Důchodce týrali kvůli penzi, hrozili mu vypálením očí

ČTK ČTK
6. 10. 2011 16:05
Dvojice mladíků seniora z Brna bila a pálila. Za vydírá jim hrozí až osm let vězení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Brno - Policisté zadrželi ve středu v Brně dvojici mladíků, kteří podle nich neobvykle brutálním způsobem týrali sedmdesátiletého důchodce. Chtěli po něm, aby jim vydal svou penzi ve výši přibližně 6000 korun.

Pachatelé nutili seniora jíst pepř, pít olej, bili jej dřevenými deskami a pálili nažhavenou lžičkou a vidličkou, řekl k případu kriminalista Pavel Kříž.

Hrozili mu vypálením očí

Důchodce žije sám v zahradní chatce v brněnské Kaštanově ulici. Do ní útočníci údajně vtrhli v pondělí a začali seniora týrat. Muži prý hrozili, že pokud vyhledá pomoc, tak mu vypálí oči. Vše mělo za cíl, aby jim ve středu odevzdal důchod, uvedla policie.

Seniorovi, který patří do skupiny sociálně vyloučených, chodí pravidelně šek na důchod na sociální odbor brněnského magistrátu.

"Když si pro něj ve středu přišel, byl zbitý, třepal se a plakal," uvedl pracovník odboru Ondřej Baláš. Pachatelé podle policie čekali, až oběť vyjde ven a půjde s nimi hotovost vybrat. Úředníkům se podařilo je nalákat dovnitř a přivolat policii.

"Zadrženým nyní hrozí za vydírání tři až osm let vězení. Soud jistě zohlední, čím vším si musela oběť, mimo jiné zcela bezproblémový člověk, který se potýká s vlastními potížemi, musel projít," dodal kriminalista.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy