Česko obdrželo vyjádření komise ke střetu zájmů Babiše. Porušuje legislativu, tvrdí

Domácí Domácí
12. 11. 2020 10:47
Po necelém roce Česko obdrželo další klíčový rozbor Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Je patrné že komisi obhajoba tuzemských úřadů příliš nepřesvědčila. Brusel trvá na tom, že Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Požaduje zároveň kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu.
Šťouchat do lidí, je dnes třeba jinak.
Šťouchat do lidí, je dnes třeba jinak. | Foto: ČTK/Michaela Říhová

"Česko má v předcházení střetu zájmů závažné nedostatky," píšou auditoři. S informací přišel server Irozhlas.cz.

"Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert," píše Evropská komise hned v úvodu dopisu, kde shrnuje své dosavadní závěry auditního šetření. Kritizuje, že Česko konfliktní situaci příliš neřeší. Premiér podle Bruselu nadále porušuje český zákon o střetu zájmů. Ten říká, že firma, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, nesmí pobírat dotace ani investiční pobídky. Zakazuje také, aby politici na vysokých postech vlastnili média.

Evropská komise dále uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady Agrofertu v posledních třech letech přidělily, byla neoprávněná. Podle dřívějšího prohlášení českých úřadů jsou dotace pro Agrofert aktuálně opatřeny preventivní stopkou.

Doporučení Babiš dostal už v roce 2018

V prosinci 2018 bývalý eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil, aby Babiš buď vložil Agrofert do takzvaného slepého fondu, který však v Česku není možný, nebo přestal pobírat dotace, či odstoupil z čela vládní rady pro eurofondy. A konečně aby se zdržel jakýchkoli rozhodnutí v souvislosti s dotacemi.

Vedle české legislativy Babiš podle Evropské komise přitom porušuje také unijní finanční nařízení, které začalo platit 2. srpna 2018. Podle něj ke střetu zájmů dochází, pokud je například z důvodu hospodářského či osobního zájmu "ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací".

Opatření přijatá z podnětu evropských kontrolorů, která by měla střetu zájmů zabránit, ale nejsou podle stanoviska Bruselu dostatečná. Mezi ně patří například to, že premiér během projednávání témat spojených s evropskými dotacemi na vládě chodí takzvaně za dveře. Ačkoli jakýkoli střet zájmů od začátku odmítá, činí tak prý z preventivních důvodů. 

"Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze," reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě. K aktuálnímu dopisu Bruselu Babiš napsal, že ho dosud neviděl. "Budete se muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko Evropské komise neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal," doplnil.

V auditu nejde jen o premiéra

Po prostudování květnové reakce ministerstva pro místní rozvoj Evropská komise uzavřela další z auditních zjištění. Popiskem "zjištění je uzavřeno" označila například pasáž týkající se starší dotace pro Lovochemii, která měla z evropských fondů na "komplexní inovaci výrobních postupů" čerpat 50 milionů korun.

Projekt lovosického výrobce hnojiv v celkové hodnotě 190 milionů korun, který byl dokončen v roce 2015, ale nebyl podle auditorů skutečně inovativní. Lovochemie tak podle nich na podporu z operačního programu Podnikání a inovace neměla nárok. 

Vedle střetu zájmů totiž Evropská komise našla během auditního šetření i chyby v hodnocení a výběru jednotlivých projektů. Týkalo se to například také dotace pro Pekárnu Zelená louka, která unijní podporu čerpala na výrobu toastového chleba značky Penam. Kontroloři zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii. Německá společnost Lieken AG, která je součástí skupiny Agrofert, vyráběla podobný toastový chléb už v roce 2013.

Audit odhalil chyby také hned u pětice projektů firmy Cerea. U výrobce cereálních tyčinek auditoři upozornili ještě na jiný střet zájmů, než je ten českého premiéra Babiše. Auditoři totiž během šetření přišli na to, že dodavatelem nových sušáren zrnin, ke kterým finálně mířily dotace, byla společnost TIS-CR, kterou řídí bratr manažera Cerey.

V případě projektů firmy Cerea Evropská komise dále uvádí, že od českých úřadů nedostala žádnou zpětnou vazbu. Trvá tak na stanovisku obsaženém v závěrečné auditní zprávě, že by se unijní podpora pro pardubickou firmu - minimálně u projektů, které jsou v rozporu se zákonem o střetu zájmů - měla zrušit.

Agrofert i Babiš vinu odmítají

Sám Agrofert tvrdí, že o výsledku auditu nemá žádné bližší informace. "Jde primárně o záležitost mezi Evropskou komisí a Českou republikou. S námi nikdo žádné řízení nevedl a ohledně auditu nás nikdo nekontaktoval," řekl redakci iRozhlas.cz mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Holding se přitom podle něj snažil "zahájit dialog", na jeho výzvy Brusel ale nereagoval.

Podobně jako Babiš i Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá. "Naznačené závěry auditu jsou dle našeho názoru absurdní. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv," pokračoval mluvčí s tím, že všechny dotační projekty tuzemské úřady v minulosti kontrolovaly "bez nálezu jakýchkoli zásadních závad".

Osmistránkový dopis opatřený dalšími 198 stránkami příloh doručila Evropská komise ministerstvu pro místní rozvoj prozatím v anglickém znění, čeká se tak na českou verzi dokumentu. Až ji Brusel zašle, Česku začne běžet tříměsíční lhůta, během níž musí informovat, jak uvádí do praxe zbývající doporučení, která zůstávají stále otevřená.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy