Do důchodu se půjde v 65, souhlasili senátoři

Red Dom
17. 7. 2008 17:10
První část penzijní reformy čeká na podpis prezidenta
Ministr Nečas si může oddychnout. První fáze reformy důchodů prošla
Ministr Nečas si může oddychnout. První fáze reformy důchodů prošla | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Všichni, kteří se narodili po roce 1964 a nejsou ženy s alespoň dvěma dětmi, mohou odložit plány na důchod do pětašedesáti let. Senát dnes schválil první část penzijní reformy, o níž se hovoří od 90. let.

Pro návrh hlasovalo 43 z 60 přítomných členů horní parlamentní komory. Po schválené reformě policie, nemocenské a zákona na ochranu zvířat šlo o další z důležitých norem, které měli dnes senátoři na programu jednání.

Dále čtěte:

Parlamentní strany kvůli reformě dokonce za socialistické vlády založily společnou, takzvanou Bezděkovu komisi, která připravila data a návrhy pro rozhodnutí politiků.

O společný postup se zprvu snažil i Topolánkův kabinet, ale nakonec se rozhodl prosadit vlastní verzi, kterou ČSSD kritizuje.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už před červnovým hlasováním ve sněmovně spojoval reformu s úspěchem či neúspěchem koaliční vlády.

"Kdyby zákon neprošel kvůli koaličním hlasům, význam koaličního projektu by dramaticky klesal směrem k nule," řekl ministr v předvečer hlasování ve sněmovně.

Na otázku, zda by podal demisi, odpověděl, že pro něho by účast v koaliční vládě klesala ještě rychleji než dramaticky.

Pro zákon nakonec zvedlo ruku 95 ze 186 poslanců. Proti bylo 91 zákonodárců. Koaliční poslanci dokonce zatleskali. Reformu podpořili poslanci koaličních stran i s Milošem Melčákem a Michalem Pohankou, proti byla opozice a Evžen Snítilý.

Záruka pro dnešní penzisty

"Stejnou cestou by musela jít vláda v jakémkoli složení," obhajuje Nečas svůj návrh. Nejpozději se podle něho s reformou musí začít do roku 2017, kdy se důchodový účet dostane do hlubokého deficitu. "Pokud začneme ihned, mohou být změny velmi pozvolné," apeluje na poslance.

Petr Nečas
Petr Nečas | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministr se zaručil, že reforma nezmění výpočtový vzorec pro zvyšování důchodů, podle kterého je každý rok nutné důchody valorizovat o inflaci a o třetinu reálného růstu průměrné mzdy.

Při takovém pravidlu se průměrný důchod nemůže vzdalovat od hrubé průměrné mzdy rychleji než o půl procenta ročně. Od roku 2003 se přitom drží nad hranicí 40,6 procenta průměrné mzdy díky tomu, že vlády zvyšují penze rychleji, než přikazuje zákon.

Nečas přitom odmítá výklad, podle kterého chce udržet důchody vysoko na účet mladších generací, které budou mít na penzi nárok později.

"Existuje ještě třetí varianta. Nemusíme snižovat současné důchody ani dramaticky odkládat odchod do penze. Tou variantou je naše reforma," tvrdí Nečas.

Mnohem výhodnější připojištění

Ministr upozorňuje, že první krok bude doplněn druhou částí, která lidem umožní, aby na penze šetřili u soukromých pojišťoven.
Své záměry představí vládě už v pátek, připustil však, že zákon bude dokončen až v prosinci, tedy o půl roku později, než počítal vládní legislativní plán. Obě normy by ovšem měly začít platit současně, v lednu 2010.

Nepovinné připojištění bude podle Nečase mnohem výhodnější, než je dnes. Stát bude podporovat spoření až do částky 32-36 tisíc korun ročně, zatímco dnes dotuje nejvýše částku 6 tisíc ročně a vedle toho umožňuje odepsat ze základu daně 12 tisíc korun.
"Také zaměstnavatelům se víc vyplatí přispívat," slíbil ministr.

Dosud smějí do nákladů započítat příspěvky do tří procent mzdy svých zaměstnanců.

Důchod bližší mzdám

Pojišťovací fondy budou smět peníze investovat i jinam než do státních obligací, a tím se jim může zvýšit zisk. Kapitálové výnosy se přitom nebudou zdaňovat.

"V novém systému budou penze mnohem víc odpovídat mzdám," vysvětlil Nečas, který zatím trval na tom, aby se státní penze nivelizovaly. Větší rozdíly v penzích ale zajistí připojištění, pokud si ho lidé začnou platit.

Stáří straší

Opozice na reformě kritizuje především zvýšení penzijního věku a to, že vláda nechce zvýhodnit zaměstnance, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci, zejména horníky.

"Pokud budou lidé pracovat do pětašedesáti, samozřejmě, že mnozí lidé nebudou moci pracovat na stejných profesích, jako byli zvyklí, nebo na které třeba už fyzicky v tom věku samozřejmě nebudou stačit. A tady by měly být podpůrné programy, které vlastně pomohou tyto lidi v této věkové kategorii zaměstnat. Bohužel dnešní realita je taková, že podpůrné programy nejsou a zájem zaměstnávat lidi nad 55 let příliš velký není," varuje místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Nečas však předpokládá, že zájem o pracovníky v příštích letech poroste. "Jen do roku 2015 odjede z pracovního trhu bez náhrady 100 tisíc osob," připomněl ministr.

Případ horníků a srovnatelných profesí vyřeší druhý krok reformy, který umožní, aby například důlní firmy mohly více přispívat na připojištění svých těžce pracujících zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy