Praha - Případ úmrtí dvaatřicetiletého Ondřeje Š., který na konci minulého týdne zemřel při geocachingu, není v české historii této hry prvním svého druhu.
Obecně ale dochází k vážným nehodám při těchto dobrodružných výpravách za "pokladem" spíše výjimečně, jelikož aktéři hry vždy předem vědí, co je čeká.
Známý případ úmrtí spojovaný právě s geocachingem je z roku 2005. Policie tehdy nalezla tělo osmnáctiletého mladíka poblíž jedné z ukrytých krabiček v Praze-Motole. Mladý muž se tehdy zřítil ze skály.
Geocaching neboli hledání "pokladu" pomocí zeměpisných souřadnic však sám o sobě o nebezpečí není.
Čeští fanoušci této hry tvoří početnou komunitu, jejíž členové spolu komunikují skrze internetové stránky geocachingu, kde sdílí své zážitky na fórech a hlavně si předávají informace o existujících i nově založených skrýších "pokladů".
Každá cache (skrýš) má svoji vlastní stránku (profil), kde hledači pokladů mohou najít zeměpisné souřadnice a ostatní informace o umístění krabičky, náročnosti trasy i historii místa.
Na náhodu se nelze připravit
Terén i celková náročnost jsou přitom hodnoceny na škále od 1 do 5. Hráč si tak předem může připravit vybavení na cestu tak, jak je třeba. Pokud má terén hodnocení 5, je nutností přibalit do výbavy například lezecké lano a další pomůcky. Na podobné trasy je navíc doporučeno chodit ve skupinkách.
Na co se však ani zkušený cacher nemůže před cestou připravit, jsou náhody. Jedna taková zřejmě stojí i za úmrtím dvaatřicetiletého Ondřeje Š.
"Člověk může "uvíznout" kdekoli, nejen na první pohled nebezpečných místech. A ten důvod může být úplně banální - ono by klidně stačilo si "jenom" vyvrtnout kotník a vsedě ve vysoké trávě vás nikdo neuvidí; pršelo, ani pejskaři kolem nechodili," vyjadřuje se na fóru jeden ze zkušených cacherů, uživatel Viburnus.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaký druh navigace si vyberete?