Penam patří Agrofertu od roku 2004, majitelem je nynější premiér Andrej Babiš (ANO), který holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš sice o Agrofertu mluví jako o "své bývalé firmě", je ale příjemcem veškerých zisků firem z fondu a v radě spravující fondy sedí například jeho manželka Monika či jeho právní zástupce.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jehož úřad je za dotační projekt zodpovědný, se na dotaz rozhlasu k auditnímu řízení nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová uvedla, že "pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídicí orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem". Podle ní se ale daný případ nedá považovat za uzavřený a ministerstvo chce prověřit možnosti dalšího postupu.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale serveru Seznam Zprávy potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž Evropská komise neproplatí dotaci na toastovou linku. Nicméně vrácení peněz nebudou české úřady podle ní zatím po Agrofertu vymáhat. Ministryně to odůvodnila tím, že zatím nemají oficiální překlad do češtiny. Až přijde, mají tříměsíční lhůtu na vypořádání se s podněty, které zpráva komise obsahuje. Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá. Tím se termín opět prodlouží.
Projekt nebyl inovativní, potvrdily tři posudky
To, že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, podle bruselských úředníků potvrdily tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišových zájmů zaslaném v říjnu do Prahy.
"Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj," napsal podle rozhlasu Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku šetření nemá žádné informace. "Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme," řekl.
Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu. "Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a 'clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí," vysvětlil mluvčí. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.
Podle rozhlasu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny.
Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.