Překvapení v Úsvitu. Místo milionů je v pokladně nula

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 2. 2015 19:10
Hnutí obdrží během čtyř let od státu 122 milionů. Již teď má ale tolik závazků a smluv, že je prakticky na nule.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha – Měla to být v přepočtu na členy nejbohatší strana – pouhých devět straníků a účet, na který v průběhu čtyř let přijde na státních příspěvcích 122 milionů korun. Ve skutečnosti už ale není v Úsvitu co utrácet.

"Disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun,“ uvedl tajemník strany Jan Zilvar s tím, že na účtu je v tuto chvíli 330 tisíc korun.

Strana dostává příspěvky za volby a mandáty postupně. Zatím obdržela něco přes polovinu peněz a všechny je utratila na provoz hnutí a zaplacení předvolebních kampaní.

Na zbytek příspěvků, které na účet přijdou v následujících letech, už má hnutí uzavřené smlouvy. Deník Aktuálně.cz to zjistil z účetní zprávy, kterou se zabývala úterní celostátní konference Úsvitu.

"Jsou tam ještě nějaké závazky. A také rámcové smlouvy za dvacet milionů, třeba na PR a marketingové služby. Zjednodušeně řečeno – už teď víme, že do konce volebního období utratíme všechny peníze, které od státu dostaneme,“ vysvětlil Zilvar.

Strana přitom jiné příjmy než ty ze státního rozpočtu nemá, v budoucnu tak nebude mít z čeho zaplatit například volební kampaně. Pro hnutí, které chce začít přijímat nové členy, to navíc znamená, že nemůže investovat do nových organizací. "Kdybychom si dnes vzpomněli, že chceme zřizovat jednotlivé regiony, tak na to nemáme,“ dodal Zilvar.

Finance zkontrolují právníci

Konference proto odhlasovala vznik pracovní skupiny, která má účetnictví strany prověřit. "Zjistíme, jak to s financemi bylo. Bylo mi uloženo, abych do 20. března předložil závěrečnou zprávu,“ uvedl poslanec Jiří Štětina, který bude komisi šéfovat. Nemá však prý podezření, že by se s penězi strany manipulovalo neoprávněně.

Komise také bude hledat způsoby, jak nějaké zasmluvněné peníze ušetřit. "Komise by měla zjistit, zda nejde zrušit nebo omezit některé z těch rámcových zakázek,“ dodal Zilvar.

Hádky o peníze se v hnutí vedly již dříve. Předseda hnutí Tomio Okamura například tvrdí, že mu lidé z hnutí slíbili, že vrátí část peněz, které investoval do kampaní. Ti to popírají. Na jaře loňského roku musel Úsvit vysvětlovat, proč mu Okamura opakovaně vystavil faktury téměř na milion korun. Později prý faktury stornoval.

V lednu tohoto roku si navíc vedení strany odhlasovalo, že všechny faktury musí nově schvalovat celé předsednictvo. Až do té doby mohl Okamura faktury do milionu podepisovat sám. Brání se ale tím, že to nikdy neudělal.

Úterní celostátní konference řešila kromě stranických peněz také založení nové strany, která by Úsvit propojila s Věcmi veřejnými a dalšími stranami. Plán prošel i přes to, že ho Okamura označil za puč a poslance, kteří se proti němu postavili, vyzval k tomu, aby složili mandáty.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy