Úředníci podvedli vládu, kritizuje senátor analýzu KSČM

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 11. 2011 13:50
Ministerstvo vnitra nedoporučuje vládě snahu zakázat KSČM. Nemá proto prý pádné argumenty
Mítink KSČM.
Mítink KSČM. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo vnitra čelí kritice, že se mu ani s pomocí odborníků na extremismus a zpravodajců nepodařilo najít pádné argumenty, proč by měla být zakázána KSČM.

Resort kvůli tomu vládě doporučí, aby se nesnažila návrh na pozastavení její činnosti prosadit u Nejvyššího správního soudu.

Podle senátora Jaromíra Štětiny však úředníci podvedli svého ministra i vládu, když návrh na pozastavení činnosti KSČM vůbec nepřipravili a použili k tomu "účelově vybrané experty".

Ve své analýze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, pro Nečasův kabinet ale vnitro konstatuje, že nemá dost důkazů. Vláda ji posoudí ve středu.

Ani druhý pokus nevyšel

Ministerstvo pod vedením Jana Kubiceho nevypracovalo návrh na podnět soudu navzdory tomu, že mu to uložilo letos v červnu usnesení vlády.

"Ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek ministerstvo nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoliv způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM a které by tedy vůbec umožňovaly ministerstvu vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM," píše se v analýze ministerstva vnitra.

Je to už druhá analýza ministerstva, která vyznívá stejně.

Doporučení Kubiceho ministerstva kromě senátora Štětiny kritizoval také ministr obrany a bývalý disident Alexandr Vondra (ODS).

V České televizi prohlásil, že má podezření, že ministerstvo nesplnilo zadání vlády, pokud nepřipravilo návrh pro soud.

Otázku pozastavení činnosti, případně zákazu KSČM rozvířil vloni ve sněmovně poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové), dlouhodobě se o něj snaží i senátor Jiří Štětina (TOP 09). Senátní komise dokonce dodala ministerstvu vnitra své podklady.

BIS: Žádné poznatky o KSČM

Tentokrát si resort vnitra přizval čtyři experty na extremismus: advokáta a politologa Pavla Uhla, Michala Mazla, politologa Miroslava Mareše a právníka Ivo Svobodu, znalce v oboru kriminalistiky.

Ministerstvo tentokrát oslovilo i Bezpečnostní informační službu, konstatuje ale, že nedostalo žádné informace.

"BIS byla oslovena, zda disponuje poznatky, které by svědčily o protiústavní činnosti KSČM. V odpovědi BIS se uvádí, že žádnými takovými poznatky nedisponuje," upozorňuje vnitro vládu.

Hlavní otázka se točila kolem toho, zda KSČM propaguje násilí jako nástroj politického boje.

Analýza sice připouští, že se komunistická strana hlásí k minulému režimu, případně ke komunistickým režimům v jiných zemích: "Tento odkaz je ale málokdy úplný a bezvýhradný. Konkrétní důkaz o tom, že KSČM  se hodlá v současné době řídit násilným revolučním návodem, nelze dovodit."

Srp a kladivo

Politolog Miroslav Mareš se soustředil na případnou podporu extremismu ze strany KSČM.

Připustil, že našel ve zkoumaných podkladech možné přímé i nepřímé vyjádření podpory terorismu, že se ale jedná "o podporu nepřímou, vyjádřenou v psaných textech, či nepřímo odkazy na webové stránky subjektů, které jsou vnímány jako teroristické", jako je Frakce Rudé armády nebo Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

Konstatuje ale, že uvnitř KSČM je stále vlivný "stalinistický" proud.

Resort vnitra pak vládu upozorňuje, že ani nošení symbolů komunismu spjatých s dobou stalinismu i pozdější nelze postihovat.

Odkazuje přitom na judikát Evropského soudu pro lidská práva z července 2008. Soud tehdy označil postup Maďarska, které zákonem označilo jako trestné nošení komunistických symbolů, za porušení svobody projevu.

Evropský soud v tomto případě konstatoval rozpor s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.

Expert: Nemáte dost důkazů

Kriminalistický expert Ivo Svoboda pak resort vnitra upozornil, že "nebyl identifikován společensky závadný diskurs podpory a propagace rasismu, xenofobie a antisemitismu".

"Zjištěné projevy představitelů a politiků KSČM lze charakterizovat jako výrazně levicové, v některých případech jako radikální, ale nikoli jako extremistické," zní odpověď Ivo Svobody na dotaz ministerstva.

I z jeho posudku proto podle ministerstva vyplývá, že "v případném soudním procesu by vláda velmi těžce unesla v současné době důkazní břemeno v otázce směřování ideologie KSČM".

Ministerstvo vnitra proto doporučuje vládě jediné: více sledovat KSČM a její projevy, soudní žalobu ale nepodávat.

 

Právě se děje

Další zprávy