Třicítka vojáků na hranicích. Armáda pomůže stavět provizorní odběrová centra

ČTK ČTK
10. 3. 2020 0:06
Česká armáda nasadí od úterý na hranicích 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Pomohou s odebíráním vzorků pro testování na koronavirus. Armáda se bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. 
V Mikulově na Břeclavsku bylo zřízeno jedno z kontrolních stanovišť.
V Mikulově na Břeclavsku bylo zřízeno jedno z kontrolních stanovišť. | Foto: ČTK

Posílení integrovaného záchranného systému (IZS) na hranicích o vojáky oznámili zástupci vlády na odpolední tiskové konferenci. Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková sdělila, že vojáci budou nasazeni od úterý. "Celkem 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu ze zdravotnické služby resortu ministerstva obrany bude spolupracovat ve směnách s příslušníky IZS, konkrétně hasiči, policisty, celní správou a hygieniky," uvedla Dvořáková.

Armáda se podle ní bude na deseti hraničních přechodech podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. "Ve vojenských kontejnerových buňkách se budou odebírat vzorky pro testování na koronavirus," poznamenala. Dodala, že vojenští zdravotníci budou spolupracovat a postupovat podle pokynů hygieniků a epidemiologů. Na pomoc IZS bude armáda nasazena podle zákona o integrovaném záchranném systému.

Podle Dvořákové již v minulosti armáda podobně posílila například českou policii během předsednictví v Radě EU v roce 2009 nebo při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Mimořádná opatření platí od pondělí na deseti hraničních přechodech. Policisté, hasiči a celníci na nich namátkově kontrolují přijíždějící a upozorňují je na rizika spojená s koronavirem. Policisté cestujícím předávají letáky s informacemi o viru a o přijatých opatřeních v češtině, angličtině a němčině. Hasiči lidem namátkově měří teplotu.

Dvořáková zároveň ČTK sdělila, že na základě doporučení ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky ministerstva obrany armáda zrušila z preventivních důvodů zahraniční služební cesty svých příslušníků do určených rizikových oblastí. "Stejně tak se ruší účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních," dodala. Cvičení vojáků v České republice pokračuje bez omezení.

Služební cesty zaměstnanců resortu ministerstva obrany již zakázal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) minulý týden. Rozhodl také, že návštěvníci budov resortu musí podepsat prohlášení, že od poloviny ledna nepobývali v rizikových oblastech. Vojáci i civilní zaměstnanci také musí bedlivě sledovat svůj zdravotní stav. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Lidové noviny uvedly, že zpřísněná opatření pro vstup do armádních a ministerských budov souvisí s obavou před případným paralyzováním stěžejních částí ministerstva, které třeba zodpovídají za ochranu vzdušného prostoru před teroristy.

Pejšek poznamenal, že byl vydán pokyn hlavní hygieničky české armády pro všechny vojáky a zaměstnance, aby více dbali na sledování svého zdravotního stavu. Dostali také pokyny, jak mají postupovat v případě zdravotních potíží.

Zpřísnily se také podmínky vstupu návštěvníků do resortních budov a byla posílena hygienická opatření v jednotlivých objektech. Návštěvy tak musí potvrdit, že od 15. ledna nepobývaly v rizikových oblastech, kde se více vyskytuje nový typ koronaviru, tedy například v Číně, Itálii, Íránu nebo Jižní Koreji. Musí také potvrdit, že se vědomě nesetkali s nikým, kdo v těchto oblastech pobýval.

Video: Lékaře se s koronavirem poslali ordinovat, nahlásil se sám, říká Šonka

Nakažený lékař se zachoval správně, po návratu z dovolené se zeptal hygieniků, jestli může jít do práce, tvrdí šéf Sdružení praktických lékařů. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy