Více než tisíckrát znásilnil dceru, odsedí si 10 let

ČTK ČTK
13. 4. 2012 15:20
Tyranizoval ji přes 20 let, dokonce s ní má i dvě děti, dnes už dospělé

Brno/Ostrava - Nejvyšší soud (NS) potvrdil důchodci z Ostravy desetiletý trest vězení za dlouhodobé znásilňování dcery.

Podle pravomocného verdiktu ji tyranizoval více než 20 let. Měl s ní také dvě děti, dnes už dospělé.

Nejvyšší soud důchodcovo dovolání odmítl už v lednu bez veřejného jednání. Teprve v pátek usnesení zveřejnil v internetové databázi.

Důchodce podle Nejvyššího soudu nepřišel v dovolání s žádnými novými argumenty.

"Právo na spravedlivý proces není možno vykládat tak, že garantuje úspěch v řízení či zaručuje právo na rozhodnutí, jež odpovídá představám obviněného," stojí v usnesení senátu s předsedou Janem Engelmannem.

Krajský soud v Ostravě nejprve uložil pachateli osmiletý trest vězení. Vrchní soud v Olomouci pak loni verdikt ještě zpřísnil na deset let.

Důchodce svým jednáním způsobil dceři poruchu osobnosti. Celkem ji prý donutil minimálně ke 1130 souložím. Navíc omezoval její svobodu a zakazoval jí vycházet z domu. Nesměla se prý stýkat s vrstevníky, zejména s muži.

Podle Krajského soudu v Ostravě se muž dopustil znásilnění a týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Vrchní soud k těmto trestným činů přidal ještě soulož mezi příbuznými.

Odsouzený muž začal tehdy šestnáctiletou dceru znásilňovat v roce 1983, kdy zemřela jeho manželka. V roce 1984 mu podle spisu porodila syna, o rok později dceru. Dívka otěhotněla i v roce 1986. Tehdy šla na potrat.

Muž dceru podle pravomocného rozhodnutí zneužíval až do roku 2005. Nezabránil mu v tom odpor dívky a ani její pokusy o útěk z domova. Odpor ženy, která trpí do současné doby posttraumatickou stresovou poruchou, postupně slábl, ale podle rozsudku stále šlo o znásilnění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy