Tyrani měli v Brně spojence - nezájem policie

Tomáš Netočný
15. 2. 2011 12:15
Policie mohla zkrátit utrpení malého chlapce nejméně o dvacet měsíců
PROČ TRPĚL TAK DLOUHO? Máte informace o tomto případu? Chcete nám je sdělit? Pošlete e-mail na adresu - tomas.netocny@aktualne.cz
PROČ TRPĚL TAK DLOUHO? Máte informace o tomto případu? Chcete nám je sdělit? Pošlete e-mail na adresu - [email protected] | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Utrpení osmiletého chlapce z Brna, kterého rodiče zřejmě od narození tloukli, hrubě mu nadávali a mučili hladem, mohlo být nejméně o dvacet měsíců kratší.

Z výpovědí svědků vyplynulo podezření, že policie mohla nelidské zacházení s dítětem zastavit už v roce 2008, ale neudělala to.

Městské státní zastupitelství v Brně teď na dotaz Aktuálně.cz uvedlo, že kriminalisté tehdy nenašli dost důkazů a vyšetřování odložili.

Není však jasné, jak byla policie aktivní, kde důkazy o týrání dítěte hledala. Ukazuje se například, že nevyslechla velkou část přímých svědků.

Trýznění chlapce proto skončilo až v dubnu 2010. Hoch tehdy vážil 13 kilogramů, byl jen něco přes metr vysoký a na policejních fotkách z té doby vypadá jako děti, které prošly koncentračními tábory.

Podle lidí do případu zasvěcených nechybělo mnoho, aby ho otec s matkou utýrali. Před smrtí ho zřejmě zachránila skutečnost, že se rodiče přestěhovali do jiné části Brna a tam škola, policie a sociální pracovníci okamžitě zasáhli.

Svědectví z rodného domu

Redakce Aktuálně.cz má ale k dispozici výpovědi svědků z místa, kde chlapec od narození s rodiči žil. Shodně uvádějí, že je policie nikdy neoslovila a nepožádala o informace.

Svědci přitom věděli, že rodiče své nejmenší dítě surově bili, hrubě na ně křičeli a často mu nedávali najíst.

"Matka na malého kluka řvala jako na psa. Pořád chodil potlučený," uvedla sousedka z adresy, na které rodina trýzněného chlapce do ledna 2009 bydlela. "Slušně a v klidu na něj doma snad ani nepromluvili."

Žena patří k lidem, kteří opakovaně informovali sociální pracovníky z radnice městské části Brno - střed o tom, co se v rodině děje. Uvedla, že postupně kontaktovala nejméně tři úředníky z odboru sociálních věcí. Kriminalisté ji však o výpověď nikdy nepožádali.

Třetí oddělení služby kriminální policie a vyšetřování v Brně se podezřením na týrání poprvé začalo zabývat v září 2008, tedy v době, kdy ještě rodina bydlela na staré adrese.

Fakta o vyšetřování

  • V září 2008 zahájila služba kriminální policie a vyšetřování v Brně trestní stíhání pro podezření z týrání
  • Městské státní zastupitelství uvádí, že podnět dali sociální pracovníci a sousedé
  • Přestože svědectví lidí z blízkého okolí bývají pro odhalení domácího násilí klíčová, policie většinu sousedů nevyslechla
  • Kriminalisté nepožádali o informace například ani lékařku, která měla týraného chlapce od narození v evidenci
  • Lékařka přitom několikrát podávala zprávy o podezření na týrání sociálním pracovníkům radnice Brna - středu
  • Koncem ledna 2009 policie případ odložila a městské státní zastupitelství uvádí, že se podezření na trestný čin tehdy nepotvrdilo
  • Týrání v rodině však pokračovalo až do dubna 2010. Lidé, kteří tehdy chlapcovo utrpení zastavili, říkají, že byl blízko smrti

Ani sousedé, ani lékařka

Policisté však nikdy nekontaktovali ani další dvě rodiny, které ve stejném domě bydlí už desítky let a dobře otce i matku trýzněného chlapce znají.

"Otce znám od dětství. Ani on to neměl doma snadné," vzpomíná další sousedka. "Také na něj často křičeli a běžně tam lítaly facky."

Přestože svědectví sousedů z blízkého okolí bývají často pro odhalování domácího násilí klíčové, kriminalisté letité nájemníky domu nevyslechli a někteří z nich se o případu dověděli až z novin.

A policisté nepožádali o informace ani chlapcovu dětskou lékařku, do jejíž evidence týraný hoch až do léta 2008 patřil.

"Měla jsem toho chlapce i jeho starší sestru v péči od narození," uvedla lékařka. "Kluk byl malý a drobný, často měl na těle modřiny, ale matka se to vždy snažila nějak vysvětlit."

Lékařka posílala dítě na odborná vyšetření ke specialistům a předávala informace o podezření z týrání odboru sociálních věcí na radnici Brna - střed.

Právě úředníci sociálního odboru požádali v roce 2008 policii, aby se případem zabývali. Policisté vyšetřování sice skutečně zahájili, svědky, se kterými redakce Aktuálně.cz mluvila, však nevyslechli a případ po půl roce uzavřeli.

Podezření se nepotvrdilo...

"Policie odložila vyšetřování v lednu 2009, protože podezření z trestného činu se nepotvrdilo," sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Václav Kuthorský.

"Kriminalisté vycházeli z podrobného prověřování podezření, z výslechů, šetření a znaleckých posudků," dodal mluvčí Kuthorský.

O jaké výslechy, šetření a posudky se policie začátkem roku 2009 opírala, mluvčí neuvedl. Nesdělil ani, který státní zástupce tehdy na vyšetřování dohlížel, stejně jako jména konkrétních kriminalistů.

Jedinou svědkyní, která Aktuálně.cz řekla, že ji policie vyslechla, je sousedka z bytu v přízemí domu, kde rodina týraného chlapce žila. Ale také ona uvádí, že ji jednání policistů překvapilo.

"Jednou si mě pozvali, ale stačila jim necelá půlhodina," říká žena. "Popsala jsem, jak byl chlapec pořád potlučený, vůbec nemluvil a vypadal, jako by ho tlumili nějakými léky. Měla jsem však dojem, že tu policistku moje svědectví ani moc nezajímá, že mi nevěří."

Úřednice rezignovala

Svůj podíl viny na celém případu zatím nepřímo přiznala pouze sociální pracovnice z radnice Brno-střed Lea Petříčková. Krátce poté, kdy se kauza objevila v médiích, dala v práci výpověď.

Nebyla však jediná, kdo byl za dohled nad rodinou týraného hocha zodpovědný. Radnice proto oznámila, že důkladně prošetří práci celého odboru sociálních věcí a revizi v Brně chystá také ministerstvo práce a sociálních věcí.

Hlavní líčení s matkou a otcem týraného chlapce začalo u brněnského městského soudu v lednu a bude pokračovat 28. února.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy