Únor 1948 připomněly pietní akce i demonstrace

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Eliška Morochovičová
25. 2. 2013 20:04
Odpůrci komunismu se pohádali s účastníky piety u hrobu Klementa Gottwalda

Praha - Jako na obrat k lepšímu i jako na začátek útlaku vzpomínali v pondělí Češi na únor 1948, kdy komunisté převzali moc v bývalém Československu.

V Praze se střetli příznivci a odpůrci komunistů u hrobu Klementa Gottwalda. Komunisté přišli s prapory se srpem a kladivem, jejich odpůrci si přinesli nápis "Vítejte u hrobu masového vraha".

Na jiném místě Prahy pamětníci pochodu studentů na Hrad podpořili nynější studenty v protestech proti komunistům v radách krajů.

Největší akci uspořádala na Staroměstském náměstí iniciativa Bez komunistů. Sešly se na ní stovky lidí. Organizátoři také spojili připomenutí roku 1948 s vyjádřením k aktuální politické situaci.

Vadí jim zejména, že komunistická strana získala po úspěchu v loňských krajských volbách křesla ve vedení několika krajů. "Komunismus není jen rohlík za 30 haléřů, ale i provaz za názor," prohlásil jeden z řečníků.

Únor 1948

Únor 1948 označuje v československých dějinách přechod od demokracie k totalitě. Moc ve státě tehdy kompletně převzala komunistická strana a země se stala součástí sovětského mocenského bloku. Tehdejší prezident Edvard Beneš přijal 25. února demisi všech nekomunistických členů vlády a na jejich místa jmenoval členy komunistické strany. Toto období nesvobody a útlaku ukončila až tzv. sametová revoluce v roce 1989.

Na závěr protestu pořadatelé naplánovali pochod k sídlu ČSSD, v Lidovém domě je ale čekala jen zavřená vrata.

Na pódiu, před kterým byla sestavena improvizovaná šibenice a rudá klec, se vystřídalo několik řečníků, mimo jiné i někdejší olympionička Věra Čáslavská a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.

Celé akci předcházel na Staroměstském náměstí petiční protest. Už od neděle se tam mají lidé možnost svým podpisem vyjádřit proti působení členů komunistické strany v krajských radách. Petice sesbíraly už několik tisíc podpisů, jak uvedla Česká televize.

Komunisté uctili Gottwalda

Hádky, hlasité projevy nesouhlasu i strkanice mezi komunisty a jejich odpůrci provázely na Olšanských hřbitovech v Praze uctění památky komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Akci organizovali tradičně u příležitosti komunistického převratu v roce 1948 pražští komunisté a členové svazu mladých komunistů. Asistovala i policie.

Uctít Gottwalda dorazilo několik desítek komunistů. Jejich odpůrců bylo mnohem méně, přinesli nápis "Vítejte u hrobu masového vraha" a drželi portréty generála Heliodora Píky, národněsocialistické političky Milady Horákové a faráře Josefa Toufara. "To je Toufar, kterého jste umučili," říkal komunistům jeden z odpůrců.

U hrobu vystoupila stejně jako v minulých letech pražská poslankyně KSČM Marta Semelová, která vychvalovala období socialismu. "Únor 1948 byl historickým mezníkem, který otevřel cestu k lepšímu životu," uvedla a zkritizovala naopak současný režim.

V den výročí komunistického převratu se uskutečnila také konference Komunismus včera a dnes v pražském Břevnovském klášteře.

Promluvil na něm například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Bezesporu naše země vypadá jinak než tenkrát, bídu tady nemáme, přesto vidíme postup komunistů. Není za nimi Sovětský svaz, ale to neznamená, že by nebyli schopni poničit budoucnost této země na dlouhá léta," řekl ve svém projevu. Upozornil také na to, že komunisté se už připravují, že budou po volbách v roce 2014 součástí vlády.

Radikálně se o komunistech vyjádřil také zástupce Konfederace politických vězňů Leo Žídek. Podle něj předseda KSČM Vojtěch Filip v roce 2005 jasně ukázal, že jeho strana navazuje na KSČ před sametovou revolucí. "Až by se dostali k moci, poznali bychom jejich pravou tvář. Komunismus je nereformovatelný," řekl.

Sobotka: Únor byl vítězstvím lži

Další akci, která byla spíše pietního charakteru, uspořádal v pondělí dopoledne místopředseda Senátu Přemysl Sobotka společně s Pražským akademickým klubem 48. Tradiční shromáždění připomnělo 65. výročí pochodu na Pražský hrad, kterým chtěli studenti vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval.

"To, co dnes naši komunisté a s nimi i nejeden socialista nazývají vítězstvím pracujícího lidu, bylo ve skutečnosti vítězstvím lži a nehorázné demagogie, ale také k jejich nesmírné ostudě i selháním značné části intelektuálních elit," řekl v pondělí na shromáždění Přemysl Sobotka.

Mluvilo se ale také o současné pozici komunistické strany. František Šedivý z Konfederace politických vězňů a Jiří Navrátil z Pražského akademického klubu 48 ocenili nynější postoj části studentů zejména na jihu a západě Čech, kteří se postavili proti tomu, že komunisté v krajských radách dostali na starost školství. "Dneska jsou to opět studenti, kteří jediní si uvědomují, o co jde. Přejeme jim víc štěstí, než jsme měli my," zdůraznil Navrátil.

Výroční shromáždění s pochodem na Pražský hrad se uskutečnilo v pondělí v 11 hodin a jeho účastníci slavnostně položili kytice k pamětní desce.

 

Právě se děje

Další zprávy