Záchranářka je obětí dění v zákulisí, tvrdí Jermanová. Žádné otázky nedovolila

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2020 15:48
Záchranářka Veronika Brožová, která upozornila na nedostatek ochranných pomůcek, je podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) "obětí dění v zákulisí". Jermanová také řekla, že ráda podepíše petici Pirátů na podporu Brožové, přestože kvůli kauze kraj podal trestní oznámení. Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí a řekla, že se do politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a v souvislosti s článkem v listu Náš region, který informace Brožové zveřejnil, podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Není jasné, zda oznámení míří na Brožovou, nebo jen noviny. Brožová to také neví a řekla, že ji policie nekontaktovala. "Oficiálně o tom nic nevím. Vím to jen přeneseně z médií, informují mě o tom různí reportéři, redaktoři, ale oficiálně od policie nic nevím," uvedla.

Hejtmanka řekla, že osobně nemá nic proti Brožové. "Je mi líto, že ona se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek," uvedla v prohlášení, po kterém nepřipustila dotazy novinářů.

Brožová to odmítá. "Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout ani nikdy zatáhnout nenechám," řekla Brožová. Trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Podle Jermanové podala Brožová již výpověď, na krajské záchrance tak končí.

Jermanová se zmínila také o petici Pirátů na podporu Brožové, v níž zároveň vyzvali hejtmanku, aby nezneužívala trestní řád k šikaně svých zaměstnanců. "Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Protože je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí. Já si vážím práce její, celé záchranné služby, všech lékařů, všech sestřiček," řekla hejtmanka.

Informace o trestním oznámení kvůli rouškám vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. 

První trestní oznámení, říká Jermanová. Není to pravda, zní z opozice 

"Nejsem člověk, který řeší problémy podáváním trestních oznámení, a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem, protože situace byla vyhrocená a chápu to," řekla hejtmanka. "Znovu chci vyjádřit lítost nad tím, že paní Brožová toto musí absolvovat, rozhodně to nebylo mým úmyslem a ani účelem celé této záležitosti," uvedla.

Podle ní jde o její první trestní oznámení. To však není pravda, upozornil zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka. "Když hejtmanka říká, že nikdy trestní oznámení nepodávala, tak to není pravda, protože podala před časem trestní oznámení i na zastupitele Michaela Pánka," řekl. Zastupitel za ODS Pánek upozorňoval na možné nehospodárné chování krajských silničářů. 

Manžel Jermanové, kadeřník Jakub Pokorný, zase v minulosti podal trestní oznámení na novináře serveru Seznam.cz kvůli údajnému stalkingu. Reportéři zjistili, že Pokorný denně používá služební krajskou limuzínu v ceně přes milion korun na dojíždění do práce v Benešově. Jermanová se hájila tím, že má k dispozici dva vozy, a druhý proto přenechala manželovi jako "benefit". Seznam zjistil, že žádný jiný hejtman v Česku takový benefit nemá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy