Manuál pro přežití planety. Lidé musí zásadně změnit nakládání s půdou i potravinami

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 8. 2019 17:49
V boji proti globálnímu oteplování už nestačí jen omezit emise oxidu uhličitého produkovaného v energetice či dopravě, potřeba je také snížit emise skleníkových plynů, které produkuje člověk v zemědělství a při dalším využívání půdy. Vyplývá to ze zprávy panelu OSN pro změny klimatu. Organizace mimo jiné doporučuje zalesňovat a méně plýtvat potravinami.
Život v krizí sužované Venezuele. 22. 2. 2019.
Život v krizí sužované Venezuele. 22. 2. 2019. | Foto: Reuters

Alarmující čísla

Zpráva OSN přinesla i některá alarmující čísla, nad nimiž by se měli lidé zamyslet, jestli není něco špatně.

"Sedmdesát procent vody se spotřebuje v zemědělství, na vše ostatní máme jen zbývajících třicet procent. To je dost neuvěřitelné, avšak reálné číslo," říká český člen klimatického panelu, klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu, a přidává ještě další údaj:

"Zatímco 820 milionů lidí je stále podvyživených, dvě miliardy dospělých mají naopak nadváhu. Vrcholem všeho je, že téměř 30 procent potravin se někde zkazí nebo ztratí jako odpad dříve, než je někdo spotřebuje. Když tato čísla dáte dohromady, zjistíte, že planeta je schopna s přehledem uživit všechny lidi, jen to musíme dělat jinak."

Expert na emise Zoltán Barcza z České zemědělské univerzity přidává i další údaje - půda se otepluje téměř o 50 procent rychleji než zbytek světa, 30 procent našich emisí je zachycováno vegetací. To je dobré mít na mysli při plánech stále něco odlesňovat…

 

Právě se děje

Další zprávy