Radnice spustila revizi, kdo dopustil týrání v Brně

Tomáš Netočný
1. 2. 2011 14:25
Úřad chce mít jistotu, že se podobný případ nemůže opakovat
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: tomas.netocny@aktualne.cz
MUSEL CHLAPEC TRPĚT TAK DLOUHO? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: [email protected] | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Tři čtvrtě roku potřebovala radnice Brna - střed k tomu, aby se důkladně začala zabývat tím, kdo z úředníků chyboval v kauze chlapce, jehož týrali vlastní rodiče.

Dokud se informace o jednom z nejhorších případů týrání dětí posledních let nedostaly na veřejnost, nevědělo o něm ani vedení radnice.

Teď však podle informací Aktuálně.cz úřad nařídil revizi všech pracovníků, kteří mají sociálně právní ochranu dětí ve své kompetenci.

"Chceme prověřit, jak na naší radnici pracují všichni, kteří jsou za ochranu dětí odpovědní," uvedl první místostarosta Brna - střed Pavel Sázavský. "Zaměříme se především na práci lidí v terénu, abychom měli jistotu, že se něco podobného teď nemůže opakovat."

Kontrola však přichází až devět měsíců poté, kdy případ začala šetřit policie a týden od začátku soudního líčení s rodiči týraného chlapce.

Fatální chyba

Místostarosta Sázavský potvrdil, že v pondělí na vlastní žádost odstoupila sociální pracovnice, která měla nad rodinou týraného chlapce dohled.

"Zatím si nedovedu vysvětlit, proč udělala tak fatální chybu. Byla to zkušená sociální pracovnice, měla rok do důchodu," sdělil místostarosta.

Úřady i policie případ dlouho utajovaly a informace o něm se objevily až minulý týden, kdy začalo soudní líčení.

FAKTA

  • Otec a matka začali svého syna intenzivně týrat poté, co v září 2009 začal chodit do první třídy. Mučení hladem a bití, však začalo zřejmě mnohem dříve.
  • V dubnu 2010 se rodina přestěhovala a chlapec změnil školu. Krátce poté upozornila škola radnici, úřady dítě rodičům odebraly a případ začala šetřit policie.
  • V pondělí 24. ledna začalo před městským soudem hlavní líčení s rodiči. Teprve poté se o případu dověděla veřejnost.
  • Ředitelka školy a vedoucí sociálního odboru pro Aktuálně.cz potvrdili, že nechybělo mnoho, aby chlapec zemřel.
  • Deník Právo zveřejnil informaci, že rodina týraného chlapce byla několik let v kompetenci radnice Brno - střed.
  • Sociální kurátorka, která měla nad rodinou dohled, ukončila na vlastní žádost pracovní poměr.
  • „Nedovedu si její selhání vysvětlit," uvedl pro Aktuálně.cz místostarosta Pavel Sázavský.

Z dosud dostupných informací je však zřejmé, že otec i matka nejméně dva roky mučili svého syna hladem, surově jej tloukli a vymýšleli další způsoby fyzického trýznění.

Přestože byla rodina pod dohledem sociálních kurátorů, nikdo trýznění dítěte nezabránil. Vysvobození se chlapec dočkal až poté, kdy se rodina přestěhovala do jiné části Brna, a hoch změnil školu.

Za pět minut dvanáct

Tam úřady i škola reagovaly okamžitě, chlapce z rodiny odebraly a předaly případ policejnímu vyšetřování.

Z výpovědí svědků, které má Aktuálně.cz k dispozici je zřejmé, že pokud by rodiče mohli v týrání chlapce pokračovat, hoch by zřejmě zemřel. "Nezbývalo mu už mnoho dnů života. Konec nebyl daleko," sdělil jeden ze svědků.

Proč vedení radnice Brna - střed nemělo o možném pochybení sociálních pracovníků informace už v době, kdy policie začala případ vyšetřovat, neví ani člen rady pro sociální problémy Ivan Kinzel.

„Dověděl jsem se to až ve chvíli, kdy ta věc začala hořet," sdělil Ivan Kinzel.

"Odbor sociálních věcí pracuje v jiném režimu, než většina ostatních úseků radnice. K většině informací nemáme přístup. Protože jde o osobní údaje konkrétních lidí," dodal.

Chlapec dnes žije v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů. Fyzicky je zcela zdravý. O jeho dalším osudu rozhodnou úřady a soud. Odborníci se však shodují, že největší šance pro návrat do normálního života by měl v nové rodině, která by ho přijala do pěstounské péče.

 

Právě se děje

Další zprávy