O týraném chlapci věděly úřady roky, utrpení nebránily

Tomáš Netočný
1. 2. 2011 8:14
Mlčení končí, začíná být jasno. Úřady zřejmě hrubě chybovaly
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: tomas.netocny@aktualne.cz
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: [email protected] | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Odpovědnost za týrání chlapce z Brna nesou konkrétní sociální pracovníci, zřejmě také policie a další instituce.

Informuje o tom článek v úterním vydání deníku Právo.

Úřady údajně o utrpení malého hocha věděly nejméně dva roky, přesto nezasáhly. Na vlastní žádost v pondělí odstoupila sociální kurátorka úřadu jedné z městských částí v Brně, kde rodina několik let žila.

Otec a matka mučili své dítě hladem, surově ho tloukli a vymýšleli další způsoby fyzického týrání. V sedmi letech vážil chlapec 13 kilogramů a měřil něco málo přes metr.

"Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," cituje Právo ženu ze sousedství.

Chlapec byl blízko smrti

Deník Aktuálně.cz přinesl v pondělí svědectví lidí, kteří v dubnu 2010 dalšímu týrání chlapce zabránili.

Dva týdny poté, kdy se rodina přestěhovala na jinou adresu v Brně, podala škola zprávu sociálnímu odboru místní radnice. Tam úředníci zareagovali okamžitě. Dítě tyranům odebrali a případ začala vyšetřovat policie.

"Ten chlapec byl velmi blízko konci," sdělil Aktuálně.cz vedoucí odboru sociálních věcí. "Možná už by to netrvalo dlouho, než by zemřel."

Podobně popsala situaci ředitelka školy, která zprávu o zuboženém dítěti předala sociálním kurátorům.

"Museli jsme jednat rychle," vzpomíná ředitelka na duben 2010. "Snad jsme mu tím pomohli zachránit život."

Dlouho zatajovaná kauza

Přestože jde o jeden z nejhorších případů týrání dítěte rodiči v posledních letech, úřady, policie i státní zastupitelství o něm tři čtvrtě roku mlčely.

Informace se dostaly na veřejnost až v úterý 25. ledna, den poté, kdy u městského soudu v Brně začalo hlavní líčení s otcem a matkou týraného chlapce.

Aktuálně.cz zná konkrétní jména, adresy a instituce, které mají s případem něco společného. S ohledem na soukromí trýzněného chlapce i jeho spolužáků a dalších dětí z okolí je však neuvádíme.

Chlapec dnes žije v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů. Fyzicky je zcela zdravý. O jeho dalším osudu rozhodnou úřady a soud, odborníci se však shodují, že největší šance pro návrat do normálního života by měl v nové rodině, která by ho přijala do pěstounské péče.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy