Úřad definitivně utnul vyšetřování smluv VZP s IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
22. 6. 2014 12:07
VZP nedostane pokutu za smlouvu na provozování elektronických zdravotních knížek. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
IZIP. Ilustrační foto.
IZIP. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Když exministr zdravotnictví Leoš Heger předloni na podzim veřejně oznámil podezření, že v souvislosti s projektem elektronických zdravotnických knížek vznikla státu škoda za zhruba 450 milionů korun, vyvolal velký poprask.

Jenže teď, bezmála po dvou letech, se ukazuje, že vzrušení bylo zbytečné. A že kauza týkající se smluv akciovky IZIP s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou podle všeho vyšumí do ztracena.

Případu napřed dalo stopku Nejvyšší státní zastupitelství, když před dvěma měsíci zastavilo trestní stíhání bývalého ředitele VZP Pavla Horáka a šéfa společnosti IZIP Jiřího Paška.

A nyní udělal další tečku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který po více než ročním prověřování konstatoval, že nedošlo k porušení zákona. "Úřad neshledal důvody k zahájení správního řízení," potvrdil deníku Insider mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Projekt za dvě miliardy

Úřad proto Všeobecné zdravotní pojišťovně za smlouvy s firmou IZIP žádnou pokutu neudělí. Jak již dříve napsal deník Aktuálně.cz, ochránci hospodářské soutěže zkoumali například smlouvu na provozování zdravotních knížek. Do nich VZP před tím, než byl projekt ukončen, investovala za jedenáct let bez valného výsledku přes dvě miliardy korun.

Další smlouvu na nábor nových klientů pak prověřovala policie a loni v listopadu padla dnes již zrušená obvinění Pavla Horáka a Jiřího Paška.

"Mám z toho smíšené pocity," komentoval vývoj kauzy exministr a nyní poslanec za TOP 09 Leoš Heger. Podle něj ukázaly kontroly na ministerstvu zdravotnictví řadu vážných věcí. "Zvrátit to mohla VZP, ale já nevím, jak se proti tomu bránila," dodal Heger.

Kdo ocení akcie?

VZP s firmou IZIP spolupracuje dodnes, i když v omezené míře. Platí společnosti pět milionů korun měsíčně za správu portálu, který pojišťovna využívá ke komunikaci se svými klienty nebo lékaři.

V současné době navíc VZP jedná o možnostech obchodu s akciemi IZIP, kterých vlastní 51 procent. Uvažuje jak o jejich prodeji, tak naopak o dokoupení zbývajících 49 procent, jejichž majitelem je zahraniční firma se sídlem ve Švýcarsku.

Rozhovory se ale zastavily na hledání firmy, která by akcie ohodnotila. Poté, co se ji nepodařilo najít v prvním výběrovém řízení, začne hledání nanovo.

Komentujte případ IZIP. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy