Další problém Agrofertu. Fatra získala neoprávněné dotace, tvrdí Evropská komise

ČTK ČTK
14. 11. 2020 10:30
Plastikářská firma Fatra z holdingu Agrofert získala podle Evropské komise neoprávněně dotaci 690 000 korun na nákup válcovacího stroje pro továrnu v Napajedlech na Zlínsku. Napsal to server iRozhlas.cz. Podle webu to vyplývá z aktuálního stanoviska Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Holding Agrofert, který spadá do jeho svěřenských fondů, se k případu odmítl vyjádřit.
Foto: ČTK

Podstatou napajedelského projektu v hodnotě 2,3 milionu korun byla podle iRozhlasu výměna "laboratorního dvouválce pro míchání a zpracování PVC směsí do formy fólie". Web uvedl, že Fatra o dotaci z programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost požádala v dubnu 2018. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji následně o necelý rok později schválilo. "Tedy krátce potom, co v Česku proběhla auditní mise evropských kontrolorů," uvedl server.

Evropská komise podle něj projekt Fatry zařadila na seznam dotací, které porušují český zákon o střetu zájmů. "Ten říká, že firma, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, nesmí pobírat dotace ani investiční pobídky. Premiér kvůli tomu uložil před třemi lety holding Agrofert do svěřenských fondů. Brusel ale dospěl k závěru, že si ve firmách nadále udržel rozhodující vliv. Kromě Fatry na soupisce figurují dva projekty pardubické společnosti Cerea. Ta evropské peníze získala v květnu 2018, a sice na nákup nových sušáren zrnin v továrně v Dobřenicích a Jičíně," napsal iRozhlas.

Evropská komise podle něj dotaci pro Fatru zařadila mezi nezpůsobilé projekty až dodatečně. "Víme nejméně o jednom projektu společnosti Fatra ze skupiny Agrofert, který získal veřejnou podporu z tohoto programu, ačkoli se na něj vztahuje článek 4c zákona o střetu zájmů i článek 61 finančního nařízení aplikovaného na rozpočet Evropské unie," cituje iRozhlas evropské auditory.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy