Nejen Klíček. Dům pro rodiče nemocných dětí chce v Motole stavět i fond McDonald's

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
8. 5. 2016 19:05
V nemocnici Motol by mohl přibýt dům pro rodiče nemocných dětí. Zájem o jeho vybudování má Nadační fond Klíček, ale i nadace Dům Ronalda McDonalda. Prostory, které měl Klíček doposud k dispozici, bude muset do konce července pravděpodobně vyklidit. Nadace spjatá s firmou McDonald's by ráda v areálu postavila ubytování se zhruba dvaceti pokoji. Stálo by to 50 až 60 milionů. Sama nemocnice tvrdí, že nyní je v Motole lůžek pro rodiče dost.
Šéf nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý (uprostřed) by u Motola rád postavil vlastní zařízení pro rodiče nemocných dětí.
Šéf nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Marek Šedivý (uprostřed) by u Motola rád postavil vlastní zařízení pro rodiče nemocných dětí. | Foto: RMHC

Praha - Vedení motolské nemocnice v čele s ředitelem Miloslavem Ludvíkem (ČSSD) minulý týden nečekaně oznámilo, že v červenci skončí ubytovna pro rodiče nemocných dětí. Nadační fond Klíček ji v Motole provozuje ve čtyřech pokojích třiadvacátým rokem. Příbuzní nemocných dětí za nocleh zaplatí první noc sto korun na osobu, za každou další pak padesátikorunu, mohou si i vyprat nebo uvařit. 

Lidi z Klíčku rozhodnutí nemocnice zaskočilo. Na jednání s vedením šli původně s tím, že by si přáli rozšířit kapacitu nebo se ideálně domluvit na pozemku, kde by mohli postavit samostatnou ubytovnu pro rodiče. S hernou pro děti a zázemím pro rodiče, kteří doprovázejí své děti při náročných léčbách.


Nejsou přitom jediní, kdo by v Motole chtěl novou ubytovnu stavět. S podobnou představou nezávisle na Klíčku přišli za vedením nemocnice také zástupci nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. "Rádi bychom zavedli původní myšlenku, která funguje na celém světě - postavili bychom na půdě Motola takzvaný Dům Ronalda McDonalda. Takových zařízení pro rodiče nemocných dětí je v zahraničí 367 ve 42 zemích, u nás zatím žádné," vysvětlil Aktuálně.cz šéf místní pobočky Marek Šedivý.

Dvacet místností za padesát milionů

Charita fastfoodového řetězce v Motole čtvrtým rokem proplácí ubytování v pokojích provozovaných nemocnicí rodičům nemocných dětí, kteří nemají nárok na peníze od pojišťovny. Ta hradí pobyt jen jednomu doprovodu dítěte mladšího šesti let, u starších dětí o tom může rozhodnout lékař.

Fond už dokonce dříve v areálu provozoval ubytovnu pro příbuzné dětských pacientů, ta se ale zbourala a na místě nyní stojí parkoviště. Nyní plánuje postavit vlastní dům. "Máme právníky, kteří pro nás pracují pro bono a zkouší navrhnout smlouvu, jak vše provést, v Motole jsou všechny pozemky státní," říká. Poté přijde na řadu výběr architekta a stavební firmy. "Chceme, aby měl dům tvář, v německém Essenu jej navrhoval třeba slavný architekt Friedensreich Hundertwasser," líčí Šedivý.

Nová ubytovna s 20 místnostmi má přijít na 50 až 60 milionů. Šedivý by si přál, aby se dům pro rodiče otevřel v roce 2019. V tuto chvíli má fond nasbíraných 25 milionů, tedy hlavně to, co poskytla firma McDonald's.

Klíček o samostatnou ubytovnu usiluje už přes dvacet let. Fond tvrdí, že nyní musí řadu zájemců o ubytování odmítat. "S projektem rodičovského střediska jsme nemocnici poprvé oslovili v roce 1995, zatím jsme neuspěli," říká Markéta Královcová, zakladatelka fondu Klíček. Ten nyní oslovuje studenty architektury, aby vytvořili návrh ubytovny hostelového typu.

Míst je dost, tvrdí nemocnice

Přestože oba nadační fondy chtějí postavit podobnou ubytovnu, podle Marka Šedivého není možné otevřít společný dům. "Pravidla našeho fungování jsou bohužel celosvětově nastavena tak, že nemůžeme přibírat partnera, který by s námi dům provozoval. Standardy jsou velmi přísné," říká.

Vedení nemocnice se navíc zatím jasně nevyjádřilo, zda si nové domy pro ubytování rodičů vůbec přeje. "Veškeré pozemky v areálu jsou ve vlastnictví státu. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda jsme informovali, že rozhodnutí o změně vlastníka pozemku Fakultní nemocnice Motol je v kompetenci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tuto informaci jsme poskytli i zástupcům Nadačního fondu Klíček," vzkázala mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.

Podle ní navíc teď není potřeba rozšiřovat kapacity. V současné době nabízí nemocnice 60 míst a průměrná denní obsazenost je podle Šimáčkové 25 lůžek denně. "Kapacita je dostatečná, jde nám však o to, abychom nabídli ubytování v lepší kvalitě za symbolickou nebo nulovou cenu," říká.

Z ubytovny bude sklad prádla

Nemocnice dosud Klíčku své čtyři pokoje poskytovala zdarma, k užívání místností Klíčku udělila písemné povolení, nájemní smlouvu s ním však v písemné podobě neuzavřela. Klíček však pokoje vybavil a provozuje je na vlastní náklady. Ve stejné budově jsou i pokoje, kde ubytovává rodiče přímo nemocnice, a bydlení pro sestry. "Budova ubytovny nyní postupně prochází celkovou rekonstrukcí. Prostory budou využity jako sklad prádla, nábytku, budou poskytovat ubytování pro zaměstnance, zdravotní sestry, a doprovázející osoby hospitalizovaných dětí, " popisuje mluvčí Šimáčková.

Ta konec Klíčku ve stávajících prostorách vysvětluje i tím, že se Motol musel přizpůsobit i novému zákonu, který přísněji upravuje nakládání s veřejným majetkem. "Majetek buď musí být využitý Fakultní nemocnicí Motol, nebo ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dále poskytne k dispozici jiným státním či nestátním subjektům dle svého rozhodnutí," vysvětluje Šimáčková.

Vedení Klíčku zatím přemýšlí, co bude dělat, pokud se bude muset na konci července vystěhovat. "Padají různé návrhy, od využití nějakého kempu v blízkosti nemocnice po nákup mobilního domu nebo domů až po plány pokusit se najít v blízkosti Motola nějakou nezávislou půdu. Oklikou se ale vždy vrátíme k tomu, že je naprosto absurdní, aby se nemocnice zbavovala služby, která pro její klienty dobře léta funguje," řekla Královcová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ženy potřebují žal sdílet, muži se uzavírají spíš do sebe, což může vést i k rozpadu vztahu, říká o ztrátě dítěte zakladatelka sdružení Dlouhá cesta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy