Ústavní soud rozhodoval o stížnosti bez veřejného jednání. Švachula ji podal v březnu, soud rozhodl v dubnu, nyní usnesení publikoval ve své databázi.
Loni Ústavní soud v jiném řízení Švachulovi vyhověl a konstatoval, že Krajský soud v Brně nedal obhajobě příležitost doplnit argumenty proti dalšímu trvání vazby. Ani poté se ale Švachula na svobodu nedostal. Soudy zatím stále vazbu prodlužují, zejména v obavě z toho, že se Švachula v případě propuštění bude vyhýbat trestnímu stíhání.
V nyní odmítnuté ústavní stížnosti Švachula namítal, že rozhodnutí v Městského soudu v Brně nejsou dosti přesvědčivě vyloženy důvody opodstatňující omezení osobní svobody. Také odůvodnění krajského soudu považoval za povšechné, obecné, bez náležité znalosti spisu. Poukázal i na to, že orgány činné v trestním řízení zneužívají institut vazby k nátlaku na obviněné, aby se rozhodli vypovídat, což prý byl jeho případ.
Ústavní soud s odkazem na informace ze spisu uvedl, že důvody pro vazbu se s plynutím času zatím neoslabily. "Naopak zesílení materiální podmínky vazby oproti období, kdy byl stěžovatel vzat do vazby, je patrné z výpovědí dalších spoluobviněných a svědků jmenovitě uvedených v napadeném usnesení městského soudu," stojí v usnesení.
Švachula je ve vazbě od loňského března. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.