Na Karlovarsku se střetly dva vlaky. Dva lidé zemřeli, dalších 24 je zraněných

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 7. 2020 23:44
Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními si vyžádala dnešní čelní srážka dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Počty potvrdil po skončení zásahu mluvčí karlovarské záchranné služby Radek Hes. Všichni zranění z vlaků už byli vyproštěni a rozvezeni do nemocnic letecky, sanitkami a ti s nejlehčími zraněními autobusem hasičů.
Nehoda vlaku u Perninku na Karlovarsku.
Nehoda vlaku u Perninku na Karlovarsku. | Foto: ČTK

Podle Drážní inspekce cestovalo v obou vlacích 33 lidí včetně personálu. Celkem 15 lidí se zranilo lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Mezi zraněnými jsou podle agentury DPA také němečtí občané. Drážní inspekce odhadla škodu na 20 milionů korun.

Krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová řekla, že policie zahájila vyšetřování jednoho z vlakvedoucích. "Policie v případu zahájila vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Jednu osobu jsme zadrželi," řekla. Jde podle ní o strojvůdce vlaku jedoucího do Karlových Varů.

"Mohu potvrdit dvě úmrtí na místě nehody, zároveň byly zraněny desítky cestujících," řekl Aktuálně.cz mluvčí záchranné služba Martin Hes. Některá zranění jsou vážná. Na místě nehody podle něj zasahovali záchranáři z Karlovarského i Ústeckého kraje, povoláni byli také němečtí záchranáři ze Saska.

"Zároveň byla aktivována letecká záchranná služba v německém Chemnitzu, letecká záchranná služba Jihočeského, Ústeckého a Plzeňského kraje," doplnil. Uvedl zároveň, že místo nehody je ve velmi nepřehledném, členitém terénu. Někteří cestující s lehčími zraněními tak podle něj opustili vlak a odešli z místa nehody po kolejišti či lesem.

Zaklíněné vlaky, všude zranění a zkrvavení lidé

Srážka dvou vlaků u Perninku na Karlovarsku.
Srážka dvou vlaků u Perninku na Karlovarsku. | Foto: ČTK

Dva vlaky zaklíněné do sebe a všude těžce zranění zkrvavení lidé, tak popsal místní obyvatel Perninku nehodu dvou vlaků pro Karlovarský deník. "Řezal jsem dřevo, když jsem uslyšel obrovskou ránu a za chvíli houkání hasičů. Říkal jsem si, že se snad srazily vlaky. Hned jsem běžel k nádraží a 300 až 400 metrů od železniční stanice jsem uviděl soupravy v sobě," řekl deníku muž, který se spolu s dalšími místními obyvateli okamžitě zapojil do záchranných prací a vynášel z vagonů zraněné, včetně člověka s amputovanou končetinou.

"Nic takového jsem nikdy neviděl. Mrazí z toho. Je tady nespočet hasičů, zdravotníků, sanitek, přilétly vrtulníky. Jeden z nich z Německa a odvezl těžce zraněného Němce," popisuje. Dodává, že velmi vážně jsou zranění oba vlakvedoucí. "I jeden strojvůdce je na tom velice špatně, druhý naštěstí vyvázl bez zranění," uvádí.

Nehoda se stala asi v 15:10 mezi Novými Hamry a dopravnou Pernink. Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se srazil s osobním vlakem v opačném směru. Vlaky se střetly necelý kilometr od nádraží v nepřístupném hornatém terénu, kde jsou po obou stranách tratě prudké stráně. Obě kabiny srážka zničila. Hasiči museli na místě vynášet zraněné včetně zaklíněných lidí z obou souprav.

"Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště," popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Karlovarská nemocnice vyhlásila traumaplán a uvedla do pohotovosti potřebné týmy. "V tuto chvíli jsme už ošetřili pět lehčích zranění a už také přijel hasičský autobus s dalšími devíti zraněnými. Nejtěžší případy jsou převáženy letecky do nemocnic vyšší třídy," řekl vpodvečer mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nejvážněji zranění byli letecky přepraveni do nemocnic v Plzni, Ústí nad Labem a německého Zwickau (Cvikova), lehčí případy skončily v nemocnicích v Karlových Varech a v Sokolově.

"Tato trať je takzvaně dirigovaná, to znamená, že je postavena pouze na principu lidského faktoru a nemá jiné zabezpečení. Vyšetřování bude pokračovat, až bude možné vyslechnout všechny účastníky nehody. Oba strojvedoucí jsou zranění a jiní zaměstnanci ve vlaku nejsou, je proto možné, že srážku nahlásil některý z cestujících," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda  v České televizi. Zdůraznil také nepřístupnost terénu.

Zraněné přenášeli pěšky po kolejích

Hasiči museli na místě vynést zraněné z vlaku, vyprošťovali také několik zaklíněných osob. "Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště," popsal mluvčí krajských hasičů Kasal. 

Nehoda se stala necelý kilometr od nádraží v Perninku v hornatém terénu, kde je velmi obtížné zasahovat, protože po obou stranách tratě jsou prudké stráně. Po nehodě jsou obě kabiny vlaků zcela zdemolované. Zhruba po čtyřech hodinách od nehody jsou z místa nehody zranění převezeni. "Je dokončené i propátrání prostoru kolem vlaku. U těchto nehod se stává, že zraněné osoby v šoku mohou odejít z místa neštěstí a bloudit, žádnou osobu jsme ale nenašli," řekl Kasal. Podle něj hasiči vyprošťují oba mrtvé.

"Na místě jsou inspektoři z drážní inspekce, vyšetřovatelé a policie. My čekáme, až ukončí vyšetřování. Musí zjistit, jak je poškozená kolej a vagony. Předpokládám, že budeme asistovat i kolegům drážním hasičům při vyproštění dvou havarovaných vlaků a poté bude možnost obnovit provoz. Obnoven by mohl být asi ve středu, ale opravdu to záleží, jak se bude dařit vyšetřování a jak bude kolej poškozena," řekl Kasal.

Podle Českých drah, které dopravu na trati provozuji, se vlaky měly podle jízdního řádu křižovat ve stanici Pernink. Ke střetu tak pravděpodobně došlo poté, co jeden z vlaků ve stanici na křížení s protijedoucí soupravou nepočkal.

České dráhy zřídily bezplatnou linku první psychologické intervence 800 100 064. Linku pro příbuzné zraněných a cestujících zřídili i hasiči. Na čísle 950 380 180 lze získat informace o účastnících nehody či o místě, kam byli převezeni.

Na místě byl také ministr dopravy Karel Havlíček (ANO), který na Twitteru již vyjádřil upřímnou soustrast blízkým obětí a přislíbil, že příčina srážky bude důkladně vyšetřena. "Je zřejmé, že došlo k selhání lidského faktoru," řekl v ČT Havlíček.

O zprávě informoval na sociálních sítích také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Strašný víkend na silnicích a teď další tragédie, srážka vlaků na Karlovarsku. Mluvil jsem s hasiči, jsou bohužel potvrzeny minimálně dvě oběti. Tohle jsou zprávy, které nechceme slyšet. Záchranné složky pracují na maximum, všichni zranění jsou už vyproštění. Děkuji za skvělou práci!" napsal na Twitteru a připomněl, že prodloužený víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku. Za uplynulé čtyři dny zemřelo podle předběžných statistik nejméně 16 lidí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy