Válková: Soudní funkcionáři nebudou jmenováni opakovaně

ČTK ČTK
8. 8. 2014 20:20
Zákaz opakovaného jmenování z nové instrukce ministryně původně vypadl.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková
Ministryně spravedlnosti Helena Válková | Foto: DVTV

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ujistila Soudcovskou unii, že soudní funkcionáři - tedy předsedové a místopředsedové soudů - nebudou jmenováni opakovaně. Odporovalo by to nálezu Ústavního soudu.

Řekla to novinářům po jednání s viceprezidentem unie Tomášem Novosadem. Profesní sdružení soudců předtím kritizovalo, že zákaz opakovaného jmenování z nové instrukce ministryně vypadl.

Instrukce Válkové o postupu při navrhování a jmenování funkcionářů soudu nabyla účinnosti 25. července. Ministryně ji vydala v souvislosti s nedávným kontroverzním konkurzem na nového šéfa ústeckého krajského soudu. Uvedla tehdy, že nová pravidla by měla zajistit, aby všichni členové výběrové komise měli ke kandidátovi všechny potřebné podklady dříve, než ho budou hodnotit.

K předpisu ale vznesla výhrady Soudcovská unie, s níž jej Válková neprojednala. Instrukce totiž neobsahuje výslovný zákaz opakovaného jmenování funkcionářů, ačkoliv Ústavní soud už v roce 2010 dospěl k závěru, že opakovaný výkon funkcí předsedů a místopředsedů vytváří podmínky pro vznik "personální korupce". Může prý funkcionáře motivovat k tomu, aby vycházeli vstříc exekutivě, což je v rozporu s principy nezávislosti a nestrannosti soudnictví.

Ministryně dnes uvedla, že obavy z opakovaného jmenování soudních funkcionářů nejsou na místě. "Nález Ústavního soudu je pro mě vždycky rozhodnutím soudu, který budu respektovat - natož jako ministryně spravedlnosti," prohlásila. Soudní funkcionáři, kteří se do konkurzu na své místo přihlásí po vypršení mandátu znovu, musí podle ní počítat s tím, že nebudou splňovat jednu z podmínek ke jmenování.

Doplnila, že instrukce je podzákonná norma, a proto podle ní nemusí zákaz opakovaného jmenování výslovně obsahovat. "Naopak předchozí instrukce umožňovala obcházení nálezu Ústavního soudu, a proto jsem to ustanovení radši zrušila," vysvětlila.

Viceprezident Novosad odcházel ze schůzky spokojený. "Dohodli jsme se, že do budoucna bude nastaven jednoznačný mechanismus, který vyhoví zákonu a díky němuž budou všechny věci, které se týkají chodu justice, směřovány k Soudcovské unii k připomínkování," řekl.

Ministryně připustila, že na zpracování instrukce měla málo prostoru a neměla čas ji prodiskutovat se zástupci justice, minimálně do konce roku ji však měnit nehodlá. "Koncem roku se sejdeme a v případě potřeby budeme pracovat na zpřesnění instrukce," slíbila s tím, že od Soudcovské unie přijme "poznatky z terénu". Ty se budou týkat i povinných výběrových řízení na místopředsedy okresních, krajských a vrchních soudů, které instrukce zavedla.

"V minulosti tady byly určité dohady a podezření, že se tato místa obsazují soudci, kteří nemají ty nejlepší kvality a že je to vyvoláno právě nedostatkem transparentnosti a tím, že výběrová řízení nejsou obligatorní. Já osobně výběrová řízení považuji za nejspolehlivější nástroj, který máme k dispozici," objasnila své rozhodnutí Válková s tím, že pokud se ukáže, že konkurzy jsou nefunkční, nebude se bránit jejich zrušení.

Novosad s ministryní jednal i o sjednocení výběru kandidátů na soudce v celé zemi. Nastavení jednotných pravidel podporuje jak unie, tak i ministerstvo. Podle Novosada kvůli záměru vznikne pracovní skupina.

tep rot

 

Právě se děje

Další zprávy