V Praze narazil prázdný vlak do rychlíku. Nikdo se nezranil, škoda přes pět milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2020 15:26
V pražských Běchovicích v pátek vpodvečer narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, u tří lidí se projevila akutní stresová reakce. Škoda se odhaduje na více než pět milionů korun. Provoz na trati byl plně obnoven v sobotu ráno. Podle Drážní inspekce je za nehodou pravděpodobně lidská chyba.
Nehoda vlaků v Praze-Běchovicích
Nehoda vlaků v Praze-Běchovicích | Foto: HZS Praha

"V tuto chvíli Drážní inspekce pracuje jak s možnou technickou závadou, tak se selháním lidského faktoru. Nicméně technická závada se jeví jako méně pravděpodobná než selhání člověka," řekl mluvčí inspekce Martin Drápal. Generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera Radiožurnálu řekl, že nehodu zavinil pravděpodobně někdo z lidí, kteří vlaky obsluhovali.

V době srážky byla v místě kvůli jiné nehodě průjezdná jen jedna ze tří kolejí. Pendolino tam odpoledne srazilo člověka, který na místě zemřel. Hasiči z tohoto vlaku museli evakuovat asi 150 cestujících.

Vlak, který pro ně jel, pak narazil do čekajícího rychlíku směřujícího do Žďáru nad Sázavou. V rychlíku bylo kolem 200 cestujících, v přistavovaném osobním CityElefantu jen obsluha. Prázdný osobní vlak po nárazu vykolejil. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, záchranáři ošetřili tři osoby s akutní stresovou reakcí.

Vlaky kvůli nehodě jezdily po hlavním koridoru z Prahy do Ostravy odklonem přes Vysočany a Lysou nad Labem nebo přes Malešice. Necelé tři hodiny po půlnoci začaly v místě srážky jezdit po dvou kolejích, od sobotního rána jezdí už po všech třech, uvedla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Vlak CityElefant, který po srážce vykolejil, odvezl do depa nehodový vlak, rychlík odjel vlastní silou. Soupravy teď čeká prohlídka, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

"Škoda na drážních vozidlech byla vyčíslena na pět milionů korun. Škoda na dráze bude vyčíslena až po odstranění vlaků z místa nehody," uvedl Drápal. Vyšetřování příčin a okolností nehody budou pokračovat.

V tomto týdnu jde o druhou srážku vlaků na české železnici. V úterý se na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku srazily dva osobní vlaky, následky byly v tomto případě tragické - zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Příčinou neštěstí byla lidská chyba - podle Drážní inspekce měl strojvůdce vlaku jedoucí na Karlovy Vary zůstat stát ve stanici Pernink, kde ale nepočkal. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení.

Video: Selhání strojvůdce nemá co napravit, není kontrola, říká ke srážce dvou vlaků na Karlovarsku prezident Federace strojvůdců ČR

Došlo pravděpodobně k selhání lidského činitele, ta trať nemá žádné technické zabezpečení, říká ke srážce dvou vlaků prezident Federace strojvůdců ČR. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy