Třicet tisíc za ukrajinskou vlajku. Šlo o politický protest, odmítají aktivisté trest

ČTK ČTK
24. 10. 2024 11:24
Soud potrestal trestními příkazy všech sedm obviněných aktivistů ze spolku Kaputin, kteří se podíleli na namalování ukrajinské vlajky v komplexu ruských domů v pražské Bubenči, uvedl Richard Petrásek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6, jež ve věci podalo obžalobu za poškození cizí věci.
Filozof Němec: Cílem protestu bylo nejen vyjádřit solidaritu s lidem Ukrajiny nevýslovně trpícím v důsledku barbarské ruské agrese, ale také upozornit na nezákonné jednání a bezpečnostní rizika.
Filozof Němec: Cílem protestu bylo nejen vyjádřit solidaritu s lidem Ukrajiny nevýslovně trpícím v důsledku barbarské ruské agrese, ale také upozornit na nezákonné jednání a bezpečnostní rizika. | Foto: Jakub Zuzánek

Advokát obviněných Karel Jelínek k tomu ve čtvrtek sdělil, že každý z aktivistů dostal peněžitý trest ve výši 30 000 korun. Vznesli odpor, takže soud bude muset kauzu projednat veřejně a o vině a trestu rozhodnout znovu.

Petrásek napsal, že státní zastupitelství podalo obžalobu na základě policejního návrhu 16. září. Soud rozhodl trestními příkazy o dva týdny později, přičemž všechny obviněné uznal vinnými.

"Výši pokuty a odhad škody, kterou máme uhradit, považujeme za neúměrně vysoké. Také nadále nesouhlasíme s kvalifikací našeho činu a argumentací státního zástupce, která například nesmyslně straší eskalací vandalismu a dává nás do souvislosti s údajnými útoky na osoby spojené s ruským režimem," vzkázal prostřednictvím svého obhájce jeden z obviněných, filozof Václav Němec. Chce se i se svými kolegy obhájit v rámci veřejného soudního řízení.

Sedm obviněných namalovalo modro-žlutou vlajku na chodníku v oploceném areálu v bubenečské Schwaigerově ulici letos v únoru. Podle původního sdělení policie tím způsobili škodu zhruba za 50 000 korun a pomalované místo patří do památkové zóny, za což by hrozilo až tři roky vězení. Státní zástupce Petrásek nicméně zmínil, že obžaloba byla podána podle mírnější právní kvalifikace, na kterou se vztahuje základní sazba. Ta stanoví za poškození cizí věci "postříkáním, pomalováním či popsáním barvou nebo jinou látkou" odnětí svobody maximálně na jeden rok, případně zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

"K žádnému poškození dlažby samozřejmě nedošlo a proti akci tohoto typu zákonná úprava nesměřovala. Jejím primárním smyslem bylo postihovat vandalské ničení věcí sprejery," reagoval advokát Jelínek.

Němec zkritizoval, že státní zástupce i soudkyně zcela přehlížejí smysl a kontext činu. "Nejednalo se o vandalismus, sprejerství ani nic podobného, ale o politický protest. Jeho cílem bylo nejenom vyjádřit solidaritu s lidem Ukrajiny nevýslovně trpícím v důsledku barbarské ruské agrese, ale také upozornit na nezákonné jednání a bezpečnostní rizika spojená s rozsáhlými ruskými majetky na našem území," napsal. Soudkyně podle něj bez dalšího přejala návrh trestu i argumentaci státního zástupce.

Spotlight: Rusové to myslí vážně. Máme nakročeno ke světové katastrofě, varuje filozof Němec

Spotlight Aktuálně.cz - Václav Němec | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy