Praha - V důsledku kauzy Key Investments přijdou dvě česká města a jedna pražská městská část o další miliony. V konkurzu totiž skončila firma Borsay, jejíž dluhopisy radnice vlastní.
Podle zjištění deníku Insider vydal Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí o konkurzu na počátku letošního ledna. Borsay, leasingová společnost z Tábora, dluží městu Sokolov, Lázním Bohdaneč a Praze 10 celkem 3,3 milionu korun.
Jakou částku dostanou radnice zpět, není zřejmé. Insolvenční správkyně si soudu stěžovala, že firma nekomunikuje a odmítá předat účetnictví a soupis movitého majetku. Následně byla kritická správkyně odvolána.
Dohromady byly soudu předloženy pohledávky 42 věřitelů ve výši 226 milionů.
Miliony v tunelu
K dluhopisům táborské firmy přišly radnice obdobným způsobem jako v případě Via Chem Group. Do portfolia jim je nakoupila dnes už zkrachovalá makléřská společnost Key Investments.
Za své dluhopisy ale města nedostala ve stanoveném termínu zaplaceno. Z veřejně dostupných zdrojů je zřejmé, že Borsay v roce 2011 hospodařila se ztrátou 130 milionů korun a už tehdy ve výroční zprávě auditor konstatoval, že má pochybnosti o její další existenci.
Nyní dluží společnost Borsay 1,5 milionu korun Praze 10, městu Sokolov milion a Lázním Bohdaneč 776 tisíc.
Soukromá hloupost
Mezi věřiteli je s pohledávkou 405 tisíc korun také starostka tohoto tříapůltisícového městečka Květoslava Jeníčková (Nezávislí).
"V době, kdy jsem nebyla starostkou, jsem udělala tu samou hloupost se svými soukromými penězi. Tehdy to ještě vypadalo velmi důvěryhodně," vysvětlila Aktuálně.cz starostka Jeníčková, jak se dostala na seznam věřitelů. "Dnes mám v ruce dluhopisy, jejichž hodnota je nula, akorát platím za jejich uložení."
Podle Jeníčkové je šance na získání peněz mizivá. "Snažili jsme se firmu kontaktovat na její adrese, ale dopisy nám chodily zpět, že tam firma nesídlí," říká. "Obávám se, že nemáme šanci získat peníze zpět. Bylo to dopředu připravené jako tunel, tak proč by tam nějaké peníze nechávali…"
Kauza města
- V kauze kolem makléřské firmy Key Investments počítá ztráty řada měst a městských částí.
- Radnice svěřily KI správu peněz, ta pak za veřejné peníze nakupovala problematické dluhopisy, například i dluhopisy Via Chem Group.
- Key Investments skončila v konkurzu, v souvislosti s kauzou padla tři obvinění.
- Také Via Chem Group je v insolvenčním řízení.
- Via Chem Group dluží Praze 6 a její akciové společnosti Sneo více než 200 milionů korun.
- Vůči Praze 10 má firma závazky ve výši téměř 100 milionů.
- Městu Sokolovu dluží 28,9 milionu korun.
- Celkem má Via Chem Group závazky 1,95 milionu korun, nyní je v insolvenčním řízení.
Firma Borsay má kromě uvedených měst závazky také například vůči České správě sociálního zabezpečení, které dluží přes 37 tisíc. Finanční úřad eviduje pohledávky za daňové nedoplatky 6,5 milionu. Přes 52,5 milionu dluží také Hornické zaměstnanecké zdravotnické pojišťovně, která je v likvidaci.
Spása jménem Radek
Naopak městské části Praha 6, která společně s výše uvedenými městy patří mezi věřitele zmíněné Via Chem Group, se podařilo v případě dluhopisů firmy Borsay získat zpět všechny peníze.
Před rokem totiž radnice své bondy prodala chomutovské firmě Radek International za 21,5 milionu korun. Neznámá firma zaplatila jak jejich nominální hodnotu, tak i část výnosů.
Vzhledem k tomu, že zmíněná společnost nemá žádné zaměstnance a podle poslední dohledatelné účetní závěrky skončila v roce 2012 ve ztrátě, vzbuzovala tato transakce pochybnosti.
Radek International se nyní s pohledávkou 25,7 milionu zařadil mezi věřitele firmy Borsay.
Mlčeti zlato
Kdo je vlastníkem zkrachovalé firmy Borsay, není zřejmé. Jediným akcionářem je britská společnost Birgo limited. Jak vyplývá z britského rejstříku, tuto společnost vlastní další britská firma, která ovšem v roce 1998 zanikla.
Předsedou představenstva Borsay je thaiboxer Jakub Malich, ten také zároveň figuroval jako ředitel britské matky.
"V rámci výkonu funkcí jsem se smluvně zavázal k mlčenlivosti, a to i pro období tří let po skončení. Proto se k této otázce nemůžu vyjádřit," reagoval Malich na dotaz, kdo je vlastníkem zkrachovalé firmy Borsay.
Tentýž Jakub Malich, který v Borsay figuruje jako zástupce dlužníka, současně vystupuje jako věřitel u zadlužené Via Chem Group. Zároveň figuruje ve firmách sídlících na stejné adrese jako advokát Via Chemu. Dluhy obou společností přitom vznikly stejným způsobem - jejich dluhopisy nakoupila zkrachovalá firma Key Investments, k jejich proplacení ale už nedošlo.
"Dluhopisy vydané společností Via Chem Group a.s. jsou obchodovatelné cenné papíry a poskytují zajímavý výnos. Proto jsem se rozhodl si ho koupit," vysvětlil Malich Insideru nákup jednoho dluhopisu.
Zároveň vylučuje, že by díky tomu, že jeho firma sídlí na stejné adrese jako právník Via Chemu, jednali ve shodě. "Sám za sebe mohu uvést, že s nikým ve shodě nejednám," uvedl Malich. "Rozhodnutí o sídle není záležitostí člena statutárního orgánu, ale valné hromady. O důvodech nemám informace."
Dobrá adresa
Podle informací insolvenční správkyně Věry Sedloňové z konce loňského roku firma Borsay na své oficiální táborské adrese nesídlí. Přes opakované výzvy nedodala ani účetnictví, ani další potřebné údaje.
„Prohlídkou na adrese sídla společnosti bylo zjištěno, že se dlužník na předmětné adrese nenachází," uvádí správkyně ve své zprávě z loňského prosince. „… advokát přislíbil sdělení, kde se v současné době nachází účetnictví dlužníka, kde jsou umístěny movité věci, kde se nachází listinné akcie apod. Do dnešního dne však insolvenční správkyně žádné informace neobdržela."
Po této kritice požádal hlavní věřitel - firma Sarpent - o změnu insolvenčního správce. Místo dosavadní pražské insolvenční správkyně vybrali novou se sídlem v Českých Budějovicích.
„Za svoji praxi jsem to zažila poprvé, že by mě odvolali z funkce," řekla Insideru správkyně Věra Sedloňová. „Zřejmě se jim nelíbilo, že jsem nepřezkoumávala jejich největšího věřitele a chtěla jsem, aby to šlo na zvláštní samostatný přezkum."
Společnost Sarpent se coby věřitel objevuje také v kauze Via Chemu, kde patří mezi jediné zajištěné věřitele s luxusním postavením. Z toho titulu má na rozdíl od ostatních možnost získat zpět pohledávku v plné výši.
Firma Borsay údajně dluží Sarpentu téměř 105 milionů mimo jiné za zástavní smlouvy k movitým věcem. Sarpent sídlí na stejné adrese jako firmy spojené s předsedou představenstva dlužící firmy Borsay. Na totožné adrese také působí právník Petr Kovařík, který v tomto případě zastupuje věřitele - společnost Sarpent. Stejný člověk pak naopak v kauze Via Chem Group hájí zájmy dlužníka.