Překvapení v Úsvitu. Místo milionů je v pokladně nula

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 2. 2015 19:10
Hnutí obdrží během čtyř let od státu 122 milionů. Již teď má ale tolik závazků a smluv, že je prakticky na nule.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha – Měla to být v přepočtu na členy nejbohatší strana – pouhých devět straníků a účet, na který v průběhu čtyř let přijde na státních příspěvcích 122 milionů korun. Ve skutečnosti už ale není v Úsvitu co utrácet.

"Disponibilní prostředky strany do konce volebního období jsou nula korun,“ uvedl tajemník strany Jan Zilvar s tím, že na účtu je v tuto chvíli 330 tisíc korun.

Strana dostává příspěvky za volby a mandáty postupně. Zatím obdržela něco přes polovinu peněz a všechny je utratila na provoz hnutí a zaplacení předvolebních kampaní.

Na zbytek příspěvků, které na účet přijdou v následujících letech, už má hnutí uzavřené smlouvy. Deník Aktuálně.cz to zjistil z účetní zprávy, kterou se zabývala úterní celostátní konference Úsvitu.

"Jsou tam ještě nějaké závazky. A také rámcové smlouvy za dvacet milionů, třeba na PR a marketingové služby. Zjednodušeně řečeno – už teď víme, že do konce volebního období utratíme všechny peníze, které od státu dostaneme,“ vysvětlil Zilvar.

Strana přitom jiné příjmy než ty ze státního rozpočtu nemá, v budoucnu tak nebude mít z čeho zaplatit například volební kampaně. Pro hnutí, které chce začít přijímat nové členy, to navíc znamená, že nemůže investovat do nových organizací. "Kdybychom si dnes vzpomněli, že chceme zřizovat jednotlivé regiony, tak na to nemáme,“ dodal Zilvar.

Finance zkontrolují právníci

Konference proto odhlasovala vznik pracovní skupiny, která má účetnictví strany prověřit. "Zjistíme, jak to s financemi bylo. Bylo mi uloženo, abych do 20. března předložil závěrečnou zprávu,“ uvedl poslanec Jiří Štětina, který bude komisi šéfovat. Nemá však prý podezření, že by se s penězi strany manipulovalo neoprávněně.

Komise také bude hledat způsoby, jak nějaké zasmluvněné peníze ušetřit. "Komise by měla zjistit, zda nejde zrušit nebo omezit některé z těch rámcových zakázek,“ dodal Zilvar.

Hádky o peníze se v hnutí vedly již dříve. Předseda hnutí Tomio Okamura například tvrdí, že mu lidé z hnutí slíbili, že vrátí část peněz, které investoval do kampaní. Ti to popírají. Na jaře loňského roku musel Úsvit vysvětlovat, proč mu Okamura opakovaně vystavil faktury téměř na milion korun. Později prý faktury stornoval.

V lednu tohoto roku si navíc vedení strany odhlasovalo, že všechny faktury musí nově schvalovat celé předsednictvo. Až do té doby mohl Okamura faktury do milionu podepisovat sám. Brání se ale tím, že to nikdy neudělal.

Úterní celostátní konference řešila kromě stranických peněz také založení nové strany, která by Úsvit propojila s Věcmi veřejnými a dalšími stranami. Plán prošel i přes to, že ho Okamura označil za puč a poslance, kteří se proti němu postavili, vyzval k tomu, aby složili mandáty.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy