Překvapení v Úsvitu. Místo milionů je v pokladně nula

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 2. 2015 19:10
Hnutí obdrží během čtyř let od státu 122 milionů. Již teď má ale tolik závazků a smluv, že je prakticky na nule.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha – Měla to být v přepočtu na členy nejbohatší strana – pouhých devět straníků a účet, na který v průběhu čtyř let přijde na státních příspěvcích 122 milionů korun. Ve skutečnosti už ale není v Úsvitu co utrácet.

"Disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun,“ uvedl tajemník strany Jan Zilvar s tím, že na účtu je v tuto chvíli 330 tisíc korun.

Strana dostává příspěvky za volby a mandáty postupně. Zatím obdržela něco přes polovinu peněz a všechny je utratila na provoz hnutí a zaplacení předvolebních kampaní.

Na zbytek příspěvků, které na účet přijdou v následujících letech, už má hnutí uzavřené smlouvy. Deník Aktuálně.cz to zjistil z účetní zprávy, kterou se zabývala úterní celostátní konference Úsvitu.

"Jsou tam ještě nějaké závazky. A také rámcové smlouvy za dvacet milionů, třeba na PR a marketingové služby. Zjednodušeně řečeno – už teď víme, že do konce volebního období utratíme všechny peníze, které od státu dostaneme,“ vysvětlil Zilvar.

Strana přitom jiné příjmy než ty ze státního rozpočtu nemá, v budoucnu tak nebude mít z čeho zaplatit například volební kampaně. Pro hnutí, které chce začít přijímat nové členy, to navíc znamená, že nemůže investovat do nových organizací. "Kdybychom si dnes vzpomněli, že chceme zřizovat jednotlivé regiony, tak na to nemáme,“ dodal Zilvar.

Finance zkontrolují právníci

Konference proto odhlasovala vznik pracovní skupiny, která má účetnictví strany prověřit. "Zjistíme, jak to s financemi bylo. Bylo mi uloženo, abych do 20. března předložil závěrečnou zprávu,“ uvedl poslanec Jiří Štětina, který bude komisi šéfovat. Nemá však prý podezření, že by se s penězi strany manipulovalo neoprávněně.

Komise také bude hledat způsoby, jak nějaké zasmluvněné peníze ušetřit. "Komise by měla zjistit, zda nejde zrušit nebo omezit některé z těch rámcových zakázek,“ dodal Zilvar.

Hádky o peníze se v hnutí vedly již dříve. Předseda hnutí Tomio Okamura například tvrdí, že mu lidé z hnutí slíbili, že vrátí část peněz, které investoval do kampaní. Ti to popírají. Na jaře loňského roku musel Úsvit vysvětlovat, proč mu Okamura opakovaně vystavil faktury téměř na milion korun. Později prý faktury stornoval.

V lednu tohoto roku si navíc vedení strany odhlasovalo, že všechny faktury musí nově schvalovat celé předsednictvo. Až do té doby mohl Okamura faktury do milionu podepisovat sám. Brání se ale tím, že to nikdy neudělal.

Úterní celostátní konference řešila kromě stranických peněz také založení nové strany, která by Úsvit propojila s Věcmi veřejnými a dalšími stranami. Plán prošel i přes to, že ho Okamura označil za puč a poslance, kteří se proti němu postavili, vyzval k tomu, aby složili mandáty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy