Konflikt v Úsvitu: Okamura byl vyloučen z poslaneckého klubu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 24. 3. 2015 11:52
Poslanecký klub Tomia Okamuru a Radima Fialu vyloučil jen několik hodin poté, co je předsednictvo Úsvitu vyzvalo k odchodu ze strany.
Hnutí Úsvit
Hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura a jeho spojenec Radim Fiala byli vyloučeni z poslaneckého klubu Úsvitu.

Klub bude mít nyní dvanáct členů, jen jeden z nich - předseda Marek Černoch - je členem hnutí Úsvit, ostatní jsou členy Věcí veřejných nebo nezávislí. "Došlo k paradoxní situaci, kdy byli zakládající členové Úsvitu vyloučeni z jeho poslaneckého klubu," komentoval to Okamura.

Klub o jejich konci rozhodl na úterním jednání jen několik hodin poté, co předsednictvo Úsvitu vyzvalo Okamuru, aby vrátil 760 tisíc korun, které jí údajně dluží, a stranu opustil. Ten to odmítl.

Lavina trestních oznámení

Devítičlenným hnutím už několik měsíců otřásají spory. Část straníků se nepohodla s Okamurou a chce se spojit s jinými partajemi. Okamura to označil za vnitrostranický puč.

Členové rozhádané strany na sebe navzájem podávají trestní oznámení - s prvním již před časem přišel Okamura, nedávno se k němu připojil i jeho spojenec Jaroslav Novák. Předsednictvo teď na oba podá trestní oznámení pro pomluvu.

Kvůli sporům byla ustanovena speciální komise, která měla překontrolovat hospodaření strany. Okamura si podle ní nechával proplácet přípravu volebních kampaní, porušoval stanovy a utrácel peníze hnutí za podezřelé kontrakty.

"Předsednictvo vyzývá k vyvození osobní odpovědnosti Tomia Okamuru za nehospodárné utrácení peněz hnutí prostřednictvím jím doporučených společností pod záminkou své osobní propagace," shodlo se předsednictvo.

Okamura závěry komise neuznává, protože ji tvořili lidé napojení na Věci veřejné. "Snaží se nás odstavit, abychom neviděli do financování hnutí," dodal Okamura.

Spory o stranické miliony

Hnutí teď bude po Okamurovi chtít část peněz zpátky. "Komise je toho názoru, že by Tomio Okamura měl vrátit částku ve výši 560 000 Kč, která mu byla uhrazena za plán předvolební kampaně pro doplňovací volby do Senátu a evropské volby," uvedl předseda kontrolní komise Jiří Štětina.

Poté, co byla oznámena kontrola hnutí, se navíc prý Okamurovi lidé snažili tuto fakturu vyměnit. "Jde o pokus o manipulaci s účetnictvím," dodal Štětina. Strana chce po Okamurovi vymáhat i dalších 200 tisíc korun za úrok.

Okamura ale rozhodně žádné peníze vracet nehodlá. O zrušení úroku prý rozhodlo samo předsednictvo a 560 tisíc byla pouze splátka půjčky. "Dal jsem ze svého na doplňovací senátní kampaň, protože hnutí nemělo prostředky," vysvětlil Okamura.

Do úterý jsem nevěděl, že už byly prakticky utraceny všechny peníze, zhruba 122 milionů korun, které má devítičlenný Úsvit získat do konce volebního období, říká poslanec Úsvitu Radim Fiala.
12:22
Do úterý jsem nevěděl, že už byly prakticky utraceny všechny peníze, zhruba 122 milionů korun, které má devítičlenný Úsvit získat do konce volebního období, říká poslanec Úsvitu Radim Fiala. | Video: Martin Veselovský

Další spory se ve straně vedou o to, kdo vyváděl peníze skrze nastrčené firmy. Předsednictvo chce ukončit spolupráci s firmami ATM a.s., 10 minutes s.r.o. a PP Click, které poskytovaly hnutí PR služby a dělaly propagaci Okamurově facebookové stránce. "Jen v září a prosinci minulého roku se tímto způsobem prohospodařilo 5 milionů korun," dodal Štětina.

Okamura naopak obviňuje pučisty. "Je tu jedna firma, kde dělá jednatele pučista, která dostala 30 milionů a dalších 30 má dostat. To je polovina všech prostředků Úsvitu. Když jsem to chtěl začít řešit, toto se spustilo," řekl Okamura.

Nechtěl však prozradit, o jakou firmu jde. Společnost prý doporučil bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Na mysli měl zřejmě účetní firmu Celsianus, kde je jednatelem člen předsednictva Josef Pisák. Smlouvu ovšem podle auditní zprávy podepsal právě Okamura a navíc je napsána tak, že ji lze jen obtížně vypovědět.

12 tisíc na účtu

Podle komise pochybil i revizor hnutí, kterým byl Radim Fiala. Při auditu se nepovedlo dohledat žádné zápisy o kontrole hospodaření či účtů. "Revizor nepostupoval podle stanov hnutí Úsvit," uvedl Štětina.

Audit v účetnictví potvrdil, že strana již stihla utratit značnou část peněz, kterou dostane toto volební období od státu, a na zbytek už má uzavřené smlouvy. "Disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun,“ uvedl Zilvar.

Devítičlenná strana do příštích voleb na státních příspěvcích obdrží celkem 122 milionů korun. Úsvit nyní dluží přes deset milionů korun. Na účtu má partaj jen dvanáct tisíc korun a chod strany a splátky financuje z kontokorentního účtu. Podle Okamury ale zbývá ještě dvacet milionů korun, které chtějí pučisté získat. V minulosti přitom tvrdil, že hnutí je dokonce v mínusu.

 

Právě se děje

Další zprávy