Ústavní soud minulý týden vyhověl stížnosti vydavatelství Mafra ve sporu o odškodnění pro zdravotní sestru Věru Marešovou. Znovu musí rozhodnout Nejvyšší soud, který původně vynesl verdikt o odškodnění 700 tisíc korun za nerespektování presumpce neviny při informování o trestním stíhání Marešové. Na rozhodnutí Ústavního soudu v pondělí upozornila Česká televize. Nález poskytla mluvčí soudu Kamila Abbasi.
Podle Ústavního soudu nezodpověděla nejvyšší instance jednu ze tří základních otázek formulovaných v dovolání. "V důsledku toho zůstala tato argumentační linie stěžovatelky bez náležité odpovědi, rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo řádně odůvodněno a došlo k porušení práva stěžovatelky na soudní ochranu," stojí v nálezu. Konkrétně šlo o to, zda soudy mohou navýšit finanční zadostiučinění kvůli "absenci sebereflexe" na straně škůdce.
Zdravotní sestra, která čelila obžalobě z vražd, avšak byla plně osvobozena, po Mafře požadovala 6,7 milionu korun. Média podle ní neinformovala o kauze korektně a mohla ve čtenářích vyvolat dojem, že je vinna. Titulek jednoho článku zněl "Zabíjela, aby si ulehčila práci". Podle verdiktu Mafra skutečně v desítkách mediálních výstupů porušila presumpci neviny, soudy to přičítaly "nezdrženlivosti". Podle odvolacího Městského soudu v Praze ale těžiště odpovědnosti za újmu Marešové leží na státu.