Praha - Na odměňování učitelů vláda uvolnila 404 milionů z obsluhy státního dluhu. Pedagogové si je mají od září rozdělit podle kariérního řádu, který bude 31. května projednávat Senát. Pokud ho schválí, rozdělí novela učitele do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. O rozhodnutí kabinetu informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Novinářům řekla, že ministři na její žádost předlohu odhlasovali jednomyslně.
"Pro naše děti chci ty nejlepší učitelky a učitele. Právě jsem prosadila na vládě 404 milionů korun na lepší podmínky pro pedagogy od 1. září 2017," informovalo ministerstvo za Valachovou na Twitteru, a to hned dvakrát. Při prvním oznámení se totiž správce twitterového účtu ministryně unáhlil ve chvíli, kdy bod ještě ministři ani neprojednávali. Podruhé, zhruba po půl hodině, už oznámení reagovalo na reálné dění ve Strakově akademii.
Kariérní řád počítá s tím, že každý začínající učitel bude muset od letošního září absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Ministerstvo školství odhaduje, že na školách zpočátku bude asi 3000 začínajících učitelů. Zařadí se mezi ně i pedagogové, kteří mají méně než dva roky praxe učení.
Pedagogové s více než dvouletou praxí budou automaticky takzvanými uvádějícími učiteli. Ti by měli pomáhat začínajícím učitelům za příplatek 3000 korun měsíčně. Pokud bude mít uvádějící učitel snížen svůj rozsah přímé pedagogické činnosti, dostane příplatek 1500 korun.
Školy budou mít povinnost zajistit začínajícímu učiteli podporu, na které se budou podílet i její další zaměstnanci a odborníci z praxe. Za jednoho začínajícího učitele budou tak muset školy každý rok zaplatit přibližně 15 750 korun navíc, vypočítalo ministerstvo.
Pro nováčky konzultace i kontroly
Nový systém by měl umožnit snížení rozsahu přímé pedagogické činnosti jak uvádějícím pedagogům, tak i výchovným poradcům a metodikům prevence. Tito učitelé by se měli mít možnost více věnovat svým začínajícím kolegům nebo například konzultacím a kontrolní činnosti, na kterou teď podle odborníků nemají dost času.
Nedávné změny ve školském zákoně předpokládají větší zapojení výchovných poradců při začleňování sociálně znevýhodněných dětí do společného vzdělávání. Systém pro ně počítá se specializačním příplatkem 1000 až 2000 korun. Snížení úvazků přímé pedagogické činnosti metodikům prevence doporučila ministerstvu Česká školní inspekce. Jejich pedagogickou práci v hodinách by měli zastat jiní učitelé.
Bonusy pro třídní
Sněmovna při schvalování se souhlasem Valachové stanovila také příplatky pro třídní učitele, a to na 1000 až 1500 korun měsíčně. Nyní se podle Valachové pohybují jen kolem 400 korun hrubého, vláda navrhovala příplatek od 500 do 2000 korun měsíčně podle typu školy.
Učitelé třetího stupně budou mít ze zákona třítisícový příplatek za to, že budou zajišťovat profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy a metodicky usměrňovat a koordinovat vzdělávací a výchovnou činnost učitelů. Atestace pro třetí stupeň mají být ale spuštěny až v roce 2021.
Valachová se rozhodla podat demisi kvůli dotační kauze ve sportu. Návrh na její odvolání k 31. květnu předá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Hradu patrně po středě, kdy mu rezignaci Valachová podá. Ministryně chce kariérní řád ještě obhájit v horní komoře.