Praha – Peter Guzmický a europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) na čtvrteční tiskové konferenci potvrdili, že Guzmický byl hlavním organizátorem návštěvy švýcarské banky na začátku prosince minulého roku.
"Nepřišel jsem se obhajovat. Jsem organizátor a můžu za to, že pan doktor Ransdorf skončil v Curychu tak, jak skončil," doplnil ho Peter Guzmický, bývalý starosta malé slovenské obce Ivanka pri Nitre. Návštěvu banky popsal slovy, že se "sešel čestný rytíř a čestný komunista".
Guzmický navíc několikrát novinářům ukázal rozhodnutí soudu, které má podle něj dokazovat oprávněný nárok Vladimíra Huňka na dědictví ve švýcarské bance. Podrobně však o něm mluvit nechtěl s tím, že k tomu nemá svolení.
Peter Guzmický nechtěl prozradit, o jakou sumu peněz v bance šlo, protože to je předmětem vyšetřování. Naznačil však, že jde o několik milionů eur. Miloslav Ransdorf však už v minulosti v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že na účtu je skutečně 352 milionů eur.
"Ta závěť se netýká pouze pana Huňka, ale i institucí českých, německých a švýcarských,“ prohlásil Guzmický a dodal, že pravost dokumentů nehodnotí, protože to není jeho úkolem. Třikrát navíc uvedl rozdílné datum soudních dokumentů.
Ransdorf i Guzmický si i nadále stojí za tím, že všechny dokumenty, které se této kauzy týkají, jsou pravdivé. Se švýcarskými vyšetřovateli chtějí i nadále spolupracovat. "Vše je pravdivé," zdůraznil Guzmický.
Podle Ransdorfa jsou dokumenty pravé, protože měly podle něj platná razítka a to, že peníze na účtu opravdu jsou, si ověřil. "Viděl jsem asi deset výpisů z účtů," řekl Ransdorf.
Ransdorf: Přijeli jsme navázat komunikaci
Ransdorf zopakoval, že do Curychu přijeli kvůli tomu, aby navázali komunikaci s bankou, která je čtvrtá největší ve švýcarské konfederaci. "Nedopustili jsme se ničeho, co by bylo protizákonné," tvrdí Ransdorf, který nadále doufá, že budou zveřejněny kamerové záběry z banky, které mají mluvit v jejich prospěch.
Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ve středu Aktuálně.cz potvrdila, že Petera Guzmického propustili z vazby 22. prosince s tím, že jeho zadržení už nebylo nutné. "Vyšetřování ale stále pokračuje," doplnila Bouvardová.
V souvislosti se "švýcarskou kauzou" požádal Ransdorf v polovině prosince o dočasné pozastavení svého členství ve frakci Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL), a to do doby, než se celá kauza vyřeší.