Záchranářka je obětí dění v zákulisí, tvrdí Jermanová. Žádné otázky nedovolila

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2020 15:48
Záchranářka Veronika Brožová, která upozornila na nedostatek ochranných pomůcek, je podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) "obětí dění v zákulisí". Jermanová také řekla, že ráda podepíše petici Pirátů na podporu Brožové, přestože kvůli kauze kraj podal trestní oznámení. Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí a řekla, že se do politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a v souvislosti s článkem v listu Náš region, který informace Brožové zveřejnil, podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Není jasné, zda oznámení míří na Brožovou, nebo jen noviny. Brožová to také neví a řekla, že ji policie nekontaktovala. "Oficiálně o tom nic nevím. Vím to jen přeneseně z médií, informují mě o tom různí reportéři, redaktoři, ale oficiálně od policie nic nevím," uvedla.

Hejtmanka řekla, že osobně nemá nic proti Brožové. "Je mi líto, že ona se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek," uvedla v prohlášení, po kterém nepřipustila dotazy novinářů.

Brožová to odmítá. "Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout ani nikdy zatáhnout nenechám," řekla Brožová. Trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Podle Jermanové podala Brožová již výpověď, na krajské záchrance tak končí.

Jermanová se zmínila také o petici Pirátů na podporu Brožové, v níž zároveň vyzvali hejtmanku, aby nezneužívala trestní řád k šikaně svých zaměstnanců. "Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Protože je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí. Já si vážím práce její, celé záchranné služby, všech lékařů, všech sestřiček," řekla hejtmanka.

Informace o trestním oznámení kvůli rouškám vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. 

První trestní oznámení, říká Jermanová. Není to pravda, zní z opozice 

"Nejsem člověk, který řeší problémy podáváním trestních oznámení, a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem, protože situace byla vyhrocená a chápu to," řekla hejtmanka. "Znovu chci vyjádřit lítost nad tím, že paní Brožová toto musí absolvovat, rozhodně to nebylo mým úmyslem a ani účelem celé této záležitosti," uvedla.

Podle ní jde o její první trestní oznámení. To však není pravda, upozornil zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka. "Když hejtmanka říká, že nikdy trestní oznámení nepodávala, tak to není pravda, protože podala před časem trestní oznámení i na zastupitele Michaela Pánka," řekl. Zastupitel za ODS Pánek upozorňoval na možné nehospodárné chování krajských silničářů. 

Manžel Jermanové, kadeřník Jakub Pokorný, zase v minulosti podal trestní oznámení na novináře serveru Seznam.cz kvůli údajnému stalkingu. Reportéři zjistili, že Pokorný denně používá služební krajskou limuzínu v ceně přes milion korun na dojíždění do práce v Benešově. Jermanová se hájila tím, že má k dispozici dva vozy, a druhý proto přenechala manželovi jako "benefit". Seznam zjistil, že žádný jiný hejtman v Česku takový benefit nemá.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy