„Fabulace Vokřála a Malé.“ ANO zrušilo rozhodnutí o rozpuštění tří brněnských buněk

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 14. 5. 2020 21:38
Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek zrušilo své březnové rozhodnutí o rozpuštění tří místních organizací v brněnských Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci.
Hospodářské noviny ve čtvrtek zveřejnily svědectví muže, kteří říká, že Malá (na snímku) o korupci na radnici Brno-střed věděla už v roce 2017, jelikož ji varoval.
Hospodářské noviny ve čtvrtek zveřejnily svědectví muže, kteří říká, že Malá (na snímku) o korupci na radnici Brno-střed věděla už v roce 2017, jelikož ji varoval. | Foto: ČTK

O zrušení buněk se zasazovali jihomoravská předsedkyně hnutí Taťána Malá a exprimátor Brna a zároveň místopředseda ANO Petr Vokřál. Argumentovali tím, že buňky a jejich 37 členů mají vazby na hlavního obžalovaného korupční kauzy Stoka - expolitika ANO Jiřího Švachulu.

Hospodářské noviny (HN) ve čtvrtek ale zveřejnily svědectví muže, kteří říká, že Malá o korupci na radnici Brno-střed věděla už v roce 2017, jelikož ji varoval. Podle policejních odposlechů se navíc její "ochranou" chlubil podnikatel, který je v případu rovněž podezřelý z manipulování tendrů.

O zrušení buněk se jednalo celkem počtvrté. Vyloučení straníci začali vyhrožovat soudem s tím, že jde o snahu Vokřála a Malé zlikvidovat vnitrostranickou opozici. Židenickou buňku ve sporu zastupoval brněnský advokát Radek Ondruš. "Předsednictvo udělalo jediné moudré rozhodnutí, které jsme očekávali, že Andrej Babiš udělá. Každá jiná varianta by byla pro všechny špatná," komentoval výsledek Ondruš s tím, že situace se vrací zpátky před březnové rozhodnutí a jeho zastupování tím pádem skončilo.

Vývoj uspokojil i samotné členy původně rozpuštěných organizací. "Jinak to dopadnout ani nemohlo. Všechno to byly smyšlenky a fabulace pana Vokřála a paní Malé. Pokud by měli v plánu dál nás utlačovat, obrátíme se na vedení," sdělil člen organizace Starý Lískovec Michal Němeček.

Jak už HN a server Aktuálně.cz v minulosti upozornily, v brněnském ANO měl Švachula rozsáhlý vliv. Blízko měl k Vokřálovu prvnímu náměstkovi Richardu Mrázkovi (ANO), s nímž dle dokladů, které má redakce k dispozici, kupovali společné luxusní dovolené. A podle výpovědi bývalých straníků to byli právě Mrázek s Vokřálem, kteří na místo šéfa brněnské buňky ANO v roce 2015 na poslední chvíli protlačili podnikatele a Švachulova dobrého přítele Pavla Dvořáka. I toho nyní dle zjištění Aktuálně.cz a HN policisté podezřívají z manipulace veřejných zakázek. Obviněn však dosud nebyl.

Vokřál vytvořil graf, v němž rozkreslil údajné vazby původně vyloučených členů organizací na Švachulu. Redakce ho má k dispozici. Bez povšimnutí Malé i Vokřála ovšem zůstala buňka Brno-střed, jejímž členem Švachula byl. Aktuálně.cz  a HH už popsaly, že Švachulu do organizace před komunálními volbami dostal přes odpor tamních straníků přímo místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Společně hned s několika jeho blízkými. Díky tomu pak Švachula získal na kandidátce čelní místo a po volbách dosáhl na post místostarosty. Podle policie pak funkci zneužil ke stamilionové korupci.

Po podezření z korupce pozastavil členství Faltýnek mladší

Malá s Vokřálem se rovněž nesnažili rozpustit buňku Brno-Ivanovice, kterou vedl syn druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - Jiří. Ten nedávno požádal o pozastavení členství v hnutí a ve čtvrtek mu to předsednictvo posvětilo. Jiří Faltýnek požádal o pozastavení členství krátce poté, co HN a Aktuálně.cz zveřejnily informace o tom, že policisté Faltýnka podezřívají z korupce v brněnských teplárnách, v jejichž vedení seděl.

Redakce rovněž zveřejnila odposlechy, na kterých se obžalovaný Švachula s hlavním spolupracujícím obviněným kauzy, podnikatelem Samanem El-Talabanim, baví o tom, že odvádějí desátky z úplatků ze zmanipulovaných brněnských tendrů oběma Faltýnkům. Při té příležitosti se o nich baví jako o starém a mladém efku.

Oba Faltýnkové jakékoli zapojení do úplatkářského systému dlouhodobě odmítají.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy