Fotky z Lidic skrýval 60 let český četník v šuplíku

Pavel Baroch
8. 6. 2012 17:20
Josef Sýkora sloužil za války u četnictva, pořídil zřejmě nejlepší fotky Lidic
Fotka pořízená tajně českým četníkem Josefem Sýkorou.
Fotka pořízená tajně českým četníkem Josefem Sýkorou. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Lidice - Zdánlivě je to jen jedna z dalších fotek Lidic, které se nacisté rozhodli vyhladit jako pomstu za atentát na Reinharda Heydricha.

Jenže tuhle fotku pořídil český četník. Tajně. A desítky let ležela s podobnými snímky ukrytá v šuplíku, až celý balíček v roce 2002 objevil Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu, přední český expert na heydrichiádu.

"Žádné lepší fotky z Lidic neexistují," řekl Stehlík. Jako první o příběhu "ukrytých" fotek informoval večerník Insider.

Josef Sýkora sloužil za války u četnictva a přesně před sedmdesáti lety dostal spolu se svými kolegy hodně nepříjemný úkol: Hlídat Lidice, které právě vypálili a vyvraždili nacisté, aby do obce nikdo nechodil.

Četník fotoamatérem

Sýkora byl i fotoamatér, a tak při strážní obchůzce nafotil jeden film. "Udělal necelých třicet snímků," říká historik Stehlík. Na jeden z nich se právě díváte.

Četník Sýkora měl fotky doma až do konce války. Po osvobození je ukázal a některé z nich byly dokonce publikovány. Jenže pak se nejspíš zalekl, že by mohl být spojován s vyhlazením Lidic. A tak balíček vzácných fotek zase schoval.

Fotka pořízená tajně českým četníkem Josefem Sýkorou.
Fotka pořízená tajně českým četníkem Josefem Sýkorou. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

A ani další události ho nepřesvědčily o tom, aby fotky z Lidic znovu vytáhnul.

Po únoru 1948 byl Sýkora vyhozen od bezpečnosti a živil se jako dělník. Zemřel v polovině 80. let.

Štůsek snímků v sáčku

Uběhla další léta a o fotkách se před deseti lety dozvěděl Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Ale byla to informace typu "jeden kamarád povídal, že jeho známý slyšel".

Podobných zpráv dostává Stehlík více, obvykle se nepotvrdí. Jenže v případě unikátních fotografií z vypálených Lidic to bylo jiné. V jednom východočeském městě skutečně byly.

"V šuplíku mezi rodinnými fotografiemi byl malý igelitový sáček se štůskem fotek z Lidic," popsal Stehlík nález unikátních snímků.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy