Foto: Třiadvacet let pomáhají rodičům dětí v nemocnici v Motole. Teď je chtějí vyhodit.

Foto: Třiadvacet let pomáhají rodičům dětí v nemocnici v Motole. Teď je chtějí vyhodit.
Od roku 1993 si bezplatně pronajímají v obří ubytovně motolské nemocnice čtyři pokoje a nabízejí rodičům ubytování nedaleko od svých dětí.
"Do práce lékařů se zásadně nemícháme, nabízíme ubytování, pomáháme rodičům zvládat emoce a podporujeme celé rodiny v nelehké situaci," říká pan Královec.
Loni poskytli 2365 noclehů, nejen maminkám, ale i ostatním blízkým. Za 30 korun za noc (letos už za 50), bez jediné koruny z veřejných peněz. Ve stejné budově by nocleh od nemocnice stál desetkrát tolik.
Petra Čelůstková je ze Zlína a zná ubytování v Motole bohužel dobře. Poprvé se sem dostala s onkologicky nemocným dvouletým synem v roce 2000. Na Klíčku tehdy bydlela její maminka, společně tu prožili tři čtvrtě roku.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 9. 5. 2016 23:14
Nadační fond Klíček nabízí rodičům nemocných dětí ubytování přímo v areálu nemocnice. Když požádali o víc místa pro své klienty, řekli jim, že mají prostory vyklidit. Kazí jim byznys.

Za nemocnými dětmi do motolské nemocnice chodí manželé Královcovi už od osmdesátých let minulého století. Snažili se jim pomoci překonat starosti spojené s nemocí i odloučením od rodičů. V té době zůstávali i kojenci v nemocnici sami.

Záhy si uvědomili, že rodiče v těžké chvíli nikdo nemůže nahradit. Před třiadvaceti lety se jim podařilo domluvit s vedením nemocnice bezplatné užívání čtyř pokojů s příslušenstvím v obří nemocniční ubytovně a začali poskytovat ubytování pro rodiče, kteří z nějakého důvodu nemohli být u svých dětí.

Situace se změnila, rodič má dnes právo být se svým dítětem nepřetržitě i v nemocnici. Praxe je ale jiná. Základní právo rodin může nemocnice z provozních důvodů omezit a pro rodiče dětí starších šesti let nemusí pojišťovna pobyt platit.

Když chce být dítěti nablízku i druhý rodič, sourozenci nebo babička, musí si ubytování v nemocniční ubytovně zaplatit. Stojí to 500 Kč za noc. Při dlouhodobých hospitalizacích to bývá neřešitelný problém.

Ubytování v pokojích které obhospodařuje Klíček, stojí desetinu, je tam čisto, povlečou vám postel, je tam možnost si uvařit, vyprat i vyžehlit. Navíc díky svépomoci ostatních rodičů vás ubytují i o půlnoci.

O službu je velký zájem, i když nikde žádné inzeráty nenajdete. Když se před pár týdny manželé Královcovi chtěli domluvit s vedením nemocnice, že by bylo hezké po pětadvaceti letech rozšířit prostory spravované nadací, dozvěděli se drsný verdikt: Do konce července se vystěhujte. Nemocnice chce ubytování poskytovat sama. Podívejte se do Motola v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy