Středočeský kraj zveřejnil na webu text trestního oznámení s datem 19. března. Přímo se v něm píše o Veronice Brožové a o vydavatelství regionálních novin jako původcích nepravdivých informací.
"Rozšířili nepravdivou poplašnou zprávu, která je způsobilá vyvolat nebezpečí vážného ohrožení alespoň části obyvatel Středočeského kraje, případně též ostatních regionů České republiky," napsala Jermanová.
V textu pak upřesňuje, že "uvedené osoby" se mohly dopustit šíření poplašné zprávy, za což podle trestního zákoníků hrozí až dva roky vězení. Podle Jermanové mohly "nepravdivé informace" o nedostatku ochranných pomůcek u středočeské záchranky vyvolat u obyvatel paniku.
Brožová v polovině března napsala otevřený dopis, v němž kritizovala, že v době počínající epidemie koronaviru nemají pracovníci středočeské záchranky dostatek roušek a respirátorů. Uvedla, že na jejím stanovišti ve Zdibech u Prahy byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři vlastní. Kraj to popřel.
Na podání trestního oznámení upozornila Česká televize. Jermanová dlouho nechtěla upřesnit, na koho oznámení míří a z jakého důvodu. Kraj poté vydal zprávu, že Jermanová požádala policii, ať trestní oznámení "znovu posoudí". Bližší vysvětlení k tomuto kroku ale nepodal ani kraj, ani policie. I to se ale nyní vysvětlilo.
Kraj totiž na webu kromě trestního oznámení zveřejnil i dopis, který poslala Jermanová policii 18. května. Hejtmanka v něm už píše, že záchranářka Brožová byla "zneužita pro uměle vytvořenou a senzacechtivou mediální kampaň" a žádá policii, ať dál prověřuje už jen roli regionálních novin.
Jednání hejtmanky kritizovala nejen krajská opozice, podle níž šlo o zastrašování a aroganci, ale i středočeská ČSSD, která je v regionu s ANO v koalici. Podle ANO má spor politické pozadí, předseda hnutí a premiér Andrej Babiš jej ale označil za nešťastný.
Police nakonec došla k závěru, že se žádný trestný čin nestal a oznámení odložila.