Uprchlíci tu sice žádní nejsou, lidé to ale řeší. Proto o nich musíme v kampani mluvit, říká Sobotka

Luboš Kreč Luboš Kreč
6. 10. 2016 5:55
Jedním z témat nadcházejících voleb je řešení uprchlické krize a většina politiků, nejen těch radikálních, o ní mluví. Ačkoli v Česku prakticky žádní migranti nejsou a ani sem nechtějí. Podle ČSSD jsou ale uprchlíci tématem, které lidé řeší, proto je třeba je zmiňovat v kampani. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka ale odmítá, že by se ČSSD podílela na pěstování strachu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Čeští politici v rámci předvolební kampaně často a rádi slibují voličům, jak je ochrání před uprchlíky z Blízkého východu a z Afriky, kteří proudí po desítkách tisíc do Evropy. Kromě obskurních populistů, jako jsou Tomio Okamura, Jan Veleba či antiislamista Martin Konvička, téma pravidelně zmiňují i zástupci větších stran včetně sociální demokracie.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek opakovaně mluví o nutnosti chránit “naši zemi a naše lidi”, ministr vnitra Milan Chovanec se středočeským hejtmanem Milošem Peterou dohlíželi na nácvik ochrany před rozvášněnými migranty, poslanec a kandidát do Senátu Stanislav Huml si ve svých výrocích nezadá s národovci.

Problém je, že v Česku žádní migranti nejsou. Ani sem nechtějí. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale odmítá, že by se jeho strana podílela na pěstování strachu a přiživovala xenofobní nálady v české společnosti.

“Je třeba rozlišovat. Jsou strany, které se z uprchlického tématu snaží získat, co to jde, šíří strach. A pak se to snaží zpracovat i strany, které nejsou xenofobně orientované, ale musí reflektovat obavy občanů," zdůrazňuje.

"Když mluvíte s lidmi, oni vědí, že tu žádní uprchlíci nejsou, bojí se ale, že v budoucnu by se to mohlo změnit. A nechtějí, abychom dopadli jako v Belgii, Francii, ve Švédsku, kde mají docela velké problémy s integrací lidí, kteří přišli z islámského prostředí nebo z výrazně odlišného kulturního prostředí,” řekl Aktuálně.cz.

ČSSD se prý chová stejně jako jiné zavedené partaje včetně těch ze zahraničí: “Ať se podíváte kdekoli po Evropě, všude to je téma. A je jedno, jestli jde o město, které je migrační vlnou zasažené, nebo jako v Česku, kde uprchlíci nejsou. Prostě to je téma. Lidé o tom přemýšlejí.”

Ne všichni čeští politici ale sdílejí jeho pohled – před uprchlíky a jejich přijímáním v menší či větší míře varují kromě sociálních demokratů i hnutí ANO, prezident Miloš Zeman nebo ODS. To, že se z běženců stalo téma voleb, ačkoli Česko s nimi žádné problémy nemá, kritizuje například TOP 09.

“Je absurdní, že v zemi, která tím zasažena není, je největší odpor k uprchlíkům ze všech zemí EU,” zhodnotil rétoriku politických konkurentů šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Lidové noviny.

Orbán vytěžil hloupý návrh na kvóty

Před několika dny v Maďarsku proběhlo referendum o tom, zda lidé souhlasí s trvalým přerozdělováním uprchlíků, jak jej navrhla Evropská komise. Sice k urnám nepřišlo více než 50 procent voličů, výsledek byl ale jasný – Maďaři jednoznačně podpořili svého premiéra Viktora Orbána, který se vůči uprchlíkům hodně vymezuje.

“Viktor Orbán udělal maximum, aby politicky vytěžil hloupý návrh Evropské komise na povinné trvalé přerozdělování uprchlíků. Postavil se proti návrhu, podal žalobu a teď ještě uspořádal referendum. Myslím, že Orbán bude muset nyní v Maďarsku hledat jiná témata, na nichž mobilizovat své příznivce,” zhodnotil dění v Maďarsku český premiér Bohuslav Sobotka.

Nepřímo také odmítl nápad prezidenta Miloše Zemana, který se taktéž o víkendu v rozhovoru pro britský list Financial Times vyjádřil, že by EU měla postavit v Africe nebo na neobydlených řeckých ostrovech sběrné tábory, kam by deportovala uprchlíky, jež by na svém území nechtěla. Zeman si kvůli tomu vyslechl už ostrou kritiku.

“Když do Evropy mířily desítky tisíc lidí z Turecka, muselo se nějak zareagovat. Postavit na vnější hranici v Maďarsku plot jsem nikdy nezpochybňoval. To bych ale odlišil od návrhů, které jsou od samého počátku nesmysly, které nelze uskutečnit," říká premiér.

"Nikdo nechce mít na svém území dobrovolně uprchlický tábor. Jsou to místa radikalizace. Řecko je nechce a bude velký problém se domluvit s libyjskou vládou, až tam jednou nějaká vznikne, aby se na jejím území dala řešit otázka uprchlíků. Poslední dva roky se setkáváme s řadou návrhů, co udělat s migrační krizí, některé jsou úplně scestné. Představa, že nějaká země bude dobrovolně souhlasit, abychom z části jejího území udělali uprchlický tábor, není reálná,” řekl lídr ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy