Utekl z Lidic, i tak nepřežil. Udal ho český hajný

Pavel Baroch
9. 6. 2012 10:33
Popravy lidických obyvatel pokračovaly po šesti dnech v pražských Kobylisích
10. června 1942 bylo v Lidicích popraveno 173 mužů starších 15 let.
10. června 1942 bylo v Lidicích popraveno 173 mužů starších 15 let. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Lidice - Byl to jediný muž, kterému se před sedmdesáti lety podařilo utéct před popravou v Lidicích. Jenže život si prodloužil o pouhých šest dní. Poté, co ho udal český hajný, skončil František Pitín na popravišti v pražských Kobylisích.

Jediný, kdo se dočkal konce války, byl jeho syn Jiří, ostatní členové rodiny nepřižili. Manželka zemřela v Ravensbrücku, dceru nacisté udusili plynem ve speciálně upraveném autě v polském Chelmnu.

V době, kdy okupanti v noci 9. června 1942 obklíčili Lidice a druhý den začali s popravami a vypalováním obce, aby se pomstili za atentát na Reinharda Heydricha, byl sedmatřicetiletý Pitín spolu s několika dalšími lidickými dělníky na noční směně mimo domov. Odtud se mu jako jedinému podařilo uprchnout, ukrýval se v křivoklátských lesích.

Chtěl chleba, přišlo gestapo

Měl hlad, a tak když potkal lesního adjunkta Černého, požádal ho, zda by mu obstaral chleba.

"Dal mu svůj potravinový lístek. Na něm ale bylo razítko Lidice a na základě toho ho hajný udal gestapu," řekl Aktuálně.cz Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu, přední český odborník na heydrichiádu.

A tak se Pitín 16. června 1942 znovu potkal s ostatními lidickými dělníky, kteří byli v noci na 10. června na noční směně - na popravišti v Kobylisích. "Dělníkům, které zadrželi po noční směně, muselo být jasné, že jen čekají na smrt," poznamenal historik Stehlík.

Muži bojovali v Anglii, jejich rodiny postříleli

Kromě dělníků zastřelili nacisté v Kobylisích také celé rodiny Horákových a Stříbrných, včetně žen, jejichž muži bojovali jako piloti v Anglii.

Zavraždili i jednoho muže, který byl 10. června se zlomenou nohou v nemocnici. A dva chlapce, u nichž nacisté dodatečně zjistili, že už jim bylo patnáct. Ačkoli německá propaganda tvrdila, že v Lidicích byli popraveni všichni dospělí muži, byla to lež.

Lidice
Lidice | Foto: Czechtourism

Tehdy byla hranice dospělosti 21 let, jenže nacisté stříleli všechny muže a chlapce starší 15 let. Některým dokonce ani 15 ještě nebylo. Celkem v Kobylisích nacisté dodatečně popravili 16 mužů, chlapců a žen z Lidic.

Děti na převýchovu? Ne, do plynu

Stejně okupanti lhali i v případě lidických žen, které šly do koncentračních táborů s poznámkou, že tam mají zůstat na doživotí.

Děti měly být zase poslány na převýchovu do Německa, na místo toho většinu z nich zabili nacisté ve zmiňovaném polském Chelmnu. Mezi nimi byla i dcera dělníka Františka Pitína.

Trest nakonec dostihl i hajného Černého, který dělníka Pitína udal gestapu. Po válce byl odsouzen na dlouhé roky do vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy