Středočeský kraj dal Mafře z Babišova fondu zakázku na tisk magazínu za 18 milionů

ČTK ČTK
9. 10. 2020 12:33
Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) zadal zakázku na tisk regionálního magazínu Středočech společnosti Mafra, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), napsal Deník N. Hejtmanství se zavázalo za tisk novin zaplatit během dvou let 17,7 milionu bez DPH. Podle kraje je výběrové řízení v pořádku, hnutí STAN ho ale chce přehodnotit.
Odcházející hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Odcházející hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Vydavatelství Mafra z holdingu Agrofert má pro kraj jedenáctkrát ročně vytisknout přes půl milionu kusů měsíčníku Středočech distribuovaného bezplatně tamním obyvatelům.

Dalších více než 11 milionů má kraj podle zjištění Deníku N zaplatit jiné společnosti za distribuci magazínu. Firmu vlastní člen SPD Jan Čížek, který vydává některé zdarma šířené tiskoviny, například týdeník Naše Praha, ale také volební letáky pro SPD Tomia Okamury. Podle dřívějšího zjištění Aktuálně.cz se Čížek sám chlubil kontakty na pražské kmotry, dlouhodobě je spojován například s Tomášem Hrdličkou, připomíná i Deník N.

Obě smlouvy kraj uzavřel v polovině letošního června. "Naše společnost v žádném střetu zájmů není a ani být nemůže. Ostatně tiskárny Mafra zajišťují tisk magazínu Středočech již od roku 2015, kdy v čele kraje stál hejtman z ČSSD. Poslední výběrové řízení vyhrála Mafra v lednu 2020, a to na dva roky s tím, že kraj může smlouvu kdykoliv bez udání důvodu vypovědět," napsala Deníku N mluvčí vydavatelství Tereza Sedláková.

Dáreček šéfovi hnutí, říká Rakušan

Závazek vůči Mafře se nelíbí předsedovi STAN Vítu Rakušanovi, jehož hnutí vyhrálo ve středních Čechách krajské volby a mělo by kraj nově řídit spolu s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj. Rakušan řekl, že se tak stále projevuje Babišův střet zájmů. Pokud toto rozhodnutí udělají většinově politici ANO, může to být chápáno jako "dáreček" šéfovi jejich hnutí, míní předseda STAN.

Nová krajská vláda by podle něj měla zjistit, zda je ze smlouvy možný únik, a případně ji přehodnotit. "Určitě to bude jedna z mnoha smluv, kterými se bude nové vedení zabývat," dodal.

Podle krajského úřadu je vše v pořádku. "Vše bylo provedeno v souladu se zákonem a zveřejněno na serverech, které jsou pro veřejné zakázky určené," řekla Helena Frintová z krajského úřadu. Pokud bude chtít nové vedení kraje doložení této zakázky, je úřad podle Frintové připraven všechny dokumenty předložit. Ve veřejné soutěži se o zakázku podle Deníku N ucházely čtyři firmy, jednu kraj vyřadil.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

před 1 hodinou

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy