Po srážce vlaků v Praze je 35 zraněných, jeden ze strojvůdců nadýchal dvě promile

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2024 14:55
Na viaduktu v pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky, v nichž cestovalo přes 200 lidí. Zdravotníci po srážce ošetřili a převezli do nemocnic 35 převážně lehce zraněných, měli hlavně úrazy hlavy či končetin. Některé zraněné hasiči převáželi z mostu pomocí výškové techniky, ostatní cestující dovezl evakuační vlak do Vysočan.
Počet zraněných se průběžně měnil, nakonec záchranáři odvezli z místa nehody 25 zraněných.
Počet zraněných se průběžně měnil, nakonec záchranáři odvezli z místa nehody 25 zraněných. | Foto: ČTK

Strojvedoucí vlaku společnosti KŽC před srážkou podle Drážní inspekce minul návěstidlo zakazující jízdu. Policie uvedla, že byl v zácviku. Strojvůdce druhého vlaku Českých drah, který srážku zřejmě nezavinil, na místě nadýchal téměř dvě promile. Pokud pití alkoholu prokážou další vyšetření, České dráhy ho propustí. Škoda podle prvních odhadů přesáhne 31 milionů korun.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že osobní vlak směřující z Čakovic na Masarykovo nádraží ve středu v 7:36 na Odbočce Balabenka nedovoleně minul vjezdové návěstidlo s návěstí zakazující jízdu. Poté zezadu narazil do stojícího osobního vlaku Českých drah na trase Milovice - Praha Masarykovo nádraží. Příčinu a okolnosti mimořádné události vyšetřuje Drážní inspekce.

Pražská záchranná služba na místo vyslala několik záchranářských a lékařských posádek i speciální vůz Fénix a vyhlásila traumatologický plán pro mimořádné situace. Zraněné postupně převážela do pražských nemocnic, všichni byli při vědomí a mimo ohrožení života.

Počet zraněných se průběžně měnil, nakonec záchranáři odvezli z místa nehody 25 zraněných. Dalších deset zraněných ošetřili ve Vysočanech, kam dorazil evakuační vlak. Zranění nebyla vážná, převažovaly pohmožděniny, úrazy hlavy a končetin včetně zlomenin, případně nevolnosti. Cestující z havarovaných vlaků mohli využít i služeb psychologů z posttraumatického týmu hasičů.

České dráhy oznámily, že dechová zkouška u jejich strojvedoucího byla pozitivní. Pokud se alkohol potvrdí, půjde o absolutně neakceptovatelné jednání, pro které neexistuje žádné vysvětlení a omluva, uvedl státní dopravce. Se strojvedoucím v takovém případě České dráhy okamžitě rozvážou pracovní poměr. Současně zahájily mimořádnou kontrolu zaměřenou na strojvedoucí. "V samotných Českých drahách jsme v roce 2024 za leden až srpen provedli více než 47 tisíc preventivních kontrol na alkohol a omamné látky. Budeme v nich pokračovat a ještě je zesílíme," dodala společnost.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) později upřesnil, že strojvedoucí Českých drah na místě nadýchal 1,96 promile alkoholu. Uvítal, že České dráhy z toho vyvodí konkrétní důsledky. Mrzí ho, že další nehodu na české železnici zřejmě způsobila lidská chyba i to, že ani kontroly strojvedoucích nedokázaly zabránit "středečnímu excesu".

Provoz na trati mezi pražským hlavním nádražím a Vysočany byl po nehodě dočasně zastaven, od 14:00 vlaky opět projížděly bez omezení. Policisté dočasně uzavřeli také provoz v Čuprově ulici pod mostem, což zkomplikovalo dopravu v severní části města.

Podle statistiky Drážní inspekce se letos do konce srpna meziročně zvýšil počet chybně projetých návěstí "stůj" z 94 na 114. Daleko tragičtější následky než středeční nehoda v Libni měla červnová srážka osobního a nákladního vlaku v Pardubicích, při které zemřely čtyři ženy. Srážku zavinil strojvedoucí rychlíku RegioJet, který projel návěstí zakazující jízdu. Škody na obou soupravách a na trati přesáhly 110 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat: Jedna z nejhorších povodní. Hydrolog popsal "úplně jiný svět" v přípravě na pohromu (16. 9. 2024)

Spotlight News - Jan Daňhelka | Video: Oldřich Neumann
 

Právě se děje

Další zprávy