Praha - Dvoulitrovou lahev coly koupí zákazník v supermarketu v akci i za dvacetikorunu. Ve vězeňských kantýnách ale stejné množství nápoje stojí často i víc než dvojnásobek. Klidně přes 50 korun. Až o deset korun jsou za mřížemi dražší i sýry, čokoláda a další potraviny. Podle vězňů i jejich příbuzných, kteří do věznic jezdí na návštěvy, je taková obchodní přirážka až příliš vysoká.
Kvůli podezření z přemrštěných cen v bufetech se proto do dvou věznic vydali kontroloři ze specializovaného finančního úřadu. Podle mluvčího Jindřicha Mejvalda přišly začátkem letošního roku tři podněty ze dvou nápravných zařízení. "V současné době jsou prováděny u předmětných provozovatelů cenové kontroly," potvrdil Mejvald.
Kde konkrétně cenová prověrka probíhá, odmítl sdělit s odkazem na povinnou mlčenlivost. Výsledky prověrky budou známé až za několik měsíců. "Jedná se o časově nejnáročnější typ kontrol," podotkl mluvčí kontrolorů.
Pokud auditoři zjistí, že jsou ceny příliš vysoké, hrozí provozovatelům kantýn - soukromým firmám, které mají uzavřené nájemní smlouvy s vězeňskou službou - až desetimilionová pokuta. Zpravidla se ale za podobná pochybení udělují sankce v řádu tisíců nebo desetitisíců korun.
Ceny řešil i ombudsman
Seznam firem, které v pětadvaceti českých věznicích prodávají potraviny nebo hygienické potřeby, generální ředitelství vězeňské služby neeviduje. "Provádění výběrového řízení a následného uzavření nájemních smluv je v kompetenci ředitelů organizačních jednotek," uvedl mluvčí dozorců Robert Blanda.
Před šesti lety řešil stížnosti na vyšší ceny ve vězeňských kantýnách bývalý ombudsman Pavel Varvařovský. Na jednu stranu uznal, že se ceny nedají srovnávat s těmi nejlevnějšími supermarkety například kvůli vyšším nákladům na dopravu zboží nebo výrazně menšímu počtu klientů s omezeným rozpočtem na útratu. Současně ale Varvařovský také řekl, že to nesmí být důvod k předražování.
"Ani tyto objektivní podmínky nemohou sloužit jako záminka pro uplatňování nepřiměřených cen ve vězeňských prodejnách," napsal ombudsman do závěrečné zprávy z listopadu 2010. Za srovnatelné obchody přitom označil večerky a fakultní, nemocniční a firemní bufety či kantýny v obvodu věznice.
Fronta na řízky
Vedení vězeňské služby tvrdí, že v posledních třech letech si ceny začali kontrolovat sami ředitelé nejen věznic, ale i vazebních věznic a detenčních zařízení. Na generálním ředitelství vězeňské služby jim na to vypracovali i podrobný manuál. Třeba s pokynem, že kontroly musí proběhnout každý půlrok. "Kontrolám vězeňských prodejen je věnována soustavná pozornost," řekl mluvčí vězeňské služby Robert Blanda.
Největší tržby mají provozovatelé kantýn o víkendu v době návštěv. Kdo někdy věznici navštívil, zná první hodinu návštěvní soboty. "Stojí se dlouhé fronty na řízky s bramborovým salátem, kávu a věnečky," popsal třicetiletý Radek, který do jedné z věznic pravidelně jezdí za příbuzným.
Vyšších cen si všiml, ale nevadí mu, protože finančně na tom není špatně. "Dovedu si ale představit, že spousta lidí si stěžuje, že tady utratí zbytečně o stokoruny víc, protože chtějí svým blízkým ve výkonu trestu dopřát co nejvíc pochutin," dodal Radek.
Desítky stížností na ceny i špatnou hygienu
Za posledních šest let prošetřili dozorci ve věznicích celkem 73 stížností. Vězňům vadily nejen ceny zboží v prodejně, ale i sortiment či kvalita nebo hygiena prodeje. Někde nebyly vystavené ceníky nebo zákazníkům nedávali účtenky. Předražené zboží ale nakonec kontrola prokázala jen ve třech případech.
Pokud se pochybení prokáže, vedení věznice vyzve provozovatele k nápravě. Když ceny neupraví nebo po čase znovu zboží předraží, může mu ředitel vězení vypovědět smlouvu a vybrat jeho nástupce v nové soutěži. Podle zákona musí být nový nájemník ochoten uzavřít kontrakt alespoň na osm let.
České věznice jsou nyní přeplněné. Podle posledních dostupných statistik je uvězněno téměř 19 tisíc lidí, kapacita v celách je přitom necelých 18 tisíc míst. Počet trestanců o třetinu dočasně snížila amnestie exprezidenta Václava Klause zpočátku roku 2013, kdy věznice opustilo zhruba sedm tisíc lidí. Stačily ale dva roky, aby se čísla vrátila do původních hodnot.