Důchodce týrali kvůli penzi, hrozili mu vypálením očí

ČTK ČTK
6. 10. 2011 16:05
Dvojice mladíků seniora z Brna bila a pálila. Za vydírá jim hrozí až osm let vězení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Brno - Policisté zadrželi ve středu v Brně dvojici mladíků, kteří podle nich neobvykle brutálním způsobem týrali sedmdesátiletého důchodce. Chtěli po něm, aby jim vydal svou penzi ve výši přibližně 6000 korun.

Pachatelé nutili seniora jíst pepř, pít olej, bili jej dřevenými deskami a pálili nažhavenou lžičkou a vidličkou, řekl k případu kriminalista Pavel Kříž.

Hrozili mu vypálením očí

Důchodce žije sám v zahradní chatce v brněnské Kaštanově ulici. Do ní útočníci údajně vtrhli v pondělí a začali seniora týrat. Muži prý hrozili, že pokud vyhledá pomoc, tak mu vypálí oči. Vše mělo za cíl, aby jim ve středu odevzdal důchod, uvedla policie.

Seniorovi, který patří do skupiny sociálně vyloučených, chodí pravidelně šek na důchod na sociální odbor brněnského magistrátu.

"Když si pro něj ve středu přišel, byl zbitý, třepal se a plakal," uvedl pracovník odboru Ondřej Baláš. Pachatelé podle policie čekali, až oběť vyjde ven a půjde s nimi hotovost vybrat. Úředníkům se podařilo je nalákat dovnitř a přivolat policii.

"Zadrženým nyní hrozí za vydírání tři až osm let vězení. Soud jistě zohlední, čím vším si musela oběť, mimo jiné zcela bezproblémový člověk, který se potýká s vlastními potížemi, musel projít," dodal kriminalista.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 47 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy