O týraném chlapci věděly úřady roky, utrpení nebránily

Tomáš Netočný
1. 2. 2011 8:14
Mlčení končí, začíná být jasno. Úřady zřejmě hrubě chybovaly
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: tomas.netocny@aktualne.cz
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: [email protected] | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Odpovědnost za týrání chlapce z Brna nesou konkrétní sociální pracovníci, zřejmě také policie a další instituce.

Informuje o tom článek v úterním vydání deníku Právo.

Úřady údajně o utrpení malého hocha věděly nejméně dva roky, přesto nezasáhly. Na vlastní žádost v pondělí odstoupila sociální kurátorka úřadu jedné z městských částí v Brně, kde rodina několik let žila.

Otec a matka mučili své dítě hladem, surově ho tloukli a vymýšleli další způsoby fyzického týrání. V sedmi letech vážil chlapec 13 kilogramů a měřil něco málo přes metr.

"Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," cituje Právo ženu ze sousedství.

Chlapec byl blízko smrti

Deník Aktuálně.cz přinesl v pondělí svědectví lidí, kteří v dubnu 2010 dalšímu týrání chlapce zabránili.

Dva týdny poté, kdy se rodina přestěhovala na jinou adresu v Brně, podala škola zprávu sociálnímu odboru místní radnice. Tam úředníci zareagovali okamžitě. Dítě tyranům odebrali a případ začala vyšetřovat policie.

"Ten chlapec byl velmi blízko konci," sdělil Aktuálně.cz vedoucí odboru sociálních věcí. "Možná už by to netrvalo dlouho, než by zemřel."

Podobně popsala situaci ředitelka školy, která zprávu o zuboženém dítěti předala sociálním kurátorům.

"Museli jsme jednat rychle," vzpomíná ředitelka na duben 2010. "Snad jsme mu tím pomohli zachránit život."

Dlouho zatajovaná kauza

Přestože jde o jeden z nejhorších případů týrání dítěte rodiči v posledních letech, úřady, policie i státní zastupitelství o něm tři čtvrtě roku mlčely.

Informace se dostaly na veřejnost až v úterý 25. ledna, den poté, kdy u městského soudu v Brně začalo hlavní líčení s otcem a matkou týraného chlapce.

Aktuálně.cz zná konkrétní jména, adresy a instituce, které mají s případem něco společného. S ohledem na soukromí trýzněného chlapce i jeho spolužáků a dalších dětí z okolí je však neuvádíme.

Chlapec dnes žije v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů. Fyzicky je zcela zdravý. O jeho dalším osudu rozhodnou úřady a soud, odborníci se však shodují, že největší šance pro návrat do normálního života by měl v nové rodině, která by ho přijala do pěstounské péče.

 

Právě se děje

Další zprávy