrací.

"Měli za úkol zjistit, zda-li podpis Jiří Čunek v modré barvě, pod omluvou Marcele Urbanové vznikl sepsáním rukou, nebo byl skenovaný," citoval ze spisu soudce Barbořík. "Zkoumáním bylo zjištěno, že byl napsán psacím prostředkem s modrou pastou a byl napsán ručně."

Nabízí se tedy dvě varianty: buďto podpis někdo napodobil, nebo dokument skutečně podepsal Jiří Čunek.

Ve spise je sice založen znalecký posudek o pravosti podpisu. Soudce nyní zvažuje, zda k dalšímu líčení nepředvolá k výslechu jeho autorku.

Pravidelná linka Vsetín - ministerstvo

Během líčení se zároveň ukázala možná cesta, jak se dokument k podpisu mohl k Čunkovi dostat.

Ještě před zahájením Vaškůjovy akce s Urbanovou totiž panoval čilý kontakt mezi lidmi, se kterými byl Vaškůj v kontaktu a Jiřím Čunkem.

Svědčí o tom návštěvní knihy na ministerstvu pro místní rozvoj, kde byl tehdy Čunek ministrem.

Několikrát ho navštívili členové advokátní kanceláře Jany Rejžkové, se kterými Vaškůj akci proti Urbanvé - podle své výpovědi - konzultoval a informoval je o její reakci.

Cesta za Čunkem

Z dnešního jednání zároveň vyplynulo, že členům advokátní kanceláře Petru Bernátkovi a Davidu Průšovi dal Vaškůj v tomto období mobily pro komunikaci s ním.

A v týdnu, kdy Vaškůj Urbanové předkládal konkrétní dokumenty včetně omluvného dopisu, pak na ministerstvo dorazila Eva Vaškůjová, dcera obžalovaného.

"Dne 27.2. v 11.20 přišla na ministerstvo za Jiřím Čunkem Eva Vaškůjová," citoval ze spisu soudce. Podle návštěvní knihy odešla zhruba po 10 minutách.

Odpověď na otázku, co tam dělala, a zda náhodou nevezla Čunkovi omluvný dopis k podpisu, soudce nedostal.

Dcera Vaškůje k výslechu nepřišla. Šéfka zmiňované advokátní kanceláře Rejžková k výslechu sice dorazila, odpověď však také nedala.

"Doručovala vaše advokátní kancelář přes dceru Vaškůje nějakou písemnost k rukám Čunka?" ptal se soudce. "Nemohu odpovědět," reagovala Rejžková. "Jsem vázána mlčenlivostí, pan Čunek mě jí nezbavil."

Soud pokračuje

Soudce však trvá na předvolání Vaškůjové, stejně tak se chce znovu pokusit vyslechnout i Jiřího Čunka.

Ten už jednou výpověď odmítl, a tento týden se omluvil kvůli cestě do zahraničí.

Hlavní líčení tak soudce ve čtvrtek odročil na neurčito. Do měsíce musí státní zástupce zajistit doslovný přepis videozáznamu ze schůzky Vaškůje s Urbanovou, který se během líčení promítal.

Teprve poté bude stanoven termín dalšího jednání.

autor: Eliška Bártová | 19. 6. 2008 17:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama