Stydím se za teror v Lidicích a Ležákách, napsal Gauck

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2012 21:48
"Dopisu si velmi vážím, je to pozitivní gesto vůči naší zemi," odpověděl Klaus
Teroristické činy při vyhlazení českých obcí ho naplňují hlubokým zármutkem a studem, uvedl německý prezident.
Teroristické činy při vyhlazení českých obcí ho naplňují hlubokým zármutkem a studem, uvedl německý prezident. | Foto: Reuters

Praha - Německo si je vědomo historické odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách, sdílí bolest nad obětmi.

V dopise k 70. výročí vyhlazení Lidic a Ležáků to prezidentu Václavu Klausovi napsal jeho německý protějšek Joachim Gauck.

Vyjádřil také obdiv nad odvahou českých výsadkářů, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Klaus v odpovědi uvedl, že si dopisu velmi váží. "Považuji ho za silný výrok o tragické době okupace a zločinech nacismu. Váš dopis je pozitivním gestem vůči naší zemi," napsal Gauckovi.

"Vážený pane prezidente, myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo si je vědomo své historické odpovědnosti. Proto musí být nejvyšším přikázáním veškerého politického jednání zabránit opakování války a teroru," napsal Gauck v dopise, který v pátek dopoledne přinesl Klausovi německý velvyslanec v ČR.

Hrůzy druhé světové války vycházející z Německa podle Gaucka zanechaly hluboké rány. "Máme však i naději, protože Němci a Češi jsou dnes partnery a přáteli ve svobodné a sjednocené Evropě, která se cítí být zavázaná lidským právům a svobodě," napsal.

"Velmi si cením Vaší snahy dát nový impuls k překonání zbytků nedůvěry, které ve veřejnosti na obou stranách naší společné hranice přetrvávají," odepsal německému prezidentovi mimo jiné Klaus.

Na dopis reagovali i lidé, kteří masakry přežili. Potěšil Jarmilu Doležalovou, která se sestrou jako jediná přežila vyhlazení Ležáků. Je to pomyslné zadostiučinění vůči obětem, uvedla. Dopis přivítala i Miloslava Kalibová, jedna z lidických žen, která přežila vypálení obce.

Klaus: Místo do Lidic pojede do Kalifornie

Sám Klaus mezi účastníky pietní vzpomínky k vyhlazení obce Lidice přitom nebude. Na místo posílá své zástupce.

Prezident totiž bude tou dobou v Kalifornii. V hotelu InterContinental Los Angeles Century City se tu koná konference "Světovláda vs. Národní suverenita: Zažívá Západ další velkou ideologickou válku?".

Pořádá ji republikánská organizace American Freedom Alliance a Klaus bude jedním z hlavních řečníků.

"Pan prezident bude letos na akci v Ležákách a také se zúčastní pietního aktu u Národního památníku hrdinů heydrichiády," vyjádřil se na dotaz, proč dal prezident přednost konferenci před pietním aktem, Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Zaorálek: Klausova neúčast je pobuřující

Opoziční ČSSD přivítala Gauckovo vstřícné gesto, ale zároveň napadla Klausovu neúčast na pietním shromáždění v Lidicích.  "Patříme k těm, pro které bude nepřítomnost prezidenta ČR na připomínce lidické tragédie pobuřující," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pietní akce se osobně zúčastní český premiér Petr Nečas, vládu bude zastupovat také ministr obrany Alexandr Vondra či ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Poklonit se památce obětí nacistického teroru přijedou i mnozí velvyslanci působící v Praze. Nebudou mezi nimi chybět ambasadoři USA, Norman Eisen, Ruska, Sergej Kiseljov, či Německa, Detlef Lingeman.

Německá strana deklarovala odpovědnost Německa za nacistické zločiny a lítost nad utrpením, které bylo způsobeno Čechům, v česko-německé deklaraci z roku 1997.

Symboly nacistického teroru

Lidice a Ležáky se staly symboly nacistického teroru za druhé světové války. Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na Heydricha. V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel.

Podobný osud stihl i Ležáky. Nacisté zastřelili 33 obyvatel obce, jedenáct dětí skončilo v plynových komorách, dvě poslali nacisté na převýchovu do německých rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy