Konec všem spekulacím z posledních měsíců i let o tom, jestli Václav Klaus mladší založí novou politickou stranu či hnutí. Od pondělí 10. června figuruje na politické scéně nové politické hnutí - Trikolóra.
"Poslední dva roky jsem měl možnost sledovat politický život republiky zevnitř. Je to drtivá zkušenost, vidět divadýlka pro veřejnost a noviny, vidět neřešení příčin důležitých společenských problémů. Vidět stádnost a pokrytectví, hloupost a osobní zájmy spousty našich elit," začal Klaus tiskovou konferenci.
"Přišel čas vrátit tuto zemi lidem, kteří pracují, platí daně, vychovávají děti. Přišel čas vzít si naši zemi zpátky," pokračoval Klaus s tím, že jeho hnutí bude konzervativní a pravicové.
Tři pilíře, na kterých Trikolóra staví
Hnutí bude stát na třech pilířích. První z nich nazval "Žijeme v České republice". "Skutečně nás mnohem víc zajímá Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan v Antarktidě. Řešme české problémy, ne problémy a přání někoho jiného," prohlásil Klaus. Pokud jde o EU, řekl, že naprosto ctí evropské hodnoty, ne africké ani arabské.
"Druhým naším pilířem je to, že bohatství vzniká z práce. Bohatství této země vzniklo svobodnými a spontánními aktivitami svobodných lidí a firem. Žádná vláda ještě nevznikla na aktivitách vlády," sdělil Klaus.
A třetí pilíř nazval "Braňme normální svět". Co to znamená? "Chceme hájit konzervativní hodnoty a zdravý rozum. Například si nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme, že světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska, s diagnostikovanými psychickými problémy," tvrdil Klaus. Narážel tím na šestnáctiletou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která svým bojem za životní prostředí inspirovala miliony mladých na celém světě.
Hned vedle Klause stála poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která odešla z ODS jen několik dní po konci Klause - a od začátku bylo patrné, že i ona bude součástí nového hnutí. Však také při pondělním představování vystoupila hned po Klausovi.
"Rodina, obec a stát jsou tři základní kameny našeho normálního světa. Rodina, která se skládá z táty, mámy a dětí, je ta rodina, kterou chceme hájit," sdělila za dlouhého potlesku přítomných. "Česká koruna, svobodný trh a země bez dluhů jsou tři klíče k bohatství naší země. Stejně jako suverénní vláda, českým občanům zodpovědná sněmovna a soudy jsou tři podmínky nutné ke svobodnému fungování v naší zemi a jsou tři pilíře naší demokracie," dodala.
Klaus na dotaz Aktuálně.cz, jestli ví o nějakých poslancích či senátorech, kteří by do jeho hnutí vstoupili, odpověděl, že tuší, kdo by to mohl být. "Až to budeme oznamovat, tak to budeme oznamovat. Být vámi, tak bych měl dvě jména trošku v podezření, a dalších dvacet taky. Teď ale toto není místo, abych je říkal," uvedl Klaus.
Zmínkou o dvou jménech myslel senátory Jaroslava Zemana a Ivo Valentu, jejichž pozdrav přečetl moderátor Marek Vašut. Oba popřáli hnutí vše nejlepší, přestože Zeman je členem ODS a Valenta jako nestraník je členem senátního klubu ODS. V minulosti na dotaz Aktuálně.cz, zda vstoupí do nové strany Václava Klause sdělil, že zůstane v klubu ODS.
Nejdříve jsme vyjeli do 27 patra a potom už jsme sledovali představení nové strany Václava Klause juniora... Kdo ještě neviděl - Marek Vašut, V. Klaus, přípravný výbor, koordinátoři. To vše na tomto videu - a mnohem více na @Aktualnecz pic.twitter.com/QwpvGdGIXQ
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 10, 2019
Nová, ale už parlamentní strana
Trikolóru je třeba hned od začátku označovat za parlamentní hnutí, protože má ve sněmovně dva poslance. Kromě Klause právě Zuzanu Majerovou Zahradníkovou. Oba byli zvoleni za ODS na podzim roku 2017. Své parlamentní mandáty ale budou obhajovat už v nových barvách, a to zřejmě v roce 2021, na kdy jsou plánované sněmovní volby.
"Chceme občanské, lidové hnutí, které bude pro všechny," sdělil Klaus, který odmítl jakékoliv srovnání své strany s ODS. Zároveň avizoval, že pro stranu jsou stěžejní volby do sněmovny v roce 2021. Více o plánech hnutí bude podle Klause jasno na sněmu v září letošního ročníku. "Nejsem od toho, abych mistroval, jaké jsou jiné strany a hnutí. Všichni ostatní jsou naši soupeři," řekl Klaus na dotaz, které strany považuje za spojence či soupeře.
Pokud jde o jeho otce, Klaus junior řekl, že otec bude garantem pro zahraniční politiku. "Bude jednat s Orbánem a dalšími," uvedl Klaus. Hnutí se chce ale soustředit především na domácí politiku. "Musíme především dosáhnout výsledků doma," sdělil Klaus junior.
O tom, že s největší pravděpodobností vznikne nová strana, nebylo pochyb od 16. března letošního roku, kdy Výkonná rada ODS vyloučila Klause ze strany. Pověstnou poslední kapkou v napjatých vztazích mezi Klausem a vedením strany bylo Klausovo březnové vystoupení, kdy přirovnal schvalování předpisů Evropské unie českými poslanci k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.
Za Klausovým zvolením do sněmovny přitom stojí sám předseda ODS Petr Fiala, který Klause "zlákal" zpět poté, co Klaus v roce 2009 ze strany vystoupil. V roce 2014 ale začal dělat novému předsedovi Fialovi poradce pro oblast školství a o dva roky později do ODS opět vstoupil.
"Václava Klause mladšího jsem přivedl k ODS já, i přes výhrady některých mých kolegů. To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům, však nadále přecházet nelze. I proto mu dnes Výkonná rada ODS zrušila členství," komentoval březnový rozchod Fiala.
Zájem o nás je velký, avizoval už dopředu Klaus
Klaus okamžitě po vyloučení začal pracovat na vzniku nové strany a 6. června oznámil, že v databázi zájemců o vstup do nové strany je přes 1500 lidí. "Moc děkujeme, jen prosím ostatní, vydržte do pondělí 10. června večer, až to půjde dělat standardizovaně přes web. V provizorním sekretariátu nestíhají," upozorňoval Klaus.
O přípravách informovala také Zuzana Majerová Zahradníková. Například na začátku června dala na Facebook fotku s informací, že ve své poslanecké regionální kanceláři má pracovní odpoledne s koordinátory "naší nové vznikající strany" v Olomouckém kraji. "Jde nám to skvěle!" avizovala. A minulý týden umístila na svůj Facebook selfie s Klausem s popiskem: "Poslední oběd jako nezařazení poslanci."
Zároveň už před založením věřila, že nová strana by mohla mít úspěch. "Jsem sportovec, takže chci logicky vyhrát. Máme větší ohlas, než jsem očekávala. Jsem přesvědčená, že strana, jakou vytváříme, na české politické scéně chybí. A zatím to vypadá, že můžeme oslovit hlavně bývalé voliče a členy ODS," řekla iDNES.cz s tím, že nová strana by mohla získat přes 14 procent voličů.
Po náročném dni, plném pracovních schůzek, je setkání a naslouchání si s Panem prezidentem jako balzám na duši. 💙
Zveřejnil(a) Zuzana Majerová Zahradníková dne 16. May 2019
V rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz hned po svém odchodu z ODS, přiblížila, jak by si fungování nové strany vedle Klause představovala. "Pokud bychom měli spolupracovat, tak mám představu, že bychom měli tvořit určitý tandem, který bude novou stranu utvářet. Musím se ale nejdříve ze všeho seznámit se všemi prioritami, které on má, a zjistit, jak moc společné pro nás jsou. Jak říkám, uvidíme," sdělila v rozhovoru, v němž vyjádřila velké sympatie i pro Václava Klause staršího.
Později přiblížila i své představy, jak by mohla činnost nové strany vypadat. "Až v září budou fungovat veškeré odborné komise nové parlamentní strany, navrhneme, aby živnostníci do jednoho milionu korun neplatili daně žádné. Protože výběr těchto daní stojí více peněz než tolik, kolik se vybere. Proto je mnohem lepší, když peníze mají lidé a nemá je vláda, " uvedla a přiblížila i roli Václava Klause staršího v nové straně. Měl by mít roli mentora zahraniční politiky.
Václav Klaus ml. (49)
Do vysoké politiky vstoupil relativně nedávno, a to v říjnu 2017, kdy kandidoval v Praze do sněmovny ze třetího místa za ODS. Díky velkému počtu preferenčních hlasů se posunul na místo první, přeskočil i jedničku, poslankyni a starostku Prahy 2 Janu Černochovou. Politikou žil ale ve své rodině od mládí, jeho otec byl už od konce roku 1989 ministrem financí ve federální vládě Mariána Čalfy a od roku 1992 předsedou české vlády.
Václav Klaus mladší na přelomu totality a svobody studoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, na které se věnoval oboru matematika - geografie. Mimochodem, tématem jeho diplomové práce bylo geografické zpracování výsledků voleb v roce 1992.
Veřejnost si jej ale začala všímat až o několik let později, když byl v letech 1998 až 2014 ředitelem pražského soukromého gymnázia PORG. Na svou dobu to byla výjimečná škola s vybranými studenty, kteří se ve statistikách úspěšnosti státních maturit objevovali na prvním místě. Díky tomu novináři Klause často vyhledávali a jeho názory na školství zaplňovala média.
V souvislosti s politikou byl dlouho zmiňován jen okrajově, například když v roce 2008 oznámil se svým bratrem Janem, že odcházejí z ODS. Nevzbudilo to ale větší pozornost, protože jejich otec se v tomto roce rozešel s ODS a vzdal se titulu čestný předseda ODS. Krok jeho synů tak byl vcelku pochopitelný.
Mnohem větší rozruch vyvolal v lednu 2013, v době před první přímou volbou prezidenta. Klaus mladší zaútočil na kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) tvrzením, že jeho příbuzní byli kolaboranti, protože například jeho otec byl před válkou podporovatelem nacionalistického a fašistického hnutí Vlajka. Historici ovšem následně popřeli, že by toto tvrzení bylo pravdivé.
O několik měsíců později Klaus rezignoval na místo ředitele PORGU kvůli sporům s předsedou správní rady a faktickým majitelem Martinem Romanem. Ve volném čase začal radit ohledně školství čerstvě zvolenému předsedovi ODS Petru Fialovi, v roce 2016 opět do strany vystoupil a následující rok byl zvolen do sněmovny.
Od počátku jeho poslancování ale bylo zřejmé, že není příliš týmový hráč, když se například ODS při sestavování vlády rozhodla vymezit jako jednoznačná opozice proti vítězi voleb Andreji Babišovi. Stále jasnější bylo také to, že Klaus patří k největším kritikům Evropské unie, zatímco Fiala a další unii sice také kritizovali, ale vždy zdůrazňovali, že jsou jednoznačně proti odchodu z EU.
Klaus díky svému stylu vystupování a komentování získal velké množství příznivců, kteří sledují jeho profil na Facebooku nebo čtou jeho komentáře. Oponenti ale poukazují na to, že v některých svých vyjádřeních sahá Klaus až k příliš zjednodušujícím srovnáním, nebo přímo píše nepravdy. Například v srpnu 2018 argumentoval zcela proti politice ODS, která vždy velmi silně podporovala účast českých vojáků na misích NATO v Afghánistánu. Klaus byl pro stažení. "Skoro největší armádu NATO má Turecko - a žádné vojáky v Afghánistánu nemá," tvrdil. Ve skutečnosti bylo v té chvíli v Afghánistánu přes 500 tureckých vojáků.