Praha - Třiadvacet let provozuje nadační fond Klíček v areálu motolské nemocnice ubytovnu, kde mohou rodiče nemocných dětí levně přespat, ale i vyprat si, vyžehlit nebo uvařit.
Během několika dní má však nadace manželů Královcových čtyři pokoje propůjčené nemocnicí opustit. Koncem dubna jim to oznámilo vedení špitálu na schůzce, kterou původně svolali lidé z Klíčku, aby se u ředitele Motola Miloslava Ludvíka přimluvili za víc prostoru pro svou ubytovnu.
Lhůta pro odchod Klíčku se krátí - vedení nemocnice stanovilo jako finální termín konec července. Celou situaci si však lidé z Klíčku nechali posoudit právníkem a dospěli k závěru, že v ubytovně mohou zůstat až do konce září. Stěhování se tak zatím podle spoluzakladatele nadačního fondu Jiřího Královce nechystá.
Počítá se každý metr
To ovšem překvapilo vedení Motola. Podle mluvčí Pavlíny Dankové nemocnice původně navrhovala, aby ubytovna vyklidila prostor už na konci června, ale pak přistoupila na prosbu Klíčku a prodloužila lhůtu o měsíc.
Motol své rozhodnutí od začátku vysvětluje hlavně tím, že musí lépe nakládat s veřejným majetkem - i kvůli novému zákonu.
„Prostory skutečně potřebujeme, počítá se každý metr čtvereční,“ vysvětluje Danková. Na místě má podle ní vzniknout buď ubytování pro sestry, nebo například společenská místnost pro rodiče, jež ve stejné budově ubytovává i sama nemocnice. Ta Klíčku od začátku poskytuje prostory zdarma. Fond však pokoje vybavil a vede na vlastní náklady.
„Zatím nám spousta věcí nebyla vedením nemocnice vysvětlena. Rozcházeli jsme se s tím, že nám situaci zpřesní. A to se nestalo,“ říká Královec a doufá, že se podaří vyjednat přijatelný způsob spolupráce. Zachování Klíčku v Motole už v petici podpořilo víc než osm tisíc lidí.
Nová ubytovna vznikne do čtyř let
Vedení nemocnice nyní Klíček vyzvalo, aby navrhl, jak bude nyní ve špitálu působit. Ubytovacích kapacit pro příbuzné nemocných dětí je podle mluvčí v Motole dostatek. A do čtyř let má navíc na některé z parcel v areálu Motola vyrůst další zařízení pro ubytování rodičů nemocných dětí - takzvaný Dům Ronalda McDonalda.
Lidé ze stejnojmenného nadačního fondu fasfoodového řetězce o tom už jednají s ministerstvem financí a chystají se oslovit i resort zdravotnictví. Pokud ministerstva záměr podpoří, nebude se podle Dankové bránit ani Motol.
Do sporu mezi lidmi z Klíčku a vedením nemocnice se vložil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se podepsal pod petici o zachování Klíčku a poslal přímluvný dopis ministru zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) i řediteli nemocnice Miloslavu Ludvíkovi.
Klíček v úterý pošle ministru Němečkovi otevřený dopis. Královec má pocit, že se ministr zatím ve sporu přiklání k tomu, jak vše vidí šéf Motola Ludvík. „Chceme, aby se s celou situací seznámil komplexněji,“ říká spoluzakladatel fondu.