Do konce roku žádné běžence podle kvót nepřijmeme, systém je nefunkční, uvedl Chovanec

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2016 21:52
Český ministr vnitra Milan Chovanec chce v Německu řešit spolupráci ČR při repatriaci uprchlíků i lepší fungování hotspotů. Po jednání s německým protějškem pak Chovanec uvedl, že Německo rozumí odmítavému postoji Česka k uprchlickým kvótám. Žádná výzva k naplnění kvót podle něj na schůzce nepadla.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Economia

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce se svým německým protějškem Thomasem de Maiziérem řešit případnou součinnost Česka při repatriaci migrantů z Německa. Rád by také získal podporu pro lepší fungování takzvaných hotspotů, tedy zařízení pro registraci uprchlíků.

Pokud by se německý plán na repatriaci běženců týkal okolních zemí včetně ČR, Česko by na něm podle Chovance mělo participovat. Ministr chce také zapojit Německo do chystaného česko-saského štábního cvičení policejní spolupráce a vzájemné informovanosti.

Chovanec to řekl před odletem do Berlína novinářům. V souvislosti s tlakem Evropské komise na přebírání žadatelů o azyl z Řecka a Itálie také na dotaz ČTK uvedl, že Česko do konce roku žádné běžence podle unijních kvót přijmout neplánuje.

"My neumožníme vstup na území České republiky nikomu, kdo tu nechce být a kdo neprojde bezpečnostní prověrkou," prohlásil.

Státy EU v rámci přerozdělování žadatelů o azyl převzaly od Řecka a Itálie dosud 5651 osob z plánovaných 160 tisíc, které by měly být v průběhu dvou let z obou zemí přesunuty do jiných unijních států.

Chovanec zdůraznil, že EU by měla konečně uznat, že systém těchto kvót nefunguje a fungovat nemůže. "Překvapuje mne, že se Evropská komise neustále tento systém pokouší oživit," uvedl.

Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos poukázal na to, že členské země unie mají právní povinnost splnit závazky, na nichž se shodly. Unijní státy se na přerozdělení žadatelů o azyl s cílem ulevit Itálii a Řecku dohodly loni v září přes odpor ČR či Slovenska.

K dnešnímu dni bylo z Řecka do dalších unijních zemí přesunuto 4455 lidí, z Itálie 1196. Česká republika převzala celkem 12 lidí z Řecka, Slovensko podle údajů Evropské komise jen tři. V rámci přesídlovacích programů, jejichž cílem je živelnou migraci nahradit jinými způsoby, přijelo do unijních zemí 10 695 lidí z celkového počtu 22.504 dohodnutého loni v létě.

Ministr také uvedl, že v případě hotspotů chce dosáhnout pravidelného přezkumu jejich funkčnosti včetně zapojení unijních institucí typu agentury Frontex. "K této funkčnosti mají opravdu ještě daleko," řekl.

Podle ministra není možné, aby Česko a další státy visegrádské skupiny donekonečna suplovaly další státy ve vysílání policistů k posílení ochrany hranic dalších zemí EU.

Němci tomu rozumějí

Po jednání s německým protějškem Thomasem de Maiziére pak Chovanec uvedl, že Německo rozumí odmítavému postoji Česka k uprchlickým kvótám. Žádná výzva k naplnění kvót podle něj na schůzce nepadla. Oba ministři se dnes dohodli, že jejich země vyšlou policisty do Řecka, pokud Atény požádají o misi Frontexu na svém území.

V rámci asi devadesátiminutové debaty, kterou Chovanec označil za velice příjemnou, česká strana hájila svůj postoj, že ani do budoucna nebude akceptovat systém kvót. "Já si myslím, že ho (Německo) chápe. My jsme jasně znovu vysvětlili, že nebudeme držet na svém území lidi, kteří tam být nechtějí," uvedl český ministr.

K evropskému řešení migrace chce Praha nadále přispívat účastí svých policistů na zahraničních misích. "Dohodli jsme se na tom, že pokud Řekové požádají o misi Frontexu na svém území, že Česká republika je spolu s partnery z Německa připravena tam policisty vyslat," poznamenal Chovanec s tím, že se postoj Atén v této otázce mění.

Oba ministři se podle něj také shodli, že zrušení vízové povinnosti pro Turecko je možné jen v případě, že země splní všechny požadavky Evropské unie. Německo také českou stranu ubezpečilo, že nemá v plánu zavádět kontroly na česko-německé hranici.

O migraci se mluví pouze z bezpečnostního hlediska, to je špatně, vůbec se nezmiňují přínosy, říká Lucie Sládková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy